Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


OS/2

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
OS/2 Warp 4 buvo bene paskutinė OS/2 versija, išleista 1996, tai netgi visai panaši iš išvaizdos buvo į Windows 95, nes turėjo kokį tai start mygtuką, bet štai meniu buvo viršuje - kaip įprasta MacOS sistemose.
OS/2 Warp 3 versijoje 1994 metais IBM įdėjo dar ir panelę, kuri buvo panaši į CDE, nes jie tenai galvojo, kad kažkaip čia reikia standartizuoti vartotojo aplinką ir padaryti ją panašesnę į tą, kuri buvo AIX sistemoje.
Ankstyva, dar 1988 į apyvartą išleista su pavadinimu "Presentation Manager". Aplinkos išvaizda labai atpažįstama tiems seniems perdyloms, kurie dar atsimena visokius Windows 3 variantus, išleistus pora-trejetu metų vėliau.
OS/2 Warp 4.52 versija iš 2001, atkreipkit dėmesį į taskbarą - jis čia kaip Windows 9x sistemose, jau apačioje, o ne viršuje. Beje, 4.52 yra visiškai paskutinė OS/2 versija.

OS/2 - tai buvo tokia IBM sukurta operacinė sistema, kuri turėjo pilnai pakeisti DOS įvairiuose PC tipo kompiuteriuose. Operacinė sistema palaikė bendrą daugelio programų darbą vienu metu, turėjo vartotojų teisių sistemą, o taip pat ir objektinę failų sistemą, kuri iki šiol dar kelia nostalgiją tiems, kas kadaise dirbo su OS/2, o dabar yra priversti dirbti su Windows.

Vėlyvosios OS/2 versijos daugeliu savo galimybių buvo panašios į MacOS ar netgi dar geresnės. Kaip pvz., failai atsimindavo, su kokiomis programomis jie sukurti ar redaguoti, taigi, galima būdavo patogiai redaguoti kad ir vienus paveiksliukus su vienomis programomis, o kitus - su kitomis, nes kiekvienas paveiksliukas įsimindavo savo editorių. Tokia objektinė failų sistema buvo labai gera.

Vėlesnėse OS/2 versijose IBM įvedė ir dalinį, bet neblogą suderinamumą su UNIX sistemomis bei CDE. Taigi, iš to irgi buvo tokių gal ir keistumų.

OS/2 variantai

Yra buvę 4 pagrindinės OS/2 versijos, kurios skyrėsi savo grafine aplinka. Nors pirmose versijose dar buvo bandoma daryti 16 bitų sistemą, kuri tiesiog panaudotų kai kurias išplėstines 80286 procesoriaus galimybes valdyti programoms, pagrindiniai dalykai čia buvo daromi taip, kad gerai veiktų ant 32 bitų procesorių, t.y., ant 80386.

Labiausiai gi visgi tos OS/2 sistemos skyrėsi savo grafine aplinka. Nuo trečios versijos IBM pridėjo prie pavadinimo žodį "Warp", kuris reiškė neaišku ką ir jokios prasmės neturėjo. Versijų numeriai gi ėjo toliau kaip ėję. Tai gavosi maždaug tokie variantai:

  • OS/2 1.x - pirma versija, išleista gabalais 1987-1988 metais, vėliau dar truputį pagražinta 1989. Vartotojo grafinė aplinka netgi smulkiomis detalėmis labai panaši į tą, kuri paskui buvo Windows 3 tipo sistemose
  • OS/2 2.x - antra versija, išleista 1992 metais, o 1993 išleista dar ir Windows 3 programas palaikantis variantas. Vartotojo aplinka ganėtinai panaši, tik jau desktopas truputį normalesnis, pagal tvarką truputį labiau primenantis MacOS
  • OS/2 Warp 3.x - išleista 1994 metais, palaikė TCP/IP tinklus (t.y., Internetą). Vartotojo aplinkoje pridėta panelė, panašiai kaip iš CDE. Vienas iš variantų paskui 1995 metais buvo išleistas ir platinamas, kaip "Workplace OS", kuris turėjo konkuruoti su Windows 95, bet kaip tai reikalai nepaėjo.
  • OS/2 Warp 4.x - išleista 1996 metais, buvo savo darbo aplinka ir patogumais ilgą laiką bene geriausia desktopinė OS, skirta PC kompiuteriams, tačiau biznis jau buvo prarastas ir sistema nepaėjo, nors dar buvo pardavinėjama apie 5 metus, iki 2001.

Vienas įdomus dalykas, kuris rodo, kad IBM nelabai orientavosi tame, kaip sistemą mato vartotojai ir ko vartotojams reikia - OS/2 išvaizdos elementai gan juntamai pasikeisdavo su kiekvienu bent kažkiek didesniu atnaujinimu, t.y., skyrėsi, pvz., 1.1, 1.2, 1.3 versijose ir t.t.. Firmos vadai taip ir nesuprato, kad vartotojas pirmiausiai mato darbinę aplinką ir pagal tai vertina visą sistemą. Tuo tarpu kažkokie ten viduriuose esantys nematomi OS veikimo patobulinimai vartotojui taip ir likdavo nematomais.


OS/2 kūrimas ir sąsajos su Windows

Paini visos tos OS/2 kūrimo istorija: čia IBM kompanija pasisamdė Microsoft, kad tie padėtų kartu viską kurti, bet gavosi kažkoksai jovalas. Pakolei IBM kūrė OS/2 branduolį ir visas sistemines dalis, Microsoft toliau fokusavosi į DOS ir kūrė savo DOS sistemai skirtą Windows 3, tokiu būdu tipo atseit bendradarbiaudama.

IBM sukurta grafinė aplinka vėliau nežymiai pagražinus, buvo tiesiog perkelta į MS Windows 3, sudarydama pagrindą naujai Microsoft Windows versijai - t.y., Windows 3. Taip vėliau gavosi pirma realiai darbinga Windows versija, nes Windows 1 ir Windows 2 darbingos realiai nebuvo, o buvo greičiau kažkokia nesąmonė.

Tai taip ir gavosi, kad Microsoft sau iš OS/2 sistemos gabalų susikūrė Windows 3, kuri dirbo ant DOS, o ne ant OS/2, ir tada paleido į pardavimus. Aišku, pigi Windows 3 staigiai išpopuliarėjo, o Microsoft į tą naiviomis akimis pasakė, kad "čia gi mes kūrėme, tai mes ir darome, ką norim, čia ne jūsų produktas". Paskui Microsoft pasiėmė tos pat OS/2 branduolį, ant jo užkėlė Windows grafinę aplinką ir pradėjo tą siūlyti kaip Windows NT 3, ir vėl sakydami "tai čia gi mes bendrai kūrėme tą OS/2, tai ir pasiėmėm, galim naudoti ir pardavinėti kaip norim".

Žodžiu, kažkaip keistai gavosi, kad IBM kompanija šitaip bent dalinai apmokėjo tą tipo "bendrą" Windows ir WindwsNT, o ir OS/2 kūrybą, ir paskui iš naujo turėjo pati sau kurti savo grafinę aplinką. Tai aišku, kol IBM produktas išėjo į rinką pilnai sukurtas, Microsoft tenai jau visai įsitvirtino. Galutinai IBM svajonės baigėsi po to, kai Microsoft išleido Windows 95, o jei tiksliau - tai OSR2 versiją, o taip pat - ir su ja susijusią Windows NT 4.

Dar įdomesnė šitos istorijos dalis buvo ta, kad pati IBM gi tuo metu bandė išdurninti Apple kompaniją - su šia susitarė, kad kurs naujos kartos AIX ir A/UX sistemų hibridą, kuris bus tobuliausia OS ever, tikras UNIX, bet su grafine aplinka iš MacOS. Gi pati tyliai su Microsoft kūrė konkurentą - nes OS/2 turėjo nukonkuruoti ir sužlugdyti MacOS rinką. Gavosi taip, kad IBM apgavo Apple firmą, tačiau pačius IBM ant ledo paliko Microsoft. Galų gale gi dvigubus žaidimus žaidusi IBM baigė tuo, nei jos ta OS/2 išplito, nei pati IBM kompiuterių rinkoje išliko. Gi tuo tarpu ir Apple, ir Microsoft gyvena ir toliau.

Tiesa, paradoksaliu būdu OS/2 gyva iki šiolei - nes jos pagrindu sukurta WindowsNT davė pradžią visoms šiuo metu naudojamoms Windows operacinėms sistemoms, nes visos jos yra Windows NT.


Kodėl OS/2 neišplito, o išplito Windows?

Šiais laikais daugelis užduoda sau klausimą - kodėl visapusiškai geresnė ir modernesnė OS/2 nepaėjo, o štai Windows paėjo? Tai atsakymas paprastas: IBM su Microsoft susitarė platinti didele dalimi to pat kodo sistemas, tačiau Microsoft atseit turėjo pardavinėti pigiems kompiuteriams ir nebrangiai, o IBM pardavinėti brangiems kompiuteriams ir brangiai.

Tai savaime aišku, kai būdavo pasirinkimas iš dviejų labai panašių sistemų - brangesnės OS/2, skirtos galingesniems brangesniems kompams ir pigesnės Windows 3, skirtos pigesniems ir silpnesniems kompams, visi pasirinkdavo Windows, nes tipo ir pigiau, ir greitesnė, ir nesvarbu, kad kažkas tenai kažkaip kitaip, jei ir ten gerai, ir ten gerai. Tokiu būdu vos per kelerius metus Windows tapo faktiniu standartu, o štai OS/2 pardavimai taip ir nepaėjo.

Čia įsivaizduokit, kad jūs ir Bilas pardavinėjat taburetes - Bilas po 10 eurų, o jūs po 20 eurų, nes Bilas geraširdiškai jums pasiūlė, kad jūs pardavinėtumėt brangiau, nes taip daugiau uždirbsit. Jūs apsidžiaugėt ir sutikot, nes gi va koksai geras tas Bilas. Taburetės kaip ir vienodos, bet jūsų esą kuo tai brangesnės, nes kažkuo geresnės. Kuo geresnės - neaišku, nes iš išvaizdos vienodos.

Nu ale rezultatas, kad visi perka taburetes iš Bilo, nors jūs galvojot, kad pirks iš jūsų ir jūs daugiau uždirbsit. Tai štai taip bukai ir paprastai Bilas ir parūrino IBM kompaniją.

Vėlesniais laikais, kai IBM susizgribo ir bandė kažkaip konkuruoti, laikas jau buvo prarastas, nes Microsoft Windows tapo faktiniu PC kompiuteriams skirtų OS standartu, ir IBM jau nieko nebegalėjo padaryti.



OS/2 - tai viena iš IT ir kompiuterių istorijos temų

DEC VT100 terminal transparent.png

Istoriniai kompiuteriai:
BusicomVT-100Commodore 64Apple LisaAmiga 1000IBM PCENIACPDP-11PDP-8CrayAltair 8800Apple IApple IIMacintoshSinclair ZX SpectrumDVKElektronika BKSantaka
Svarbiausios operacinės sistemos:
MS-DOSOS/2UNIXWindowsBeOSQNXBSDLinuxWindows NTMacOSMac OS XNeXTSTEPDemos