Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Commodore 64
Commodore 64 arba C64 - mažai žinomas Lietuvoje, tačiau pasaulyje nepaprastai pagarsėjęs mikrokompiuteris, kuris savo laiku tapo tikra kompiuterių legenda, ir visai ne ta perkeltine prasme, kaip visokie portalai rašo, sakydami žodį "legenda" ant bet ko, o labai realiai. Commodore 64 yra visų laikų didžiausiais kiekiais kada nors parduotas kompiuteris iš visų kompiuterių, kokie tik kada nors buvo gaminami. Vienas iš tų kompiuterių, kurių dėka ir pati Commodore kompanija irgi tapo legendarine.
Skirtingais vertinimais, buvo pagaminta nuo 12,5 iki 17 milijonų šio konkretaus modelio kompiuterių. Tikslus skaičius taip ir liko nežinomas, nes Commodore kompanijoje vyravo gana didelis bardakas, tai firmos vienas padalinys nežinodavo, ką daro kitas padalinys, tai ir nesusiskaičiuodavo. Tai dėl to, beje, vėliau ta kompanija galų gale ir subankrutavo.
Commodore 64 kompiuteris buvo išleistas 1982 pradžioje, kai jį paleido tuo metu jau žinoma Commodore kompanija. Kompiuteris daugumą būtinų dalykų talpino į vieną bloką - klaviatūros dėžėje tilpo ir pati klaviatūra, ir kompiuteris, ir visokie adapteriai, skirti sujungimui su kitais prietaisais. Skirtingai, nei daugelis kitų to meto kompiuterių, Commodore 64 galėjo naudoti specialias jam sukurtas atminties kasetes, o ne tik kokį nors magnetofoną.
Pirmi Commodore 64 kompiuteriai turėjo 64 kilobaitus atminties - nuo to ir jų pavdinimas. Lyginant su daugeliu kitų kompiuterių, Commodore 64 turėjo gana nestiprų, bet populiarų procesorių, tokį MOS 6510, kuris buvo truputį patobulintas anuomet labai populiaraus MOS 6502 procesoriaus variantas, kuris, savo ruožtu, buvo patobulintas MOS 6501 variantas, o jau tas, savo ruožtu, buvo patobulintas Motrolola 6800 procesoriaus klonas, kuris kadaise irgi buvo labai populiarus. Vietoje OS buvo tokia KERNAL, primityvi OS, įkišta į BIOS kartu su BASIC interpretatoriumi - anksčiau ta pati OS buvo naudota labai populiariuose Commodore PET ir VIC-20 kompiuteriuose.
Taigi, vienas iš privalumų čia buvo, kad dėl to suderinamumo Commodore 64 kompiuteris nuo pat pirmų dienų gavo visą krūvą įvairiausių programų.
Kuo Commodore 64 realiai skyrėsi nuo daugelio konkurentų - tai tuo, kad turėjo spalvotą grafiką (anais laikais tai dar nebuvo būtina savybė), turėjo grafinius režimus, skirtus žaidimams (su aparatiškai palaikomais sprite žemėlapiais, leidžiančiais greitai ir patogiai programuoti geimus, naudojant asemblerį), o taip pat ir kažkokią primityvią garso plokštę, kurios dėka geimai galėjo leisti visokius garsus. Taigi, šitie kompai buvo labai tinkami ir žaidimui, o ne tik darbui.
Kartu buvo išlaikyta ir daug aparatinio suderinamumo - kas norėjo, galėjo nusipirkti tiesiog vien kompiuterį (tą vieną dėžę su klaviatūra) ir jungti jį prie televizoriaus ir magnetofono. O kas norėjo - galėjo nusipirkti ir originalų Commodore firmos monitorių, ir originalų Commodore firmos magnetofoną, ir visokius diskasukius, ir džoistikus, ir printerius, ir dar belenką.
Commodore 64 kompiuteriai buvo realiai be proto populiarūs - maždaug 1983-1986 periode šie kompiuteriai užėmė maždaug 30-40%, t.y., trečdalį visos JAV kompiuterių rinkos. Ir parduodama jų buvo daugiau, nei IBM PC, Apple II ir Atari kartu sudėjus. JAV tuo metu būdavo parduodama apie 2 milijonus Commodore 64 kompiuterių per metus.
Kitose šalyse Commodore 64 nebuvo toksai populiarus, bet irgi stovėjo labai labai aukštai - pvz., JK jis buvo antras po ZX Spectrum. Daugelyje kitų valstybių jis irgi pakliūdavo į labiausiai parduodamų kompiuterių trejetukus, penketukus ar dešimtukus.
Vėliau Commodore išleido ir nemažai kitų visaip patobulintų Commodore 64 versijų, pradedant nedaug besiskiriančiu Commodore 16 ir baigiant naują, geresnį, bet visvien tų pačių serijų procesorių turėjusį Commodore 128. Bet ir šie visi kompiuteriai buvo daugiau ar mažiau suderinami su Commodore 64.
Sumoje įvairiausių Commodore 64 ir pagerintų versijų kompiuterių buvo pagamintas nelabai aiškus skaičius - kai kurie vertina, kad apie 30-40 milijonų, iš kurių daugiau kaip pusė buvo parduota JAV. Pagal pagaminamų kompiuterių skaičių kažkiek metų Commodore kompanija buvo nr.1 visoje Žemės planetoje. Štai todėl tas Commodore 64 kompiuteris išties ir yra legendinis.
Kai apie 1990 metus byrėjo SSRS ir Lietuvoje tuo metu kompiuteriai atrodė kaip kosTmosas, JAV buvo netoli 100 milijonų kompiuterių, iš kurių didžioji dalis buvo buitiniai kompiuteriai, stovintys tiesiog žmonių namuose. Grubiai, maždaug kas antra šeima turėjo buitinį kompiuterį. Ir iš jų didžiausia dalis, maždaug apie penktadalį ar netgi daugiau, buvo įvairios Commodore kompiuterių versijos - daugiausiai Commodore 64.