Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Amiga 1000
Commodore Amiga 1000 - vienas iš legendarinių kompiuterių, kuris laikomas pirmu tokiu kompiuteriu, kuris galėjo iš esmės viską, ką ir dabartiniai asmeniniai kompiuteriai - turėjo grafinę aplinką, galėjo groti muziką, jame naudota operacinė sistema palaikė pilnavertį multitaskingą, ir taip toliau. Kompiuteris buvo išleistas priešistoriniais 1985 metais, liepos 23 dieną, nebrangiai kainavo ir buvo realus topas. Tai pirmas iš Amiga architektūros kompiuterių.
Gal tik viena problema buvo su juo - Commodore kompanija nesugebėjo šitų kompiuterių gaminti pakankamai dideliais kiekiais, nes įvairūs tiekėjai neturėjo pakankamai dalių, tai pakolei per porą metų gamyba įsivažiavo, atsirado ir konkurentų, ir šiaip kompiuterių kainos spėjo pakristi, tai vat firma taip ir neuždirbo pakankamo pelno, kad galėtų daug investuoti ir vystytis. Visa tai ilgainiui ir tapo Amiga architektūros žlugimo priežastimi.
Amiga 1000 turėjo Motorola 68000 tipo procesorių, tai buvo 32 bitų kompiuteris, kas anais senoviniais 1985 metais reiškė, kad jis buvo labai galingas ir greitas. Pilnas komplektas, su visu monitoriumi, tuo metu kainavo 1595 dolerius, tai nebuvo labai mažai, bet lyginant su daugeliu kitų bent kiek galingesnių kompiuterių, buvo labai pigu. Esminis fyčeris čia buvo AmigaOS sistema, kuri buvo labai kompaktiška, maža, tačiau labai gerai suprojektuota, turinti pilnavertį multitaskingą ir labai gerą multimedijos palaikymą.
Lyginant su kitomis pagrindinėmis to meto platformomis, Amiga 1000 buvo nepaprastai galinga ir kartu pigi. To meto Macintosh kompiuteriai buvo brangūs ir nespalvoti, Amiga buvo spalvota. To meto IBM PC buvo spalvoti, bet neturėjo grafinės aplinkos ir šiaip buvo brangūs ir kartu lėti.
Vienas iš triukų, kuriuos rodydavo Amiga pardavėjai - tai Amiga Boing Ball, toksai trimatis languotas rutulys, kuris sukdavosi ir šokinėjo. Tai negana to, kad kaip aniems laikams, šitai ir šiaip atrodė labai galinga 3D simuliacija, tai tas rutulys šitaip galėdavo suktis fone, kol priešais jį esančiuose languose žmonės lyg niekur nieko galėdavo dirbti su failais, ką nors rašyti ar šiaip kažką geiminti. Tokio lygmens multitaskingo ir grafikos galimybės tuo metu būdavo tik galingose darbo stotyse, kurios kainuodavo dešimtis tūkstančių dolerių, t.y., būdavo iš principo normaliam žmogui neįperkamos.
Paleisdama Amiga 1000 į pardavimus, Commmodore kompanija akivaizdžiai tikėjosi visiškai nukonkuruoti visus konkurentus panašiai, kaip neseniai buvo padarę su Commodore 64, kuris buvo išleistas 1982 ir tapo geriausiai parduodamu visų laikų asmeniniu kompiuteriu ever. Tik vat reikalai nepaėjo - firma buvo apskaičiavusi, kad pelnai eitų, pardavinėjant kompiuterius milijonais per metus, užsidirbant iš labai didelės masto ekonomijos, o tiksliau - tiekėjų nuolaidų. Tik vat čia tiekėjai nesugebėjo, pardavimai strigo, o ir šiaip kaina buvo visvien nemaža, tai irgi pirkimų buvo mažiau, nei daugelis tikėjosi.
Žodžiu, akivaizdžiai geriausias pasaulio kompiuteris feilino su gamyba, ir tai tęsėsi pakankamai ilgai, kad firmai planas nepavyktų. Kai pritrūko lėšų naujų modelių kūrimui, tolimesnis vystymasis strigo ir toliau, kol galų gale išvis visa firma užsilenkė.
Visgi, ar taip žiūrėsim, ar kitaip, Commodore Amiga 1000 tapo vienu iš žymiausių kompiuterių, kokie yra egzistavę žmonijos istorijoje.