Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Apple II
Apple ][ arba kaip naujoviškai užrašoma - Apple II - vienas iš labiausiai legendinių Apple firmos kompiuterių, išleistas 1977 metais ir ilgam tapęs tiesiog gerų kompiuterių standartu. Vėlesniais metais buvo leidžiama daug įvairių pagerintų versijų, pvz., labai populiarus Apple II Plus, o paskui ir Apple IIe. Iš viso buvo pagaminta apie 5-6 milijonus originalių Apple II kompiuterių, iš kurių didesnė dalis pagaminta iki Apple Macintosh išleidimo, t.y., iki 1984 metų, nors bendra gamyba tęsėsi iki pat 1993 metų.
Apple II pasižymėjo ir tuo, kad buvo paprastas naudoti, ir stebėtinai našus, buvo pirmas toksai asmeninis kompiuteris su spalvota grafika, turėjo garsą, turėjo patogią OS, daug programavimo kalbų ir kartu, nors ir buvo nepigus, bet nebuvo ir neįperkamas. Kai buvo išleistas 1977 metais, Apple II kainavo 1298 dolerius.
Tais pat 1977 metais buvo išleisti ir kiti du labai populiarūs kompiuteriai - Commodore PET ir TRS-80, tačiau Apple II iš visos šios trejulės skaitėsi prabangiausias ir daugiausiai galimybių teikiantis. Dėl keistų priežasčių (išties tai dėl taupymo), tiesa, visi šie kompiuteriai turėjo tiktai didžiąsias raides, o mažųjų raidžių įprastame darbo režime čia nebuvo. Tik vėliau jos atsirado.
Lyginant su kitais anų laikų kompiuteriais, kur buvo kokia nors įprasta CP/M, o paskui DOS - Apple II kompiuteriai buvo žymiai patogesni. Patogumus davė Apple DOS sistema, vėliau pervadinta į ProDOS. Čia įprastas vartotojo darbas buvo per visai neblogai padarytą meniu, be jokios komandinės eilutės, o jei tos komandinės eilutės prireikdavo - tai būdavo pilnavertis Basic kalbos interpretatorius, kuriame galima būdavo daryti daug daugiau veiksmų, o taip pat netgi ir programuoti. Įprasti IBM PC tipo kompiuteriai šitą patogumo lygį pasiekė labai negreitai, tik po to, kai 1985 Central Point Software kompanija išleido PC Tools paketą, bet ir tai - šį reikdavo pirktis atskirai.
Vėlesniais metais buvo leidžiami vis nauji, apgreidinti Apple II modeliai ir tų kompiuterių papildymai. 1978 metais išleistas diskasukis, kas reiškė, kad darbas su programomis ir duomenimis pasidarė absoliučiai kitame patogumo lygyje, nei naudojant kasetinį magnetofoną. 1979 išleistas Apple II Plus, kuriame buvo buvo belenkiek daugiau operacinės atminties ir autostartinis ROM, iš kurio pasikraudavo OS. 1983 metais išleistas Apple IIe, kur buvo dar padidintas operacinės atminties kiekis, o taip pat buvo įvestos ir mažosios raidės, o 1984 išleistas Apple IIc, kas reiškė, kad kompiuteris sumažintas.
Galų gale, 1986 buvo išleistas Apple IIgs, kuris nors formaliai ir vadinosi Apple II, bet realiai buvo visiškai kitos architektūros kompiuteris, turėjęs 16 bitų architektūrą, nors ir išlaikęs suderinamumą su ankstesniais Apple II modeliais. Taip pat kita čia ir vartotojo aplinka - buvo specialiai sukurta palengvinta grafinė aplinka, panaši į MacOS, tik kad mažesnės rezoliucijos. Būtent dėl tų skirtumų Apple IIgs, nors ir panašiai besivadinantis, nepriskiriamas Apple II šeimai, o laikomas visiškai tarpiniu modeliu tarp Apple II ir Apple Macintosh.
Apple II klonai
Nors Apple gamino po truputį nežymiai atnaujinamus Apple II tipo kompiuterius iki pat 1993 metų, vis pigindama jų realią kainą, bet į pabaigą rinkoje dominavo klonų gamintojai. Įvairių Apple II klonus gaminusių kompanijų vėliau buvo suskaičiuota virš 200, daugelis iš jų turėjo labai nemažas gamybos apimtis, pagamindamos šimtus tūkstančių ar netgi daugiau kaip milijoną kompiuterių. Kadangi klonų gamintojai buvo išsibarstę per visą pasaulį, ypač po trečiojo pasaulio valstybes (itin daug buvo Hong Konge, Taivane ir Brazilijoje), tai jų gamybos apimtis įvertinti labai sudėtinga.
Apatinės, visiškai minimalios Apple II klonų gamybos ribos vertinamos kaip ne mažesnės už originalių Apple II kompiuterių apimtis, o greičiausiai kaip bent 2-3 kartus didesnės. Viršutinės ribos vertinamos, kaip maždaug 10-20 kartų didesnės, nei originalios Apple II gamybos apimtys. Itin daug Apple II klonų gamino Taivano ir Hong Kongo firmos, kurios savo pagamintus kompiuterius parduodavo ir trečiojo pasaulio šalyse, kur pardavimų apimtys išvis liko neaiškios, ir taip pat pardavinėdavo per daugybę smulkių importuotojų Europoje ir JAV.
Netgi kai Apple pavyko apriboti tų klonų pardavimus, naudojant teismines priemones, milžiniški klonų kiekiai visvien būdavo įvežami į JAV ir be problemų parduodami visokiuose turgeliuose, o taip pat įvairių asmenų įsivežami per Meksiką, asmeniniam naudojimui. Tikėtinos tokių pardavimų apimtys siekė iki kelių dešimčių milijonų trečiojo pasaulio šalyse ir nuo kelių iki keliolikos milijonų JAV.
Atskirai, dideli Apple II klonų kiekiai buvo gaminami Brazilijoje, kur valdžia buvo nusprendusi vystyti nuosavą kompiuterių pramonę, o tuo tikslu uždraudusi kompiuterių importą iš užsienio, kad nekonkuruotų su vietiniais gamintojais. Vietiniai gamintojai dar ir gaudavo nemažas investicijas iš valdžios. Čia, kaip spėjama, buvo pagaminta bent keli milijonai Apple II klonų, skirtų vien vietinei rinkai. Vėliau tos pačios firmos darė ir Apple Macintosh klonus.
Dar vieną atskirą klonų gamybos segmentą sudarė įvairios Europos, ypač Vokietijos kompanijos, kurių bendros gamybos apimtys siekė bent kelis milijonus Apple II klonų, tačiau dėl didesnės gamybos savikainos šių firmų pardavimai vyko daugiausiai Vakarų Europoje.