Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Apple Macintosh

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Macintosh)
Jump to navigation Jump to search
Nedidukas mažas kompiuteriukas, atrodytų, kas čia tokio? Bet anais 1984 metais tai buvo toksai kosTmosas, kad asmeninių kompiuterių istorija dabar gali būti skirstoma į du etapus - iki Apple Macintosh (t.y., kai kompiuteriai buvo su tekstiniu interfeisu ir reikalaujantys specialių žinių) ir nuo Apple Macintosh, kai kompiuteriai savo savybėmis pasidarė panašūs į dabartinius.

Apple Macintosh - serija kompiuterių, kuriuos Apple kompanija išleido 1984, o paskui leido vis tobulesnes ir naujesnes versijas. Kompiuteriai Macintosh pavadinimu buvo gaminami iki 2006, kai buvo apstotas gaminti paskutinis iš Power Macintosh. Kompiuteriai buvo išleisti kaip nauja Apple kompiuterių karta, kuri po truputį užėmė Apple II kompiuterių vietą. Neabejotinai, Apple Macintosh buvo vienas iš geriausių Steve Jobs kūrinių, kokie yra buvę.

Kadangi vėliau buvo leidžiami vis nauji Apple Macintosh modeliai, tai patys pirmieji Apple Macintosh variantai buvo pervadinti į Apple Macintosh 128K, nes turėjo 128 kilobaitus operacinės atminties.

Kadangi žargoniškai įvairūs Macintosh kompiuteriai buvo vadinami tiesiog "Mac", tai ilgainiui ir Apple firma, nuo 1998 metų, kai išleido pirmą iMac, pati ėmė naudoti sutrumpintą pavadinimą - Apple Mac. Taigi šiais laikais Apple Macintosh kompiuterių nebeliko, nes liko tiktai Apple Mac.

Įprastais Apple Macintosh kompiuteriais laikomi visi, kurie dar neturėjo MacOS-X operacinės sistemos, o turėjo klasikinę MacOS. Taigi, į klasikinių Macintosh kategoriją paradoksaliai pakliūna ir pirmieji iMac, nes ten buvo MacOS-9. Didele dalimi šie visi kompiuteriai buvo išskirtinai patogūs ir funkcionalūs būtent tos klasikinės MacOS dėka - šioji turėjo tokių gerų privalumų, kad net ir naujausi dabartiniai Apple Mac dar ne visiškai tuos patogumus atkartoja - pvz., įsimenamą kiekvienos direktorijos atvaizdavimą (įskaitant Finder lango dydį ir vietą ekrane), įsimenamą failų informaciją, kuri leidžia kiekvienam failui įsiminti, su kuria programa jis kurtas ar redaguotas, ir pan..

Apple Macintosh tapo pirmais tokiais kompiuteriais, kurie panašūs į dabartinius - už įperkamą kainą, turintys grafinę aplinką, WYSIWYG veikimą, pelę ir lengvai valdomi.


Žinomesni Apple Macintosh modeliai

Iš seno garsesni yra tokie Apple Macintosh modeliai:


Apple Macintosh istorija

Pirmasis Apple Macintosh, išleistas 1984, buvo sukurtas kaip labai smarkiai supaprastintas, atpigintas ir kartu gerokai pagerintas Apple Lisa kompiuterio variantas. Procesorius buvo 32 bitų, iš tų pat Motorola 68000 serijų, tačiau kiti dalykai buvo daug pigiau ir paprasčiau, ir paprastesnė operacinė sistema. Kompiuteris turėjo pataisyti Apple Lisa bėdas - pastarieji buvo stringantys, jiems trūko detalių, nes tiekėjai nesugebėdavo visko pagaminti, o ir kompiuteris buvo per lėtas ir klaikiai per brangus. Apple Macintosh buvo kuriamas, remiantis Lisa, naudojant ir šio kompiuterio OS, tačiau viską perdarant į atpiginimo, supaprastinimo ir pagreitinimo pusę.

Taigi, jei 1983 išleista Apple Lisa kainavo 9995 dolerius (atitiktų virš 30 tūkstančių dabartinių eurų), tai 1984 išleistas Apple Macintosh kainavo 2495 dolerius (ketvirtadalį Lizos kainos), o galėjo daryti praktiškai beveik tiek pat.

Apple Macintosh tapo pirmuoju istorijoje smarkiai išplitusiu kompiuteriu, turėjusiu grafinę aplinką beigi pelę, ir tinkamu kasdieniam buitiniam vartotojui. Nors pirmi Apple Macintosh buvo nespalvoti, bet jau ir nespalvoti kompiuteriai turėjo tiek geresnę grafiką už kitus, kad labai greitai išplito leidybos versle. Taip pat šie kompiuteriai išplito ir namuose, ir kur papuola. Esminis privalumas buvo ne tik gera grafinė aplinka - lyginant su IBM PC tipo kompiuteriais, Apple Macintosh buvo nepaprastai greiti, nes procesoriai buvo tiesiog kito lygio. Ir net vėliau, kai PC tipo kompiuteriuose pradėti naudoti geresni procesoriai, Apple Macintosh lenkė šiuos ir patogumais, ir stabilumu.

Kaip pvz., kai 1990 metais, t.y., 6 metais vėliau už Apple kompaniją Microsoft išleido pirmą realiai darbingą ir kažkam tinkamą Windows versiją - Windows 3, šioji netikėtai pakibdavo ir palūždavo kas keletą valandų, o jei pasitaikydavo kokia nors mažiau stabili programa, kaip kad Corel Draw - tai ir po kelių ar keliolikos minučių darbo. Tuo tarpu Apple Macintosh galėdavo dirbti dienų dienom ir savaitėm be jokio pakibimo ir jokio perkrovimo.

Ilgą laiką vienintelis bent kiek rimtesnis Apple Macintosh konkurentas buvo Commodore Amiga, ale vat šitai firmai nepasisekė, nes vadai per daug fantazavo.

Po pirmųjų mažiukų Apple Macintosh, firma leido didesnius, galingesnius, kol neatsirado PowerPC procesoriai, kuriuos bendrai sukūrė Apple, IBM ir Motorola kompanijos. Po šių mikroprocesorių atsiradimo ėmė plisti ir Power Macintosh, kurie savo našumu jau atitiko gerų RISC architektūros darbo stočių pajėgumus.


Dar žr.

  • Apple IIgs - buvo dar ir tokie tarpiniai kompai tarp Apple II ir Apple Macintosh.
  • NeXT - tokie kompiuteriai, kuriuos Steve Jobs sukūrė po to, kai jį išmetė iš Apple