Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


A/UX

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Apple A/UX atrodė kaip visiškai tipiška anų laikų MacOS, tačiau visi failai ir katalogai čia atskleidžia tikrąją esmę - visiškai tipiška UNIX, tačiau su visais geriausiais Apple patogumais.

A/UX - buvo tokia Apple sukurta UNIX, skirta visokiems Macintosh kompiuteriams. Pirmos versijos pardavime pasirodė dar 1988 metais, o sistema vystoma buvo iki pat 1995 metų. Pagal ano meto klasifikavimą, tai buvo System V tipo sistema, tačiau kaip visiems įprasta, su visokiais papildymais iš BSD. Nors menkai šiais laikais žinoma, A/UX sistema yra baisiai įdomi istoriškai, ypač dėl to, kokios įdomios peripetijos aplink ją vyko.

A/UX sistema buvo sukurta dar 1987 metais, buvo sukurtos System V pagrindu, dirbo ant Motorola 68000 tipo procesorių, tačiau darbinga versija, tinkama PowerPC procesoriams taip ir nebuvo sukurta, nors sistemos palaikymas truko iki pat 1995 metų.

Pačios pirmos A/UX versijos buvo tipiškas UNIX be grafinės aplinkos, tačiau jau 1989 Apple į šitą sistemą perkėlė savo visą grafinę posistemę iš senos klasikinės MacOS, o papildomai uždėjo dar ir X-Window sistemą, taip kad gavosi tobuliausia iš to meto grafinių UNIX aplinkų - pilnavertis, geras ir patogus desktopas. Skirtingai nuo seno MacOS, šita sistema nekibdavo, o skirtingai nuo visokių ten UNIX desktopų su CDE ar TWM, realiai gerai atrodė ir buvo patogi. Gavosi OS su geru multitaskingu, su kompiuteriniais UNIX tinklais (t.y., su TCP/IP, kas reiškė pilną Interneto palaikymą), ir palaikanti visas įprastas grafines MacOS programas. Žodžiu, tiesiog idealu.

Su A/UX Apple pradėjo eiti į visokių korporacijų serverinę rinką, o taip pat daryti pardavimus ir JAV valdžiai, o ypač kariškiams, kurie tuo metu labai konkrečiai reikalavo UNIX ir viskas.


Nelaimingas Apple UNIX

Tik deja, reikalai pasisuko kažkaip keistokai - pirmiausiai paaiškėjo, kad Apple trūksta gerų procesorių, nes ta gera A/UX visgi turėjo vieną nelabai gerą savybę - lyginant su MacOS, dirbo lėtokai. Negana to, Apple kompiuteriai toli gražu netraukė iki to meto darbo stočių. Tai dėl to Apple kartu su IBM ir Motorola pradėjo kurti PowerPC procesorius, kurie būtų belenkiek galingesni. Tada paaiškėjo, kad net ir su tais procesoriais reikia galingesnių mašinų, kurios turėtų multiprocesorines sistemas, nes tuo metu daugiausiai pinigų darvė darbo stočių rinka, tuo tarpu Apple gamintos UNIX mašinos būdavo nors ir brangios, bet lyginant su kokiomis nors Sun, visvien visai silpnos.


IBM apdurnina Apple kompaniją

Per daug nesiplečiant, Apple čia nutarė susidėti su IBM dar ir OS kūryboje, prikūrė visokių planų, kaip bus bendra su IBM operacinė sistema, kaip IBM į tą A/UX numigruos savo AIX sistemą, o tada turės geriausią grafinę UNIX sistemą pasaulyje ir taip toliau.

Tuo tarpu IBM tuo pačiu metu viską žadėdami Apple, išties tyliai dirbo su Microsoft, kūrė savo OS/2 sistemą, o taip pat ir vidurius Windows NT sistemai (pagrindinė dalis tenai yra iš tos pat OS/2), o taip pat ir OS/2 skirtą grafinę aplinką. Tuo tarpu Apple atstovams vis aiškindavo, kad tenai nesvarbu, kad tenai tasai draugas, kuris tiktai šiaip draugas ir kurio nereikia bijoti, nes nieko tokio su juo nevyksta. Tasai "nieko tokio" išties buvo planuojamos naujos vestuvės su Microsoft, darant OS, kurios realus tikslas buvo nukonkuruoti Apple grafinių aplinkų rinkoje.

Baigėsi istorija tuo, kad Microsoft visiškai apžaidė IBM, nes paleido Windows 95 ir nedavė jos IBM, nes nutarė nudaužti visus IBM kurtos OS/2 pardavimus, nes šie galėjo konkuruoti su Microsoft. Šios firmos planas buvo paprastas - duoti Windows95 visiems kitiems gamintojams, o šie, žinodami, kad IBM negavo, padarys viską, kad Windows95 laimėtų. Taip išties ir gavosi, nes visi gamintojai anais laikais bijojo ir nekentė IBM, nes šita firma anuo metu buvo didžiausias pasaulyje IT monstras. Taigi, visi pakilo skleisti Windows 95, kaip didžiausio stebuklo. Ir IBM prakišo.


Istorijos baigtis

Tačiau tuo tarpu Apple sužinojo, kad IBM visą laiką nieko nedarė dėl tos bendros UNIX sistemos, o tik žaidė su Microsoft. Taigi, Microsoft laimėjo iš IBM resursus, IBM tiesiog ištaškė pinigus Microsoft kompanijai, o Apple ištaškė pinigus IBM kompanijai.

Taigi, visi geri ir gražūs norai turėti nuplaukė šuniui ant uodegos ir Apple tiesiog nutraukė tą A/UX kūrybą, kaip neperspektyvią. Ir tą padarė kaip tik tuo laiku, kai Microsoft ėjo į desktopų rinką su Windows 95, o paskui ir į serverių bei darbo stočių rinką su Windows NT 4.


Vidinės Apple intrigos ir BeOS

Dar vėliau paaiškėjo, kad šitas A/UX nutraukimas, kurį Apple padarė daugiau iš piktumo, nei iš kokio nors išskaičiavimo, tapo didžiausiu šios firmos pravalu, nes tiesiog neliko normalios OS vystymui.

O dar vėliau paaiškėjo, kad ankstesnė Apple vadovybė, o konkrečiau - toksai CEO Jean-Louis Gassée, kuris pirma darė intrigas, kad būtų išmestas Steve Jobs, o paskui darė sprendimus draugauti dėl naujos OS su IBM, dėl ko vėliau buvo dar kiti sprendimai nutraukti A/UX gamybą, paraleliai susikūrė kokią tai keistą firmelę. Ir toje firmelėje, puikiai žinodami, kad Apple neturi geros OS, kuria nuosavą OS, kurią tikisi parduoti Apple kompanijai. Ta OS vadinosi BeOS. Žodžiu, paaiškėjo, kad žaidimas čia dar gudresnis, dar is su savais visokiais manipuliantais.


Apple UNIX sugrįžimas

O dar paskui į Apple grįžo Steve Jobs ir grąžino normalią UNIX sistemą, dar ir su visa grafine aplinka - NextSTEP. Ant šitos sistemos buvo perkelta tai, ką Apple buvo prikūrusi su A/UX, o taip galų gale gavosi MacOS-X.

Žodžiu, kad ir kiek visokių buvo peripetijų, Apple galų gale išgyveno ir tapo normaliu UNIX gamintoju, o galų gale - ir išvis pačiu didžiausiu ir galingiausiu UNIX gamintoju pasaulyje. Gal tik tiek, kad nuo System V Apple perėjo prie BSD, tiesa, gal ir ne visai pilnai, nes kažkiek mišri ta jų sistema gavosi.