Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Windows 9x

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Windows 9x arba Windows 4 - serija 32 bitų režimu dirbusių ir sąlyginai mažiau lūžinėjusių Windows sistemų, su kuriomis Microsoft įsitvirtino grafinių OS rinkų ir galų gale ėmė dominuoti prieš beveik visus kitus gamintojus. Būtent šiose Windows versijose atsirado Start mygtukas, kurį dabar Microsoft bando nesėkmingai išnaikinti.

Esminis Windows 9x privalumas buvo tas, kad ji, turėdama lyg ir normalų multitaskingą bei 32 bitų Windows NT interfeisus palaikantį branduolį, buvo beveik visiškai suderinama su tradicine MS-DOS ir Windows 3, todėl galėjo leisti visokias senesnes programas, įskaitant ir daugybę geimų, kurie ant Windows NT iš principo nepasileisdavo, o jei pasileisdavo - tai dirbdavo klaikiai lėtai.

Žodžiu, Windows 9x buvo sukurtos kaip kompromisas - nei greitos, nei stabilios, nei dar kažkokios, bet iš bėdos universalios OS.

Visos Windows 9x versijos buvo labai nestabilios, dažnai mirtinai pakibdavo ar persikraudavo, o mėlynas ekranas tapo legendiniu būtent šių sistemų dėka. Kitą vertus, lyginant su Windows 3, šios sistemos buvo visgi gana stabilios.

Nuo ankstesnių Windows versijų šios OS skyrėsi keliomis savybėmis: ilgais failų vardais (iki tol buvo tiktai 8 simbolių failų vardai), didesnių failų sistemų palaikymu (32 bitų FAT sistema), o taip pat sąlyginiu "Plug and Play", kur didelę dalį aparatūros buvo galima suinstaliuoti gan paprastais būdais, be visokių klaikių konfigūracinių failų rašymo. Taip pat šiose sistemose atsirado tegul ir labai bugovas, bet visgi šioks toks Interneto palaikymas. Kaip ir senesnės Windows versijos, visos Windows 9x būdavo paleidžiamos iš MS-DOS, tačiau skirtingai nuo ankstesnių OS, pilnai perimdavo visą kompiuterio valdymą, tad DOS čia faktiškai veikė tiesiog kaip toksai išplėstinis ir pagerintas boot loaderis.

Kartais dėl pavadinimo "Windows 4" šios sistemos yra painiojamos su Windows NT 4, nors pastaroji buvo visai kita OS, tiesiog turėjusi iš Windows 95 paimtą išvaizdą, nes grafinė aplinka abiejose sistemose buvo ta pati, tiesiog kernelis buvo skirtingas.

Yra išskiriamos 4 Windows 9x versijos, kurias dalis žmonių dar ir painioja ir tarpusavy, ir su įvairiomis kitomis Windows sistemomis:

  • Windows 95 Chicago, išleista 1995, pasižymėjo tragiškai blogu stabilumu ir susilaukė be proto daug keiksmų. Šios versijos dabartiniais laikais daugelis neprisimena, tad painioja su OSR2, nes oficialus pavadinimas buvo tas pats.
  • Windows 95 OSR2, dažnai vadinama tiesiog OSR2, išleista 1997, su didžiuliais kiekiais bugų ištaisymų ir įvesta FAT-32 failų sistema bei USB palaikymu (tiesa, daugiau teoriniu, nei praktiniu). Būtent šita versija prisimenama, kaip Windows 95, nors neoficialiai, išsyk po išleidimo, ji kartais buvo dar vadinama Windows 97.
  • Windows 98, buvo išleista 1998, pirmi variantai stabilumu buvo tarpiniai tarp Windows 95 ir OSR2, tačiau vėliau buvo pataisyta nemažai bugų. Geriau palaikė darbą su Internetu, tačiau turėjo įkištą Internet Explorer ir tyčia pridirbtų nesąmonių, nes tuo metu vyko brauzerių karai.
  • Windows ME, buvo išleista 2000 metais ir pagarsėjo, kaip neįtikėtinas šūdas. Nors stabilumu visgi lenkė pirmą Windows 95 variantą, tačiau buvo klaikiai lėta, nuolat kibdavo, buvo visa prišikta kažkokių absurdų ir tiesiog veikė taip, lyg visiškai sugadinti Windows 98 (kas išties taip ir buvo). Šiais laikais žmonės, kurie anuomet nelabai draugavo su IT, painioja šią sistemą su Windows 2000, kuri realiai buvo ir gera, ir stabili.

Kadangi dar apie kokius 1996 metus Microsoft išleido Windows NT 4 sistemą ir po truputį, atsargiai ėmė stumti visus link pastarosios, tai apie 2000 metus kad ir nedidelė, bet gana pastebima žmonių dalis, galėjusi įpirkti brangesnius kompus su daug daug RAM, naudojo Windows NT.

Kas svarbiausia - Windows NT tuo metu daug aktyviau naudojo programuotojai, kuriuos iš proto varė Windows 9x nestabilumas. Taigi, 2000 metais, kai Microsoft išleido Windows 2000, daug geriau palaikiusią visokius geimus, dauguma naujų programų jau buvo suderinamos su Windows NT 4. Taip žmonės ėmė po truputį pereidinėti nuo Windows 9x prie Windows NT serijos sistemų.

Kadangi paskutinė Windows 9x versija, t.y., Windows ME buvo neįtikėtinai bugova ir šūdina, tuo tarpu Windows 2000 buvo visai nebloga, tai tuo metu kilo nemažai teorijų, kad galimai čia Microsoft tyčia tų bugų į Windows ME prikišo, kad žmonės prie Windows NT tipo OS pereitų. Taip ar anaip, kai galų gale pasirodė tai pačiai Windows NT serijai priklausanti ir dar geriau visokius geimus palaikiusi Windows XP, Microsoft naujos Windows 9x sistemos jau nebeišleido ir visa Windows 9x sistemų grupė buvo galutinai numarinta.