Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


AmigaOS

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

AmigaOS - viena iš senų operacinių sistemų, kurios egzistavo priešistoriniais laikais. Sukurta buvo dar 1985 ir taip tapo viena iš pirmų OS, turėjusių grafinę aplinką. Sistema ėjo kartu su Amiga kompiuteriais, kurie buvo stebėtinai geri ir visų mėgstami. Dirbo ant Motorola 68000 tipo procesorių.

Skirtingai nuo kitų tuo metu paplitusių operacinių sistemų, AmigaOS buvo visiškai modulinė, tai dėl to gavosi ją smarkiai optimizuoti. Esminės dalys, iš kurių AmigaOS susidėjo, buvo tokios:

  • AmigaDOS - bazinė OS dalis, atsakinga už visą failų sistemą, veikianti panašiai kaip primityvi DOS ir kaip geras boot loaderis, nors su įprastomis DOS sistemomis visiškai nesuderinama
  • Exec - sistemos kernelis, kuris pasikrauna iš tos AmigaDOS, ir kuris daro pilnavertį multitaskingą, kad visiems būtų gerai
  • Intuition - visa grafinė sistema su visokiais langais ir taip toliau
  • Workbench - desktopas ir failų menedžeris, su kuriuo vartotojai gali patogiai dirbti

Pirmos AmigaOS versijos nebuvo gražios ir dirbo su labai maža ekranų rezoliucija, tai atrodė padoriai gal tik kaip tiems senoviniams laikams. Tačiau buvo ir pliusų - AmigaOS buvo spalvota, skirtingai nuo ankstyvų MacOS versijų, kurios buvo juodai baltos. Čia toksai pasirinkimas - su tais pat procesoriais ir pinigais Apple nutarė padaryti geriau mažiau spalvų ir daugiau rezoliucijos, tuo tarpu Commodore nutarė padaryti geriau mažiau rezoliucijos, bet užtat spalvotai. Lyginant su panašiu metu pasirodžiusia GEM, AmigaOS buvo geriau pritaikyta mažoms rezoliucijoms ir šiaip turėjo daugiau galimybių.

Buvo dar vienas AmigaOS pliusas - ji palaikė dar ir garsą, tai galėjo turėti belenkiek geresnius geimus, nes geimai su garsu yra daug geresni.

Skirtingai nuo daugelio kitų ankstyvų grafinių aplinkų gamintojų, AmigaOS nebuvo klaikiai rėžianti akis savo spalvomis ir šiaip nebuvo beprasmiška, o buvo naudinga ir patogi darbui, nes čia galima buvo viską daryti, ką reikia.

Antra AmigaOS buvo išleista 1990 metais, atrodė juntamai geriau už pirmą, buvo įdėta pagražinimų, kad langų elementai atrodytų biškį trimačiai ir panašiai. Visgi tuo metu Commodore jau buvo arti žlugimo ribos, Amiga kompiuteriai irgi jau atsilikinėjo, tai ir sistemos kūrimui pinigų pritrūko. Lyginant su tais pat metais pasirodžiusia Windows 3, šita AmigaOS jau atrodė prastai, o lyginant su 1991 pasirodžiusia septinta MacOS - tai jau išvis apgailėtinai.

Dar vėlesniais laikais, jau po Commodore žlugimo, buvo bandymų sukurti ir paleisti naujas AmigaOS versijas, kaip kad trečią ir ketvirtą, tačiau nei viena nepavirto į kokį nors bent kiek darbingesnį dalyką, nes visos tiesiog vegetavo ir liko kažkur praeityje. Tik reklamose būdavo parodomi kažkokie skrynšotai, kurie atrodydavo įtikinamai, tačiau realiai tai niekas nepaėjo.