Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Amiga

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Amiga - vieni iš kadaise legendomis tapusių, bet taip ir numirusių kompiuterių. Buvo viena iš alternatyvių aparatinių ir programinių platformų. Amiga savo gerumu prilygo, o kartais netgi ir lenkė Macintosh kompiuterius, bet kaina - buvo žymiai pigesni. Amiga kompiuterius sukūrė tokia Commodore kompanija, kuri jau prieš tai buvo pagarsėjusi, kaip viena iš pačių svarbiausių asmeninių kompiuterių kūrėjų ir gamintojų.

Pirmieji Amiga 1000 kompiuteriai buvo išleisti 1985 metų liepos 23 dieną. Tai buvo 32 bitų mašinos su Motorola 68000 procesoriais - visais atžvilgiais greitesni, galingesni ir patogesni už ano meto PC kompiuterius. Su šiais kompiuteriais buvo išleista ir grafinė AmigaOS - viena iš pirmų operacinių sistemų, kuriose galima buvo naudotis pele, o vaizdas buvo grafinis.

Skirtingai nuo Macintosh kompiuterių, turėjusių irgi tos pat serijos procesorius, Amiga kompiuteriai buvo spalvoti. Tai irgi daugeliui darė įspūdį. O ir šiaip geriau atrodė. Naujesni Amiga kompiuteriai turėjo naujesnes 68000 procesorių versijas,

Palyginimui, pirmas x86 tipo 32 bitų procesorius buvo išleistas tiktai 1985 rudenį, o pirmi PC kompiuteriai pasirodė tiktai 1986 metų rudenį - tai buvo Compaq firmos Deskpro 386 sistemos. T.y., pusantrų metų vėliau. Negana to, Windows 1 buvo išleista keliais mėnesiais vėliau, nei Amiga, tačiau skirtingai nuo AmigaOS, tai tebuvo kažkokia demo versija, kuri išvis nebuvo darbinga. Pusiau darbinga Windows 2 buvo išleista tiktai 1987 metais. Taigi, PC kompiuteriai su grafine aplinka, t.y., Wintel platforma, realiai atsirado tik pora metų vėliau, ir taip ilgam ir liko smarkiai atsilikusiais.

Jau 1987 pavasarį buvo išleisti Amiga 500 kompiuteriai - jie buvo panašūs į Amiga 1000, bet daug pigesni, kainavo apie 700 dolerių. Maždaug tuo metu buvo išleisti ir Amiga 2000 kompiuteriai - gana panašūs savo viduriais, tačiau turintys labai daug vietų išplėtimo sistemoms, įskaitant ir SCSI kontrolerius bei diskus, kas reiškė, kad šitie kompiuteriai jau yra realiai darbo stotys.

1990 metais buvo išleisti Amiga 3000 kompiuteriai, kurie buvo nuo pat pradžių kurti kaip galingiausios grafinės stotys, galinčios konkuruoti su SGI ar Sun sistemomis. Šitie kompiuteriai kaip vieną iš OS variantų turėjo ir UNIX sistemas - Amiga UNIX. Tiesa, lyginant su kitomis to meto UNIX versijomis, šita Amiga kurta System V versija buvo smarkiai atgyvenusi, tai populiarumo nesusilaukė. Viena iš įdomių istorijų buvo ta, kad pas Amiga atėjo prašyti kompiuterių gamybos licencijos Sun, kurie siūlėsi gaminti visą sistemą būtent su UNIX. Commodore atsisakė sandėrio ir kaip paskui paaiškėjo, tai tapo vienu iš didžiausių pravalų, dėl kurių firma vėliau bankrutavo, nes patys gerų profesionalių darbo stočių jie gaminti nesugebėjo, o gamybos apimčių suvaldyti irgi neįstengė.

Vėliau, jau 1992 metais pasirodė dar ir Amiga 4000 kompiuteriai, turėję dar geresnius tų serijų procesorius, tačiau Commodore nesugebėjo nei pardavimų suvaldyti, nei gamybos, nei dar ko nors.

Faktiškai Amiga kompiuteriai turėjo laimėti visą planetą, tačiau firma nesugebėjo nei pakankamai dideliais kiekiais jų gaminti, nei laiku atnaujinti, nei išvis suvaldyti projektų. Pats projektų valdymas kompanijoje buvo katastrofiškai blogas: visi projektai užsitęsdavo, būdavo užverčiami visokiais pertekliniais prifantazavimais, o galų gale taip ir nebūdavo įgyvendinti vien dėl prasto organizavimo.

Ilgainiui Commodore firma užsilenkė, o paskui užsilenkė ir visi Amiga kompiuteriai. Dar kažkiek metų įvairios firmos perpirkinėjo ir perpardavinėjo įvairius Commodore bendrai ir Amiga konkrečiai gamybos likučius, bet niekas neatsigavo, nepaisant jokių pažadų.

Dar apie 2000 metus gamintojai buvo susilaukę papildomų investicijų, tačiau eilinį kartą pasikartojo ta pati istorija - prasidėjo begalinė nauja kūryba, pažadai ir taip toliau, o galų gale projektai vėl išsipūtė, ištaškė pinigus ir vėl nieko nesigavo. Galų gale pasirodė kažkokia AmigaOS 4, kuri turėjo tapti sekančiu šuoliu, mat turėjo leisti pereiti nuo Motorola 68000 architektūros prie daug pajėgesnės PowerPC, bet per tą laiką, kol ta nauja OS pasidarė bent jau darbinga, pati PowerPC architektūra spėjo irgi pasenti.

Žodžiu, Amiga žlugo, palikdama tiktai prisiminimus apie tai, kokie fantastiški ir tobuli tie kompiuteriai buvo kadaise senovėje. Realiai, šita firma kurį laiką smarkiai lenkė netgi Apple kompaniją, bet neišsilaikė.