Asmeninis kompiuteris
Asmeninis kompiuteris arba personalinis kompiuteris - šiuo metu faktiškai pagrindinė ir visiškai dominuojanti kompiuterių rūšis. Kaip priešingybė asmeniniam kompiuteriui, šiais laikais išskiriami serveriai, kurie yra bendro daugelio vartotojų naudojami.
Kartais, iš senų laikų, kai kompiuteriai dar buvo brangūs ir pasitaikydavo ne kiekvienuose namuose, išskiriamas dar atskiras asmeninio kompiuterio porūšis - tai buitinis kompiuteris, kurio paskirtis - kokia nors buitinė, naminė. Šiais laikais dar išskiriama ir naujesnė panašių kompiuterių rūšis - tai žaidimų kompiuteris.
Asmeninis kompiuteris gali turėti įvairią paskirtį, tad gali turėti ir įvairų pavidalą:
- Stacionarus kompiuteris (t.y., tiesiog paprastas kompiuteris)
- Nešiojamas kompiuteris arba laptopas
- Tapšninis kompiuteris arba planšetinis kompiuteris
- Darbo stotis arba asmeninis superkompiuteris
Asmeninių kompiuterių istorija
Pirmieji asmeniniai kompiuteriai galėjo būti dar tokie minikompiuteriai, kuriais labiau naudodavosi koks vienas žmogus, nes taip būdavo patogiau - tipiniu pavyzdžiu buvo 1965 išleistas PDP-11. Kiek vėliau ėmė rastis ir daugiau panašių vieno žmogaus minikompiuterių, kurie po truputį darėsi vis panašesni į vėlesnius asmeninius kompiuterius. Kaip pvz., 1973 išleistas Wang 2200 jau ir pagal visą savo išvaizdą buvo panašesnis į vėliau gaminamus asmeninius kompiuterius, negu į minikompiuterius.
Didžiausias pokytis įvyko, kai atsirado mikroprocesoriai, kurie leido kardinaliai sumažinti kompiuterių kainas. Tarp pirmų kompiuterių su mikroprocesoriais buvo tokie, kaip Intel kompanijos Intellec, išleistas 1972 bei MITS kompanijos Altair 8800, išleistas 1974. Pigesnių mikroprocesorių dėka kompiuteriai ėmė labai greitai plisti tarp mėgėjų ir namuose. Tas laikas neretai laikomas asmeninių kompiuterių revoliucijos pradžia.
Lūžio metais laikomi 1977, kai Apple išleido Apple II kompiuterį, Tandy Radio Shack išleido TRS-80, o Commodore kompanija išleido PET. Visi šie kompiuteriai jau buvo patogūs ir ne per daug patyrusiems vartotojams, tinkami buitiniams reikalams, tinkami ir žaidimams, ir ofisiniam darbui, ir vaikams, ir taip toliau.
Dar paskui pasirodė ir kitų modelių - pvz., nepaprastai dideliais kiekiais gamintas Commodore 64, kraštutinai pigus ir daug galintis ZX Spectrum, o taip pat ir industrijos standartu tapęs IBM PC. Dar paskui atsirado ir kompiuteriai su grafine aplinka - pvz., Apple Lisa, Macintosh, o paskui ir Amiga.
Galų gale, apie 198x atsirado ir visokie laptopai, išplito kompiuterių tinklai ir apie tą laiką, kai byrėjo nuo viso pasaulio atsilikusi SSRS, visame Vakarų pasaulyje kompiuteriai jau buvo įprasti, visiems žinomi ir nieko nebestebinantys.