Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Theodore Millon asmenybės sutrikimų klasifikacija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Theodore Millon asmenybės sutrikimų klasifikacija buvo ta, kuri labiausiai paveikė visokius DSM, o ir bendrai šiuolaikinius asmenybės sutrikimų klasifikavimus. Tiesa, asmenybių sutrikimų ten buvo gal ir kiek daugoka, o kai kurie - gal ir šiek tiek neaiškūs. Taigi, visur naudojama tiktai supaprastinta, nedetalizuota Theodore Millon asmenybės sutrikimų klasifikacija.

Dar norime pasakyti, kad šitas asmenybės sutrikimų klasifikavimas yra savo kilme pusiau lietuviškas, nes Theodore Millon buvo litvakas iš lietuvių žydų emigrantų, išvažiavusių į JAV kažkada XIXa. pabaigoje.

Vienok jei norite asmenybės sutrikimus suprasti geriau, tai gal geriausia ir yra pradėti nuo šito asmenybės sutrikimų sąrašo. Kita vertus, neverta gilintis į tą sąrašą pernelyg giliai, nes užsiciklinęs ant savo asmenybės sutrikimų sąrašo, Theodore Millon paskui tą sąrašą plėtė, plėtė, sugalvojo kiekvienam asmenybės sutrikimui po komplektą subtipų ir galų gale išvis jau bandė įsivaizduoti, kad išvis viskas paaiškinama tuo jo asmenybės sutrikimų klasifikavimu.


Theodore Millon klasifikacijos problemos

Pilna Theodore Millon klasifikacija, nors ir tapusi pagrindu kitoms klasifikacijoms, nėra naudojama praktikoje, nes visai neatitinka realybės, yra panašesnė į teoretizavimus ir bandymus smulkmeniškai išvedžiojant, įrodyti, kad įvairūs elgesio būdai tėra pagrįsti asmenybės patologijos mechanizmais. Tokioje detalizuotoje klasifikacijoje gaunasi virš pusės šimto asmenybės tipų, kur detalizuotas variantas kartais turi daugiau modifikuojančio sutrikimo bruožų, nei tų bruožų, kurie būdingi pagrindiniam asmenybės sutrikimui. Paprastai kalbant, tokia klasifikacija gavosi panašesnė į jovalą, nei į kažką, kas būtų efektyviai pritaikoma klinikinėje praktikoje.

Išties asmenybės sutrikimai neturi tokių neaiškių paniavų - žmonės, kurie patiria tokią gilią disfunkciją, paprastai turi gana aiškų vieną centrinį disfunkcijos branduolį, prasismelkiantį į visas gyvenimo sritis. Tas branduolys nesunkiai pastebimas, todėl papildomi papildymai detalėmis aiškumo nepadidina.

Dar kita vertus, nagrinėjant detalizuotą Theodore Millon klasifikaciją ne kaip asmenybės sutrikimų klasifikaciją, o kaip būdingus neurotinių bruožų kompleksus, kaip tik atsiranda logika: skirtingai nuo asmenybės sutrikimų, kur visada yra labai gilus ir aiškiai juntamas disfunkcinis pažeidimo (defekto) branduolys, neurotiniais atvejais pažeidimai būna ir gana negiliai paviršiuje, o disfunkcinių elementų būna daug, jie būna įvairūs. Taip nagrinėjant, Theodore Millon klasifikacija yra naudinga. Tačiau tai jau būtų ne asmenybės sutrikimų, o neurotinių sutrikimų klasifikacija.

Turime pastebėti, kad panašumai tarp asmenybės sutrikimų ir neurozių buvo pastebimi jau seniai. Tie panašumai itin pabrėžiami ankstyvose DSM asmenybės sutrikimų klasifikacijose, kur specialiai atkreipiamas dėmesys, kad painioti negalima. Pvz., prie dalies asmenybės sutrikimų pagal DSM-II netgi tyčia nurodoma, nuo kokių neurozių juos būtina griežtai diferencijuoti.

Deja, tačiau čia Theodore Millon susipainiojo, įsivėlė į tą painiavą ir, deja, iš jos taip ir neišbrido. Būtent todėl, nepaisant Theodore Millon įdirbio, visos klinikinės klasifikacijos eina savu keliu, o nenaudodamos jokių tokių detalizacijų.

Dar kita vertus, Theodore Millon pastebėjimas apie tai, kad kartais asmenybės sutrikimai kombinuojasi, buvo atgaivintas, kaip tamsioji tetrada. Tačiau, skirtingai, nei Theodore Millon nagrinėjimuose, tamsioji tetrada nelaikoma įprastais asmenybės sutrikimų atvejais, o atvirkščiai - laikoma retomis, ypatingai baisiomis išimtimis.

Asmenybės sutrikimai pagal Theodore Millon

Theodore Millon modelis didele dalimi paremtas bandymu kombinuoti paskirus grynus sutrikimus tarpusavyje. Tačiau daugeliu atvejų tokie detalizuoti aprašymai primena grečiau jau anekdotinius, tik išimtiniais atvejais pasitaikančius, nei realius ir dažnai paplitusius tipažus. Kita vertus, detalizuoti aprašymai leidžia geriau įsivaizduoti įvairius tokių asmenybės sutrikimų variantus.

Kita vertus, dėl to nesaikingo detalizavimo per medžius nustoja matytis miškas ir vietoje esminių asmenybės sutrikimo požymių svarbesniais ima atrodyti antraeiliai, neesminiai. Tose smulkmenose Theodore Millon pameta esminius kiekvieno asmenybės sutrikimo bruožus, giluminius mechanizmus. Todėl prarandamas ir diagnozavimo efektyvumas, ir struktūruotumas. Galų gale, ima darytis netgi neaišku, kur, pvz., sutrikimas A su sutrikimo B požymiais, o kur sutrikimas B su sutrikimo A požymiais.

Atkreipiame dėmesį, kad tik kai kuriais atvejais Theodore Millon išskiria grynus sutrikimus - tais atvejais jie ir aprašomi, kaip gryni. Iš to matosi, kad realių asmenybės sutrikimų jis net ir nenagrinėja, tokiais sutrikimais vadindamas tiesiog paprastas neurozes ar charakterio akcentuacijas.


Žemiau pateikiame asmenybės sutrikimus pagal Theodore Millon su subtipais:

  • Sadistinis asmenybės sutrikimas
    • Bestuburis sadizmas - turi vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, jaučiasi nesaugiai, dangstosi gaujos nariais, klastingas, šmeižiantis, ieškantis pasipriešinti negalinčių aukų
    • Tironiškas sadizmas - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, yra brutualus, kaltina kitus, būna nežmoniškas, negailestingas, priverčia kitus pasiduoti ir tarnauti
    • Prievartinis sadizmas - turi kompulsyvaus asmenybės sutrikimo požymių, vaizduoja rūpinimąsi visuomenės gerove, tampa labai bosišku vadovu, teisėju ar pan., pasilieka sau teisę bausti kitus, atrasti taisyklių pažeidėjus ir pan.
    • Sprogstamasis sadizmas - turi ribinio asmenybės sutrikimo požymių, visiškai neprognozuojamai kelia smurto audras, nevaldomas pykčio ir keršto atakas, žemina ir smurtauja, bet gana greitai atvėsta
  • Mazochistinis asmenybės sutrikimas
    • Dorybingas mazochizmas - turi histrioninio asmenybės sutrikimo požymių, išdidžiai pasiaukojantis, iš savęs viską atimantis, nieko sau neleidžiantis, superaltruistiškas ir iš kitų reikalaujantis pripažinimo
    • Globėjiškas mazochizmas - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, kitus žmones daro priklausomais, kontroliuoja, aukojasi dėl visko, ko papuola ir kartu priekaištauja
    • Sau kenkiantis mazochizmas - turi vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, nepriima jokių laimėjimų, tačiau džiaugiasi pralaimėjimais, nesėkmėmis, iš kitų gaunamais pažeminimais, vengia bendrų interesų su kitais, pasirenka būti auka, neįvertintu ir t.t.
    • Nukankintas mazochistas - turi depresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, patiria tikrai sunkias ir beviltiškas emocijas, kankinimus, kančias, ligas ir t.t., siekdamas kitiems sukelti gailestį, o tos kančios paskui naudojamos tam, kad kankintojai jaustų kaltę ir gėdą, o pats asmuo išsisuktų nuo atsakomybių
  • Schizotipinis asmenybės sutrikimas
    • Neraiškus schizotipinis - pasyviai atsijungęs, turi schizoidinio, depresyvaus ir priklausomo asmenybės sutrikimo požymių, patiria keistumo ir nebuvimo jausmą, klampus, vangus, neišraiškingas, nejausmingas, nesidomintis.
    • Baikštus schizotipinis - aktyviai atsijungęs, turi vengiančios ir pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, įtarus, stebintis aplinką, labai jautrus, atsiribojęs nuo savęs ir kitų, pats blokuoja ir nuneiginėja savo paties mintis ir norus.
  • Schizoidinis asmenybės sutrikimas
    • Glebus schizoidinis - turi priklausomo ir depresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, inertiškas, sunkiai aktyvuojamas, flegmatiškas, nuvargęs, nepajėgus elgtis spontaniškai, pasitenkina paprasčiausiais dalykais, trūksta gyvybingumo emocijoms ar norams.
    • Nutolęs schizoidinis - turi vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, atitolęs, nepasiekiamas, izoliuotas, lyg neturintis namų ir aplinkos. Panašus sutrikimas pastebimas tarp žmonių, kurie būtų pajėgūs turėti normalų emocinį gyvenimą, tačiau yra patyrę tiek daug smurto, kad praradę gebėjimą užmegzti su kuo nors emocinius ryšius.
    • Depersonalizuotas schizoidinis - turi schizotipinio asmenybės sutrikimo požymių, atitrūkęs nuo kitų ir savęs, savasis Aš yra praradęs kūno pojūtį ar suvokiamas kaip nutolęs. Kūnas ir mintys neapsijungę, disocijavę. Dažnai pastebimas žiūrintis į tuščią vietą arba apsimetantis užsiimančiu kažkuo prasmingu, kai išties neužsiimantis niekuo.
    • Bejausmis schizoidinis - turintis obsesinio-kompulsinio asmenybės sutrikimo požymių, nerodantis simpatijų, nereaguojantis, šaltas, bedvasis, be emocijų. Prisirišęs prie griežtų grafikų ir tvarkų (obsesinis-kompulsinis požymis) ir tuo pat metu schizoidiškai šaltas ir bejausmis.
  • Paranoidinis asmenybės sutrikimas
    • Užsispyręs paranoidinis - turintis kompulsinio-obsesinio asmenybės sutrikimo požymių, savim pasitikintis, užsispyręs, nepajudinamas, negailestingas, niūrus ir aikštingas tuo pat metu, pabrėžtinai teisus ir teisingas, mėgsta teisinius terminus, agresyvus, bet kartu neigiantis savo konfliktą su aplinkiniais.
    • Fanatinis paranoidinis - turi grandiozinių kliedesių, kurie iracionalūs ir kvaili, pretenzingas, demonstruoja prabangą, išskirtinumą, ekstravagantiškas. Patirtus pažeminimus kompensuoja sufantazuotais teiginiais bei istorijomis.
    • Kveruliantinis paranoidinis - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, labai priekabus, ginčijasi, kabinėjasi, įtarus, pavydus, pagiežingas, besiskunždiantis ir meistriškai randantis kokių nors neatitikimų, linkęs skųsti visus visur, kur tik įmanoma
    • Atsiskyręs paranoidinis - turi vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, vengia kitų žmonių, pats atsisiria nuo visokių bendro pobūdžio pavojų, kraštutinai budrus ir gynybiškas dėl išsigalvotų grėsmių.
    • Malignatinis paranoidinis - turi sadistinio asmenybės sutrikimo požymių, karingas, kerštingas, tironiškas. Itin daug fantazuoja apie smurtą prieš kitus asmenis. Savo paties klastingumą ir nuodingumą mato aplinkiniuose žmonėse. Neretai kliedi apie tai, kad yra persekiojamas.
  • Antisocialus asmenybės sutrikimas
    • Klajokliškas antisocialus - turi schizoidinio ir vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, klajoja, bastosi, valkatauja, tiesiog keliauja iš vietos į vietą, yra apsukrūs ir impulstyvūs, lengvai prisitaiko prie situacijų, įsitikinę, kad viską nulems likimas ir kad nieko tame nepakeisi.
    • Piktybiškas antisocialus - turi sadistinio ir paranoidinio asmenybės sutrikimo požymių, karingas, žiaurus, sadistiškas, brutualus, pagiežingas. Siekia keršto, njaučia stabdžių smurtui. Nejaučia baimės ir kaltės jausmo. Turi aiškius pavojingų nusikaltėlių bruožus.
    • Pavydus antisocialus - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, plėšrus, grubus, besiveržiantis prie gėrybių, piktas ir linkęs dominuoti, pagiežingas, šykštus. Malonumą patiria ne tiek iš to, kad kažką turi, kiek iš to, kad gauna, gali atimti ar įgyti.
    • Rizikuojantis antisocialus - turi histrioninio asmenybės sutrikimo požymių, ryžtingas, azartiškas, bebaimis. Nerimstantis, ieškantis nuotykių, į kuriuos įsivelia be galvos, nepaisydamas pavojų, kuria visokias rizikingas veiklas.
    • Reputaciją ginantis antisocialus - turi narcisistinio asmenybės sutrikimo požymių, nori būti priimamas kaip neklystantis, nepalaužiamas, nesulaužomas ir baimę aplinkiniams keliantis. Jei tik jo statusas kvestionuojamas, tampa visiškai nesukalbamu ir nepalenkiamu. Itin skaudžiai reaguoja į nesėkmes.
  • Ribinis asmenybės sutrikimas
    • Nusivylęs ribinis - turintis vengiančio ir priklausomo asmenybės sutrikimo požymių, pasiduodantis, įsipareigojantis ir besiaukojantis, jaučiasi pažeidžiamas ir nuolat aukojantis save, beviltiškas, depresyvus ir bejėgis.
    • Irzlus ribinis - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, negatyvistiškas, nekantrus, nerimstantis, užsispyręs, besiginčijantis, gynybiškas, pasimistiškas, jaučasi atstumtas, žlugęs ir praradęs kažkokias didžiules iliuzijas.
    • Impulsyvus ribinis - turi histrioninio ir asocialaus asmenybės sutrikimo požymių, kaprizingas, sugebantis apžavėti, bet paviršutiniškas, šėlstantis, nenulaikantis dėmesio. Išsigandęs prarasti kitus žmones, stipriai susijaudina, panikuoja. Neretai būna niūrus, irzlus, tarpais linkęs į suicidines mintis ar suicidą.
    • Savidestrukcinis ribinis - turi depresyvaus ir mazochistinio asmenybės sutrikimo požymių, nukreiptas į save, save graužiantis ir baudžiantis, piktas, ilgainiui praranda gebėjimą elgtis su aplinkiais pagarbiai, darosi įsitempęs kaip styga, prasideda nuotaikų svyravimai, tokiais tarpais gali būti linkęs į suicidines mintis ar suicidą
  • Histrioninis asmenybės sutrikimas
    • Raminantis histrioninis - turi priklausomo ir obsesinio-kompulsinio asmenybės sutrikimo požymių, stengiasi visus nuraminti, susitaikyti, prisitaikyti, viską suderinti ir sutaikyti netgi nesutaikomus dalykus. Pripažįsta ką papuola, labai siekia pagyrimų, aukojasi vardan kitų gerovės.
    • Nuotaikingas histrioninis - turi hipomaninio ir narcisistinio asmenybės sutrikimo požymių, apžavintis, jausmingas, impulsyvus, energingas, gyvas, siekia greitų malonumų, žaismingų nuotykių. Pakliuvęs į situacijas, kur tenka atsakyti už savo veiksmus, gali būti kraštutinai nemalonus, o paskui vėl elgtis lyg nieko neprisidirbęs.
    • Niūrus histrioninis - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, impulsyvus, nekontroliuojamas, nepatenkintas, staigiai peršokantis į neigiamus vertinimus, kaltinimus, reguliariai įsižeidžiantis ir supykstantis.
    • Nemalonus histrioninis - turi antisocialaus asmenybės sutrikimo požymių, nenuoširdus, klastingas, apšnekantis kitus, veidmainiškas, linkęs apgaudinėti, spausti kitus, bet neretai jaučiantis kaltės ir gėdos jausmą.
    • Teatrališkas histrioninis - turi gryno histrioninio asmenybės sutrikimo požymius, jausmingas, manieringas, pozuoja, atrodo įspūdingai, gražiai, paveiksliškai. Atrodo kažkuria dalimi dirbtinai, netikrai, sceniškai, bando vaizduoti dramatiškas ar geismingas situacijas.
    • Infantilus histrioninis - turi ribinio asmenybės sutrikimo požymių, emociškai judrus, įsitempęs, linkęs daryti vaikiškus nepasitenkinimo skandalus ir rodyti kaprizus, spausti aplinkinius ir save, prikibti prie kitų žmonių, turi perteklinį, labai greitą prieraišumą.
  • Narcisistinis asmenybės sutrikimas
    • Neprincipingas narcisistas - turi antisocialaus asmenybės sutrikimo požymių, neturi sąžinės, yra neprincipingas, amoralus, nesilaiko įsipareigojimų, arogantiškas, išnaudojantis kitus, manipuliatyvus, šarlataniškas ir aferistiškas, niekinantis aplinkinius ir kerštingas.
    • Meilingas narcisistas - turi histrioninio asmenybės sutrikimo požymių, seksualiai gundantis, mokantis paguosti, gražiai ir protingai kalbantis, tačiau nemokantis palaikyti atvirų, nuoširdžių santykių. Pateisina hedonistinį elgesį, įtraukia į tai kitus, patologiškai meluoja, patologiškai kaitalioja partnerius, siekia turėti kuo daugiau seksualinių partnerių, nes sieja tai su savo saviverte.
    • Kompensacinis narcisistas - turi pasyviai agresyvaus ir vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, stengiasi kompensuoti giliai esantį nepilnavertiškumo kompleksą ir savivertės trūkumą. Todėl įvairiais būdais kuria savo išskirtinumo, ypatingumo, vertės iliuziją. Savivertė kompensuojama per tai, kad sukuriamas perteklinis savęs įvaizdis.
    • Elitistinis narcisistas - turi gryno narcisistinio asmenybės sutrikimo požymius, jaučiasi privilegijuotas, turintis specialų statusą, kurį suvokia kaip duotybę, atėjusią iš vaikystės, turi neribotus pseudopasiekimus, kur jaučiasi tobulas. Tobulas fasadas visiškai nieko neturi bendro su tuštuma, kuri už jo slypi, tačiau nepaisant to, labai lengvai padaro stiprų įspūdį aplinkiniams. Siekia išskirtinio ir gero gyvenimo, kraštutinai lengvai daro karjerą, palaiko savo specialų statusą per pažintis, dalyvavimą statuso palaikymo veiklose ir pan., kartu nepastebimai ir manipuliatyviai išnaudodamas savo tikslams visus aplinkinius.
    • Normalus narcisistas - neturi kitų minėtų variantų požymių, yra mažiausiai nenormalus iš visų aukščiau minėtų, geriausiai sugeba jausti užuojautą kitiems žmonėms. Nepaisant to, visvien jaučiasi ypatingu, negeba palaikyti normalių žmoniškų santykių, darbe būna ryškus, įtakingas, savimi pasitikintis, siekiantis didelių tikslų, jaučiasi unikalus, tikisi aplinkinių pripažinimo.
  • Priklausomas asmenybės sutrikimas
    • Nerimaujantis priklausomas - turi vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, be perstojo nerimaujantis, nervingas, kažko bijo, turi blogų nuojautų, susirūpinęs dėl to, kad gali būti paliktas, jaučiasi vienišas, nebent šalia būtų kas nors, kas jį palaiko.
    • Pasiaukojantis priklausomas - turi mazochistinio asmenybės sutrikimo požymių, visiškai įsijaučia į kitą asmenį, kruio jasumus ima pergyventi, kraštutinai priklausomas ir pajungiamas kažkieno kito asmenybei, kuriai aukoja savo paties identitetą. Tampa tiesiog kito žmogaus tęsiniu.
    • Nesubrendęs priklausomas - turi gryno priklausomo asmenybės sutrikimo požymius, nepatyręs, pusiau suaugęs, vaikiškas, patiklus. Nepajėgus prisiimti suaugusiųjų atsakomybių.
    • Prisitaikantis priklausomas - turi histrioninio asmenybės sutrikimo požymių, mandagus, draugiškas, kaimyniškas, visais besirūpinantis, su viskuo sutinkantis. Neigia, kad turi užspaustus jausmus ir poreikius. Santykiuose mielai prisiima paklusnią ir žemesnę rolę.
    • Nesėkmingas priklausomas - turi schizoidinio asmenybės sutrikimo požymių, neproduktyvus, nieko nepasiekiantis, negaunantis pripažinimo, siekia tiesiog gyvenimo be problemų. Atsisako spręsti bet kokias problemas ar nugalėti kad ir menkus sunkumus. Nejaučia problemų gyventi nepritekliuje.
  • Obsesinis-kompulsinis asmenybės sutrikimas
    • Sąžiningas kompulsyvus - turi priklausomo asmenybės sutrikimo požymių, itin laikosi taisyklių ir pareigų, nuoširdžiai dirba, labai kruopštus, pedantiškas, uolus. Tuo pat metu nesugebantis priimti sprendimų, nelankstus, labai abejojantis savimi, kraštutinai bijo klaidų ir nesėkmių.
    • Biurokratinis kompulsyvus - turi narcisistinio asmenybės sutrikimo požymių, jei būna formalią struktūrą turinčiose organizacijose - užima vadovaujančią poziciją, identifikuojasi su grupe, kurios taisyklėmis pats remiasi, oficialus, viską daro taip kaip visi, neturi fantazijos, įkyrus, linkęs kitus prižiūrėti ir kontroliuoti, nemandagus ir kartu neturintis didelės įtakos, ribotas.
    • Puritoniškas kompulsyvus - turi paranoidinio asmenybės sutrikimo požymių, griežtas, uolus, davatkiškas, itin formalistiškai laikosi moralės ir etikos normų, dogmatiškas, neinantis į kompromisus, aplinkinius vertina ir teisia, niūrus ir skrupulingas. Labai kovoja su savimi, neleisdamas sau pačiam turėti kokių nors nepadorių, netinkamų minčių, fantazijų ir norų.
    • Šykštus kompulsyvus - turi schizoidinio asmenybės sutrikimo požymių, šykštus, taupus, neduodantis nieko kitiems, viską kaupiantis, nesidalinantis. Saugo save nuo galimų praradimų. Nelinkęs su kuo nors kontaktuoti ar atsiverti. Bijo, kad kažkas gali suprasti jo fantazijas, norus, impulsus ir apie juos pasakyti, išviešinti.
    • Pasmerktas kompulsyvus - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, turi neišspręstų vidinių konfliktų, ambivalencijų. Jaučiasi kankinamas, sutrikdytas, negalintis apsispręsti, patiriantis vidinius konfliktus, frustracijas. Nevaldomos obsesijos ir kompulsijos trikdo emocinę būseną.
  • Vengiantis asmenybės sutrikimas
    • Fobinis vengiantis - turi priklausomo asmenybės sutrikimo požymių, turi daug baimių, kurios turi ir įkūnijimus, kurie gali būti apčiuopiami, įvardinami. Įvairūs neapibrėžti nerimavimai, bijojimai yra pakeisti į kokius nors baisius objektus ar aplinkybes, kurios esą gali kelti pavojų.
    • Konfliktinis vengiantis - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, nesutaria pats su savimi, bijo priklausomybės, gyvenime neranda sau vietos, jaučia kartėlį dėl visokių įvykių, kartu negali išspręsti davo baimių.
    • Hipersensityvus vengiantis - turi paranoidinio asmenybės sutrikimo požymių, labai atsargus ir įtarus, reakcijos keičiasi tarp panikavimo ir baimės, atžagarumo, perdėto jautrumo ir įsižeidimo.
    • Save apleidęs vengiantis - turi depresinio asmenybės sutrikimo požymių, blokuoja ir fragmentuoja savo paties savivoką, neigia skausmingus prisiminimus ir patirtis. Pirmiausiai neigia ir meta į šalį savo paties mintis ir poreikius, o paskui ir savo paties asmenybę, taip pereidamas prie suicidinių minčių ar bandymų.
  • Pasyviai agresyvus asmenybės sutrikimas
    • Svyruojantis pasyviai agresyvus - turi ribinio asmenybės sutrikimo požymių, stipriai emociškai svyruoja, o emocijos keičiasi keistais, nesuprantamais būdais. Kovoja dėl dalykų, kurie sunkiai prognozuojami, sunkiai randa kam nors sprendimus - ir santykiuose su kitais, ir su savimi.
    • Nepatenkintas pasyviai agresyvus - turi depresinio asmenybės sutrikimo požymių, niūrus, smulkmeniškas, irzlus, besiskudžiantis ir liūdnas. Vengia konfrontavimo, tačiau daug skundžiasi, daugiausiai dėl visiškų smulkmenų.
    • Netiesiogiai pasyviai agresyvus - turi antisocialaus ir priklausomo asmenybės sutrikimo požymių, konfrontuoja su kitais labai užmaskuotu būdu, per keistus aplinkinius kelius, prokrastinuodamas, užmiršdamas kažką padaryti, delsdamas, apleisdamas savo darbus ir panašiai. Savo pasyviai agresyvų elgesį demonstruoja labai netiesiogiai.
    • Šiurkštus pasyviai agresyvus - turi sadistinio asmenybės sutrikimo požymių, ginčijasi, yra užsispyręs, priekabus, užgaidus, ėdantis aplinkinius. Konfliktuoja, kabinėjasi, viskuo nepatenkintas, nesigaili savo ankstesnių neteisingų poelgių.
  • Depresinis asmenybės sutrikimas
    • Liguistai juokaujantis depresyvus - turi pasyviai agresyvaus asmenybės sutrikimo požymių, būna hipochindriški, vaidingi, irzlūs, pilni kaltės jausmo ir savęs pačių smerkimo. Visur tikisi blogiausio. Jų humoras būna iš serijos "nu tai ką čia daryt, aš visvien nusipelniau mirti, tai gal jau dabar ir mirsiu, gal taip bus geriau".
    • Nemandagus depresyvus - turi histrioninio ir narcisistinio asmenybės sutrikimo požymių, savo depresavimą ir beviltiškumą naudoja kaip kažkokį išskirtinumo požymį, per kurį save priešpastato visuomenei. Savo kančią laiko tauria ir netgi iškilminga. Per savo kankinimąsi gauna dėmesio iš medikų, draugų ir giminių.
    • Save žlugdantis depresyvus - turi priklausomo asmenybės sutrikimo požymių, niekina save pačius, žemina save ir savęs tiesiog nekenčia už savo silpnumus ir nesėkmes. Kaltina save dėl to, kad nesugeba būti pakankamai gerais ir tobulais.
    • Liguistas depresyvus - turi schizoidinio ir mazochistinio asmenybės sutrikimo požymių, pasižymi išskirtiniu niūrumu ir prislėgtumu, būna labai liūdni, jaučiasi itin išsekę ir užspausti.
    • Neramus depresyvus - turi ribinio ir vengiančio asmenybės sutrikimo požymių, neranda sau vietos, nenusėdi, būna susijaudinę, apimti nevilties, pasimetimo. Dažnai turi suicidinių minčių, dėl savo beviltiškumo ir negebėjimo pamatyti išeitis yra linkę ir į realų suicidą.
  • Hipomaninis asmenybės sutrikimas - neturi apibrėžtų subtipų
  • Dekompensuotas asmenybės sutrikimas - neturi apibrėžtų subtipų

Kaip matote, visokie nuokrypiai čia yra tokie įprasti, kad nelabai įmanoma rasti žmogų, kuris kažkokių panašių savybių neturėtų. Jei šitą sąrašą perskaitėte ir savęs jame neradote bent keliose vietose, tai įtariame, kad turite gilesnių savivokos problemų, nei šiaip neurotinės.