Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Langų menedžeris

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Langų menedžeriai)
Jump to navigation Jump to search

Window manager arba langų menedžeris arba vindov menedžeris arba langų valdytojas - tai tokia programa, kuri nieko nedaro, tik kad valdo langus kompiuterio ekrane. Paprastai tas valdymas reiškia, kad leidžia tuos langus tampyti iš vietos į vietą, sumažinti, padidinti, iškelti vieną virš kito ir panašiai.

Kai kuriose Operacinėse sistemose, kaip kad Windows, atskiros langų valdymo programos nėra. Pvz., Windows visą langų valdymą atlieka ta pati Window Explorer programa (explorer.exe), kuri skirta ir failų valdymui, ir kompiuterio ekrano darbastaliui.

Tuo tarpu UNIX bei Linux sistemose, kur naudojama X Window grafinė aplinka, Window manager tipo programos yra visiškai būtinos, be jų neįmanoma gyventi, bet jos beveik visada yra atskirtos nuo darbastalio ir skirtos vien tiktai langams valdyti, nes pati grafinė aplinka jokių valdymo įrankių vartotojui neduoda. Žodžiu, desktopas sau, o langų valdymas - sau.

UNIX tipo sistemoms yra prikurta dešimtys skirtingų window managerių, kurie turi įvairių savų privalumų ar trūkumų. Kai kurios iš tų programų yra be proto senos, bet jas galima rasti su dauguma UNIX versijų. Kai kurios kitos - eina su gana didelėmis vartotojo aplinkos programų paketais, tokiais, kaip kad KDE ar GNOME.

Window manageriai yra gana populiarūs tarp wannabe superhakerių, kurie nori savo kompų aplinkas susiprogramuoti, nes išties visi yra gana paprasti, o taip pat yra ir keletas labai gerų, kompaktiškų WM, kurių sorcus lengva pasimodifikuoti. Taip kad rinkdamiesi, nesižavėkit per daug naujienomis, nes tarp jų labai daug šūdų. Geriau pasikliaukite senienomis, nes jos geriau atidirbtos - UNIX tipo sistemos daugumą savo savybių įgavo dar prieš porą-trejetą dešimtmečių, tad pagerinimai dabar eina tiktai estetiniai. O netgi menkai palaikomas senas window menedžeris dažniausiai veiks geriau už kokį nors naują ir nuolat keičiamą, naują ir vis dar pilną visokių bugų.


Populiariausi ir žinomiausi langų menedžeriai

Čia kiek pavardinsim tokių programų:

  • IceWM - vienas iš labai senų, labai mažų ir gerai atidirbtų menedžerių. Lengvai konfigūruojamas per tekstinius failus, bet visvien skirtas visokiems hakeriams. Pagal galimybes - vienas iš pajėgesnių, ne veltui egzistuoja jau kokius 30 metų. Kadaise buvo mėgiamas dėl to, kad vienas iš skinų gana neblogai atkartojo visokias Windows sistemas, tai būdavo galima pakišti Linux mašiną eiliniam jūzeriui ir tas net nepastebėdavo, kad kažkas ne taip.
  • Enlightenment - be proto gražių skinų turintis, irgi jau gana senas, be proto visaip kustomizuojamas ir kurtas ne tiek programuotojų, kiek išprotėjusių dizainerių. Senais laikais buvo laikomas tokiu lėtu, kad niekam netinkamu, tačiau šiais laikais kompai greiti, tai ir Enlightenment visai gerai veikia. Skirtingai nuo kitų menedžerių, Enlightenment išaugo į visą desktopą, kur ir failų menedžeris yra, ir dar kažkokių programų.
  • Blackbox - vienas iš gana gražių, ribotai kustomizuojamų, bet užtat greitų window menedžerių. Labai mėgstamas visokių hakerių, senų perdylų ir panašiai. Išties savo savybėmis labai panašus į visiškai klasikinį TWM, tik turi gražesnius išvaizdos dalykus.
  • TWM, dar žinomas kaip Toms Window Manager (čia tikras, senasis pavadinimas) arba Tabs Window Manager (čia pavadinimas, kuris atsirado, kai autorių užpiso klausimai, kodėl Tomo sukurtas menedžeris vadinasi Tomo menedžeriu). Visiškai klasikinis, pats greičiausias iš visų, labai atidirbtas, bet kartu, default konfigūracijoje, pasižymintis tuo visiškai klasikiniu UNIX langų valdymu - pvz., langas į viršų išlipa, tiesiog ant jo užvedus pelę (nereikia paspausti) ir panašiais dalykais. Aišku, viskas perkonfigūruojama. Šitas menedžeris dažnai randamas su visiškai priešistoriniais X-Window paketais ir gali dirbti ant priešistorinių mašinų. Kai kurie jį mėgsta iki šiol, nes dirba gerai, greitai ir praktiškai nieko nereikalauja - jam išvis nereikia jokių libų, jokio nieko.
  • FVWM - toksai F Virtual Window Manager, nuo F raidės. Ką ji reiškia - neklauskit. Atsirado, kai kažkas tobulino TWM, o paskui išsivystė į visai galingą menedžerį, ilgą laiką buvusį vienu iš populiaresnių. Savo klasikinėje konfigūracijoje FVWM didesne dalimi atkartoja MWM išvaizdą ir elgesį.
  • MWM - Motif Window Manager, ėjęs kartu su Motif biblioteka, o paskui - su CDE aplinka. Klasikinis senų brangių galingų pramoninių UNIX sistemų window menedežeris. Visų, kas jį vartojo, atsimenamas dėl savo gana spalvotos ir labai trimatės plastmases primenančios išvaizdos, kuri anais senoviniais laikais gal ir buvo visai nieko, bet dabar atrodo kiek juokingokai.
  • KWin - KDE aplinkos window manageris, kuris pasižymi visai neblogais vizualiniais efektais, gražumu primenančiais visokius Mac kompiuterius.
  • Mutter - GNOME window manageris. Šita aplinka nuolat turėjo bėdas su window manageriais, nes vis norėdavo kažko paties gražiausio, o pasirinkdavo vis kokius nors sunkius ir bugovus daiktus, kurie lūždavo. Bet Mutter atveju gal jau nebėra taip blogai, kaip būdavo kadaise, nes jis tiesiog vien tiktai beviltiškai ir neįmanomai lėtas, kad sunkiai įmanoma naudotis, vat ir viskas.
  • UWM - Ultrix Window Manager - toksai senas, kad jo niekas net nematęs, išties vertas paminėjimo tiktai kaip pats pirmas visų laikų window menedžeris, naudotas X-Window sistemose. Pavadinimas kilo nuo to, kad jis buvo skirtas Ultrix operacinei sistemai - vienai iš seniai neegzistuojančių UNIX rūšių.
  • 5dwm - jau neegzistuojantis, bet kadaise daug žadėjęs menedžeris, dalinai kopijuotas, o dalinai perkeltas iš IRIX sistemų. Neegzistuojantis todėl, kad po truputį išaugo į didesnį daiktą - tokį MaXXdesktop.
  • Window Maker - klasikines NextStep sistemas primenantis window manageris, gražus, greitas, visai patogus, bet tik tiems, kas jį supranta. Teoriškai turėtų būti GNUstep dalimi. Praktiškai - daugiau pats sau iš savęs naudojamas. Lengviau suprantamas Mac jūzeriams, nes MacOS-X grafinė aplinka išsivystė irgi iš NextStep, tai kažkiek yra valdymo panašumų. Windows vartotojams suprantams mažiau. Bet išties tai ir tiems, ir aniems gali atrodyti kiek keistokai. Turi ištikimų gerbėjų - kartą pripratus, sunku atsisakyti.


Visokios svarbios Linux temos, kurias turi žinoti kiekvienas
Linux-logo-tux-pingvinas.jpg
Linux distribucijos:
Red Hat Fedora SUSE OpenSUSE Debian Alpine Linux Linux Mint Slackware Arch Linux CentOS Ubuntu
Desktopai:
XFCE LXDE Gnome MATE Cinnamon CDE KDE GnuStep Enlightenment
Svarbios sąvokos:
Xterm Šelas X-Window Langų menedžeris
Svarbios programos:
Midnight Commander Vi Busybox Lynx Wine
Ne Linux:
GNU/Linux UNIX FreeBSD MacOS-X QNX