Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
FVWM
FVWM arba Feeble Virtual Window Manager - tai toksai langų menedžeris iš visai priešistorinių laikų, tačiau labai vykęs ir kažkokiu keistu būdu išgyvenęs iki šių dienų, ir dabar vis dar gana dažnai naudojamas įvairių Linux ar BSD vartotojų. Lietuvoje FVWM garsus dar ir tuo, kad buvo naudojamas legendarinėje ALF kompiuterių klasėje, kur buvo pirmas didesnis Linux kompiuterių kiekis.
Pradžioje, 1993 metais, FVWM buvo tiesiog nedidelis (feeble) forkas iš TWM menedžerio, kuris buvo labai vykęs ir populiarus, nors ir turėjo visokių bugų (memlykų pagrindinai). Ale kažkaip vystėsi, augo ir tapo nepaprastai sėkmingu. Klasikinis FVWM atrodo kaip įprastas Motif langų menedžeris, tačiau išvaizda gali skirtis labai smarkiai, priklausomai nuo konfigūracijos. Per daugelį metų buvo prikurta ir kažkiek papildomų FVWM modulių, kurie priartina jį prie pilnaverčių desktopų, nors tiesa, visgi failų valdymo funkcijų jis neturi, taigi iki desktopų išties dar biškį netraukia.
Geriausia ano meto FVWM savybė buvo tai, kad tai buvo virtualus langų menedžeris - jis galėjo sukurti, pvz., 2, 4, 6 ar 8 virtualius ekranus, kur galima būtų patogiai prisimėtyti programų taip, lyg turėtum ne vieną, o kelis monitorius. Kur kas yra, būdavo rodoma mažame langelyje, rodančiame tuos ekranus, ir per tą langelį galima buvo labai patogiai paspaudus pele, tiesiog peršokti iš vieno virtualaus ekrano į kitą. Šita savybė buvo gera, jos ir dabar pritrūksta kur nors Windows ar MacOS-X sistemose.
Ankstyvais Linux laikais FVWM buvo praktiškai kiekvienoje Linux distribucijoje, kuri tik turėdavo X-Window grafinę sistemą. Tai tikrai buvo periodas, kai tarp Linux vartotojų FVWM buvo numeris vienas. Vienok paskui atsirado daug kitų langų menedžerių, o taip pat ėmė rastis ir pilnaverčiai desktopai, tai paskui FVWM po truputį nyko, nyko ir teliko nišiniu, nedaugeliui žinomu, nors iki šiol tebeegzistuojančiu ir po truputį toliau tobulinamu daiktu.
FVWM buvo geras išsyk keliais dalykais:
- Jis buvo paprastas ir visai greitas, beveik kaip TWM, todėl dirbo ir gana silpnuose kompiuteriuose
- Visokie dalykai, pvz., meniu, langų išvaizda ir t.t. buvo aprašomi konfigūraciniame faile, turėjusiame gerą, bet paprastą ir labai lengvai suprantamą kalbą
- Išvaizdos kaitaliojimo galimybės buvo kone neribotos, o kam tų galimybių trūko, nesunkiai galėjo išplėsti, nes buvo gerai ir gražiai suprogramintas
Žodžiu, esminis pliusas buvo tai, kad su FVWM galima buvo lengviau ar sunkiau, bet visai įtikinamai pamėgdžioti praktiškai bet kokią kitą grafinę aplinką, kokia tik anuomet egzistavo.
Tai paskui ir FVWM išplito, ir paskui atsirado nemažai jau forkų iš jo, kurių kai kurie tapo atskirais megaprojektais, visiškai nutolusiais nuo originalaus FVWM, kaip kad Enlightenment, kur jau yra ir failų valdymas, ir šiaip viskas tiek kartų kaitaliota ir perrašinėta, kad neaišku, ar dar kas nors nuo originalaus FVWM išvis dar likę. O štai kiti kai kurie projektai tiesiog papildo FVWM vienu-kitu įrankiu ar šiaip išvaizdą pakaitalioja ir kartais tampa gal ir ne per daug populiariomis, bet kažkiek sėkmingomis darbo aplinkomis, kaip kad FVWM-95 ar NsCDE.
Aišku, dažniausiai tai FVWM naudoja kokie nors kompiuterastai, kuriems akys išvarvėję nuo ekranų, o spalvų suvokimas primena nerišlias nuo spaudimo akyse atsirandančias spalvotas dėmes. Tai dauguma FVWM temų, kurias tie kompiuterastai pasidaro, būna ne šiaip baisios, o netgi dešimtis ar šimtus kartų klaikesnės, negu CDE. Tai čia dėve dėve...
Šiais laikais FVWM išlieka faktiškai atskira grafine aplinka, veikiančia kaip senais laikais, labai greita, universalia, palaikančia visus reikalingus standartus ir atrodančia taip, kaip nori jos vartotojas.
Tiesa, kaip ir įprasta seniems daiktams, FVWM nėra skirtas nepatyrusiems vartotojams.
Dar žr.
FVWM susilaukė daug visokių forkų ir konfigūracijos variantų, kai kurie vienu metu gerokai išpopuliarėjo:
- FVWM-95 - toksai variantas, kuris iš išvaizdos kaip Windows 9x, ir turi Start mygtuką
- NsCDE - toksai variantas, kuris atrodo kaip CDE, nors funkcionalumu visgi neprilygsta
- Enlightenment - visiškai nučiuožęs ir jau nelabai susijęs variantas, kuris prasidėjo kaip FVWM forkas, o dabar yra vienas iš geresnių desktopų
- AfterStep - toksai NextStep sistemą imituojantis variantas