Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
GNUstep
GNUstep - tai tokia vartotojo aplinka, skirta X-Window sistemai ir bandanti atkurti tai, kas buvo kadaise NeXTSTEP, o paskui OpenStep aplinka, naudota NeXT kompanijos kompiuteriuose. Pastaroji aplinka su visa OS ir kitomis technologijomis buvo nupirkta Apple kompanijos ir paskui tapo pagrindu MacOS-X sistemai, kuri savo desktopine aplinka iki šiol yra nepralenkta patogumais ir gera išvaizda.
Aišku, Apple turima MacOS-X yra daug daugiau, nei šiaip pagerinta OpenStep, nes ten gyvas galas visko papildomai prikurta. Bet bent jau minimalų programinį setą kažkurie open source programuotojai bando atkurti, nes netgi tai, ką NeXT darė kokiais tai 1990 metais - tai savo galimybėmis ir kokybe gerokai geriau ir daugiau, negu eilinės Windows ar GNOME tipo aplinkos duoda šiais laikais.
Taigi, kuriuo tai metu, apie kokius tai gal 1995 metus, kai dar NeXT buvo atskira firma, šioji ėmė ir paskelbė OpenStep sistemos specifikaciją, kad kitos firmos galėtų patogiai ir lengvai kurti jai programas. Štai tada keli programeriai sugalvojo, kad pagal tą specifikaciją galima kurti ne programas, skirtas OpenStep, o pačios OpenStep analogą. Štai taip ir prasidėjo.
Paskui paaiškėjo, kad viskas ne taip jau paprasta, nes norint padaryti tą OpenStep analogą reikėjo sukurti visą krūvą visko - pvz., ne tik abstrakčią grafinę aplinką su programinių pranešimų sistemomis, langų, meniu ir kitų objektų hierarchijomis, bet ir daug sunkesnių dalykų. Kaip pvz., visas OpenStep atvaizdavimas buvo pastatytas ant PostScript kalbos, kuri abstrahavo video išvedimą. Tai reiškia, kad reikia kurti ir tam skirtą atvaizdavimo sistemą. Kas dar - ogi bibliotekos padarytos buvo ant Objective C kalbos, kas reiškė, kad dėl pilno suderinamumo reikėjo kurti ir tai kalbai skirtą kompiliatorių. Negana to, su OpenStep ėjo ir tam programuoti skirta vizualinio programavimo aplinka, tai reikėjo kurti ir ją. Nu, ir taip toliau, ir taip toliau. Žodžiu, projektėlis nesigavo mažas, nes gavosi didelis.
O kadangi open source aplinkoje programuotojai būna arba visiški maniakai, kurie jau ir taip užsikasę kažkuriuose darbuose (ir jų nepaprastai mažai), arba savim pasitikintys jauni lameriai, tai čia GNUstep nepaėjo korta - lameriams viskas buvo per sudėtinga, o maniakai jau ir taip buvo užskasę, kad į dar vieną projektą lįst. Žodžiu, visos tos kalbos apie open source dvasingą susiprogramavimą čia paaiškėjo besančios tiktai kalbomis, panašiomis į bezdalus.
Žodžiu, trumpai tariant - per maždaug 30 metų efortai nesugebėjo pasiekti ne tik dirbančio MacOS-X analogo, bet netgi ir normaliai dirbančio seno NeXTSTEP analogo lygio. Pasiekė visgi tą lygį, kur visgi jau veikia bent kažkas, ir bent jau yra kažkiek tai aplinkai skirtų programų, kurių dėka GNUstep jau įmanoma naudotis kaip normaliu desktopu. Žodžiu, bent jau šioks toks darbingumas.
Bet šiaip tai visgi visai vertas dėmesio desktopas. Jei turit noro, kantrybės ir galvojate, kad galit prisidėti kokiais tai darbais - šitas daiktas labai vertas to prisidėjimo. Visgi čia turim tokį įtarimą, kad kol neatsiras kokia nors kompanija, kuri nutartų pereiti į tiesioginę konkurenciją su Apple ir tam painvestuotų į normaliai veikiančios GNUstep programavimą, tol čia judesys ir toliau liks vangus, o ateitis - visiškai nerišli.