Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


T-54

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

T-54 ir jo nesmarkiai patobulinta modifikacija T-55 - didžiausiais kiekiais gamintas tankas žmonijos istorijoje. Sukurtas SSRS, pradėtas kurti dar Stalino laikais, o masiškiausiai gamintas, esant Chruščiovui, šis tankas sudarė pagrindą ankstyvojo Šaltojo karo sovietų pajėgoms ir buvo skirtas taip vadinamam tankų volui - to meto sovietinei puolimo koncepcijai.

T-54 yra masiškiausias tankas žmonijos istorijoje. Vien SSRS buvo pagaminta bent 60-70 tūkstančių šių tankų - t.y., daugiau, nei pati SSRS pagamino ir T-34. Negana to, apie virš 10 tūkstančių tokių tankų pasigamino Kinija, taip pat po 10 tūkstančių tokių tankų pagamino ir Čekoslovakija bei Lenkija. Nedideliais kiekiais šie tankai vis dar buvo gaminami maždaug iki pat 1980 metų, didžiuliais kiekiais eksportuojami į pačias įvairiausias pasaulio šalis ir netgi dabar yra naudojami keliose dešimtyse labiausiai atsilikusių pasaulio valstybių.

Kadangi tankas buvo gaminamas taikos metu, jo kokybė buvo žymiai geresnė, nei T-34, kurie lūždavo neįtikėtinai smarkiai. Negana to, kadangi šie tankai buvo kaupiami, o ne vienas po kito numušinėjami mūšiuose, SSRS ypatingai daug šių tankų turėjo aktyvioje ginkluotėje - piko metu, kaip galima spėti, apie 30-50 tūkstančių. Būtent tokiais neįtikėtinais tankų kiekiais ir buvo paremta tankų volo koncepcija.

T-54 buvo sukurtas, kaip pakaitalas iki tol labai populiariam, tačiau visiškai pasenti spėjusiam T-34 tankui. Lyginant su šiuo, T-54 buvo daug geriau šarvuotas, daug modernesnis, technologiškesnis ir išvis visokeriopai geresnis tankas. Didele dalimi tanko modernumas buvo paremtas ir didele patirtimi II Pasaulinio karo mūšiuose, ir pamatymu, kad tankams reikia sunkesnių šarvų ir didesnių pabūklų, nei buvo iki tol. Tuo pat metu buvo pasiremta ir vokiečių tankų kūrimo patirtimi. Taigi gavosi tankas, savo savybėmis esantis maždaug tarpe tarp II Pasaulinio karo tankų ir tuo metu jau atsiradusių MBT, tokių kaip Centurion.

Esminis, didžiausias tanko pokytis buvo įgulos rolėse - šios perėmė vokiškų tankų praktiką, dėl kurios vokiečiai ir laimėdavo tokius didelius kiekius tankų mūšių. Įgulą sudarė šios rolės:

  • Vairuotojas
  • Tanko vadas
  • Taikytojas-šaudytojas
  • Užtaisinėtojas

Kadangi tanko vadas galų gale buvo atlaisvintas nuo šaudymo, tankas pasidarė tinkamas koordinuotai kovai, galėdavo daug greičiau ir lengviau pastebėti taikinius, derinti savo veiksmus su kitais tankais. Vien dėl šio pakeitimo tanko praktinis efektyvumas turėjo išaugti 2-3 kartus, lyginant su ankstesniais sovietų tankais. Tačiau buvo ir geresnė konstrukcija, storesni šarvai, ir daug didesnio kalibro 100mm pabūklas.

T-54 tankas turi tipišką konstrukciją - korpusas, įgula priekyje, bokštas, variklis gale. Šarvas, kaip tam metui, buvo gana storas ir atsparus, tačiau nepasižymintis jokiomis gudresnėmis technologijomis, gamintas kaip ir ankstesnių tankų šarvai. Bokštas - lietas, apvalus. Savo forma T-54 tankas tapo bene labiausiai įsimenamu tankų tipu iš visų, kokie yra egzistavę - žemas, plokščias, su vidury esančiu pusapvaliu bokštu. Iš esmės, labai panašūs buvo ir daug vėlesni sovietų tankai, tokie kaip T-62, T-64, T-72 ar T-80 ir netgi taip normaliai ir negaminti T-90.