Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Centurion

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Centurion tankas tapo tuo, kurį netiesigiai iki šiol visi dar pamėgdžioja

Centurion - pirmas pasaulyje tankas, kuris savo savybėmis atitiko šiuolaikinių tankų koncepcijas. Sukurtas pačioje II Pasaulinio karo pabaigoje, Centurion savyje apjungė britų kavalerijos tankų savybes su britų sunkiųjų tankų šarvais ir iš kovų su vokiečiais gauta patirtimi, kad savaeigiai prieštankiniai pabūklai išties kartais yra dar labiau tankai, nei paprasti tankai.

Centurion tankai buvo paimti į britų ginkluotę 1945, o vėliau puikiausiai pasiteisino daugybėje karų ir mūšių. Tomis patirtimis remiantis, Centurion tankai vėliau buvo tobulinami, modernizuojami, o dar vėliau tos patirtys tapo pagrindu, kuriant gerokai vėlesnį Chieftain tanką, o paskui - ir dar modernesnius britiškų tankų variantus.


Centurion tankų istorija ir naudojimas

Centurion tankai buvo pradėti kurti dar 1943 metais, o masinė gamyba pradėta pačioje 1945 metų pradžioje, dar tebevykstant II Pasauliniam karui. Pirmieji šeši tankai buvo permesti į Belgijoje buvusias britų karines bazes, praėjus vos porai savaičių po karo pabaigos.

Pirmą kartą mūšiuose Centurion tankai panaudoti 1950 metais, per Korėjos karą. Paaiškėjo, kad tankai yra labai efektyvūs kovoje prieš rusiškus tankus, o taip pat ir palaikant pėstininkus. Tankai daugeliu savybių buvo panašūs į sunkiuosius tankus, tarpais būdavo naudojami kaip faktiškai nenumušami forpostai, sustabdantys sovietų puolimą.

Vėliau Centurion tankai tapo vienais iš nedaugelio tankų, kurie realiuose mūšiuose išbandyti ir prieš vakarietiškus tankus - Indijos-Pakistano kare 1965 metais Centurion kariavo prieš amerikietiškus M47 Patton ir M48 Patton. Gerai Centurion tankai pasirodė ir Vietnamo kare, kur juos naudojo Australijos karinės pajėgos.

Itin sėkmingai Centurion tankus naudojo Izraelis. Šie tankai itin pasiteisino 1967 vykusiame Šešiadieniame kare ir 1973 Jom Kipuro kare. Taip pat šie tankai puikiausiai pasiteisino ir 1978 bei 1982 karuose, kurie vyko Libane. Pukiausiai šiuos tankus Izraelis naudojo ir kare su Sirija dėl Golano aukštumų, taip pat prieš Siriją šiuos tankus sėkmingai naudojo ir Jordanija 1973. Prieš komunistų pajėgas šiuos tankus sėkmingai naudojo Pietų Afrikos Respublika, kai kariavo Angoloje. Pietų Afrikos Respublika šiuos tankus savo ginkluotėje naudoja iki šiol.

Centurion tankų priešininkais tapdavo daug naujesni rusiški tankai, pvz., T-54, T-64 ar T-72, tačiau mūšiuose dažniausiai laimėdavo Centurion. Dalį įtakos tam laimėjimui darė daug geriau paruoštos vakarietiškos įgulos, tačiau daug įtakos darė ir labai taiklūs Centurion pabūklai, storas Centurion tankų šarvas ir realiai geras tanko mobilumas.


Švediški Centurion palyginimai su kitais šiuolaikiniais tankais

Viena ankedotu tapusi (tačiau tikra) istorija apie Centurion tankų efektyvumą yra iš Švedijos. Ši šalis maždaug apie kokius 1950 prisipirko didelį kiekį Centurion tankų, kuriuos vėliau po truputį vis modernizavo ir tobulino. Galų gale, apie 1990 metus Švedija nusprendė, kad tie tankai yra smarkiai pasenę ir surengė konkursą tankų modernizavimui. Konkurse dalyvavo įvairūs gamintojai, visų gamintojų tankai buvo bandomi, darant gan sudėtingus testus dėl pravažumo, valdomumo, gebėjimo važinėti per griovius, atbulai, naktį ir panašiai.

Tarp dalyvių buvo ir rusiški T-80, kurie tais laikais buvo pristatomi kaip esą labai modernūs. Testai parodė, kad išties dauguma dalyvavusių tankų buvo juntamai geresni, nei Centurion, nors kitų tankų pranašumai buvo daug mažesni, nei tikėtasi iš pradžių. Paaiškėjo, kad kiti tankai kartais tik visai nežymiai aplenkia modernizuotus Centurion variantus. Tokie tyrimai gerokai nustebino švedus ir dėl to jie kuriam laikui netgi kėlė klausimą apie tai, kad reikia dar pratęsti Centurion tankų naudojimą. Visgi galutiniame rezultate testus laimėjo vokiški Leopard, kurie ir tapo Centurion tankų pakaitalu.

Visgi testuose buvo viena išimtis - tai rusiški T-80, kurie pasirodė besantys prastesniais pagal absoliučia daugumą charakteristikų (tų testų metu nebuvo bandomas tik tankų šarvo atsparumas ir pabūklo pramušamoji geba), o ypatingai blogas buvo jų pravažumas ir valdomumas. Rusiški tankai paaiškėjo negalintys išvažiuoti iš griovio atbuline eiga, o taip pat paaiškėjo, kad visiškai negeba važiuoti vingiuotu keliu nakties metu, nes jokie rusiški naktinio matymo prietaisai neveikė taip, kad tankas būtų tinkamas normaliam važiavimui.

Kitaip tariant, galima numanyti, kad modernizuoti, šiuolaikinę elektroniką turintys Centurion tankai net ir šiuo metu galėtų pakankamai sėkmingai veikti prieš Rusijos turimus tankus.