Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Sausio 1
Straipsnis "Sausio 1" atitinka aukštus enciklopedijų standartus |
Visi straipsniai pagal pirmą raidę: A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į J K L M N O P Q R S Š T U Ų Ū V W X Y Z Ž 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 |
Sausio 1 - tai pirmoji belenkurių neapibrėžtinių metų diena, kai ateina Naujieji Metai. O įvyksta Sausio 1 po paskutiniosios belenkurių neapibrėžtinių metų dienos, kuri būna Gruodžio 31. O jau paskui po Sausio 1 būna Sausio 2.
Dar sakoma, kad Sausio 1 yra šventinė diena, nes Nauji Metai, bet per šią šventę niekas nesidžiaugia, nes visus kamuoja baisios pagirios. Matomai pagirių apsėstus astronomus beigi astrologus kartą aplankė nušvitimas, nes jie bandė suskaičiuoti, kiek dienų jie gėrė ir gavosi jiems taip, kad tarp Sausio 1 ir Gruodžio 31 kažkur prapuolė dar ir Sausio 0 diena...
O štai kas įvyko šią dieną:
- Išmušė laikrodis dūžiais, pasiliejo šampanas ir miestais nuvilnijo fejerverkų mūšiai, uždūmindami šventiniais dūmais visą dangų, ir taip kasmet - ir pernai, ir užpernai, ir šiemet, ir kitąmet...
- Vienok daugelį dabar sunkiai kamuoja baisios pagirios, taip kad rytoj, Sausio 2, darbe ne visi pasirodys...
Ogi prieš daugelį metų šią dieną vyko tokie įvykiai, ir jų buvo labai daug, nes pirmąją metų dieną labai daug kas prasideda:
- 45 metais prieš mūsų erą prasidėjo savaičių ir jų dienų skaičiavimas pagal Julijaus kalendorių. Kalendorius buvo taip pavadintas Julijaus Cezario garbei, nes šis tą kalendorių sugalvojo. Tiesa, anuo metu dar neskaičiavo metų nuo Jėzaus Kristaus gimimo - šitas skaičiavimas prasidėjo vėliau.
- 1 mūsų eros metais prasidėjo mūsų dabartinio kalendoriaus pradžia. Tiesą sakant, tuo metu dar buvo visai kitas kalendorius, bet dabar naudojamas Grigaliaus kalendorius, kaip ir anksčiau senovėje naudotas ir paskui modifikuotas Julijaus kalendorius šitą datą dabar laiko kalendorinio laiko pradžia - pirmųjų metų pirmojo mėnesio pirmąja diena.
- 1772 metais tokia Londono kredito mainų kompanija (London Credit Exchange Company) išleido pirmus pasaulyje kelionės čekius. Juos galima buvo išsikeisti į grynuosius pinigus 90 skirtingų Europos miestų. Keliautojams tai buvo labai patogu, nes nemažas pinigų sumas galima buvo vežtis kaip vieną ar kelis popierėlius, o paskui, prireikus - išsikeisti.
- 1800 metais okupacinė Rusijos valdžia Lietuvoje įvedė atsilikėlišką Julijaus kalendorių. Taip iš Lietuvos buvo atimtas Grigaliaus kalendorius, kurį mūsų valstybė naudojo dar nuo 1582 metų. Sugrąžintas Lietuvoje Grigaliaus kalendorius buvo tiktai 1915, kai Lietuvą per I Pasaulinį karą užėmė Vokietija.
- 1804 metais Haitis tapo nepriklausoma valstybe, nes jį paliko Prancūzijos kariuomenė. Tai antra nepriklausoma valstybė po JAV visame Šiaurės Amerikos ir Karibų regione.
- 1806 metais Prancūzija galų gale atsisakė savo absurdiško prancūzų revoliucinio kalendoriaus ir vėl kaip normali šalis ėmė naudoti Grigaliaus kalendorių.
- 1808 metais JAV uždraudė įvežti vergus, taip labai atsargiai, po truputį pradėdama vergovės naikinimą.
- 1864 metais Muravjovas Korikas uždraudė nepriklausomas mokyklas, kad jose nebūtų daugiau mokoma lietuvių kalba. Leistos tik valdiškos, carinio režimo kontroliuojamos mokyklos.
- 1885 metais tokio mokslininko Sandford Fleming iniciatyva 25 pasaulio valstybės priėmė standartinį laiką, pagal kurį buvo įvestos 24 valandos, pasiskirsčiusios skirtingose laiko juostose, einančiose per pasaulį. Iki tol skirtingų valstybių ir netgi paskirų vietovių laikai skirdavosi kaip papuola ir visiškai niekaip nesutapdavo, kartais nuvažiavus 100km, reikdavo laikrodį persukti, pvz., 17 minučių į kažkurią pusę, nes kokioje nors vietovėje laikas galėdavo taip nesąmoningai skirtis.
- 1890 metais iš paskirų nerišlių teritorijų Italija sukūrė tokią koloniją - Eritrėją, kuri vėliau tapo atskira valstybe.
- 1898 metais Naujasis Jorkas arba Niujorkas prie savęs prisijungė įvairias teritorijas ir salas. Prijungti buvo tokie miestai ir teritorijos, kaip Manhetenas, Bruklinas, Kvinsas ir Bronksas, o vėliau ir dar kažkiek kitų teritorijų. Taip apsijungęs į supermiestą, paskui Niujorkas tapo realia pasaulio sostine.
- 1899 metais Kuboje baigėsi Ispanijos valdymas ir ši teritorija perėjo į JAV žinią, kartu gaudama ir daug didesnę savivaldą. Dar po kelerių metų Kuba tapo nepriklausoma valstybe.
- 1901 metais tokios britų kolonijos, kaip andai Naujasis Pietų Velsas, Kvinslendas, Viktorija, Pietų Australija, Vakarų Australija ir Tasmanija apsijungė į vieną darinį, kuris pasivadino tiesiog Australija. Taip atsirado nauja valstybė, apimanti visą kontinentą.
- 1912 metais buvo sukurta teisėta Kinijos valstybė - Kinijos respublika, kuri paskui buvo valdoma teisėtai išrinktos valdžios. Ši valstybė iki šiol teisėtai veikia Taivane.
- 1919 metais šią dieną Lietuvos savanoriai Gedimino pilyje iškėlė Trispalvę.
- 1925 metais Norvegijos sostinė Kristianija buvo pervadinta ir nuo to laiko vadinasi Oslas.
- 1934 metais Vokietija įvedė įstatymus, pagal kuriuos paskui galėjo naikinti genetiškai netinkamus asmenis. Remiantis šiais, o paskui ir kitais įstatymais, vėliau buvo pradėta Aktion T4 programa, per kurią masiškai buvo žudomi neįgalieji bei psichikos sutrikimus turintys žmonės, o dar paskui pradėtas vykdyti ir Holokaustas.
- 1935 metais Turkija pagal savo Kemalio Atatiurko priesakus panaikino sudėtingą visokių titulų sistemą ir įvedė pavardes, kad viskas būtų taip, kaip įprasta Europos valstybėse.
- 1942 metais per Arkadijos konferenciją JAV, Jungtinė Karalystė, SSRS ir Kinija pasirašė Jungtinių Tautų deklaraciją. Kitą dieną, sausio 2, šią deklaraciją pasirašė dar 22 valstybės. Iki II Pasaulinio karo pabaigos deklaraciją pasirašė 47 šalys. Šita deklaracija tapo pagrindu vėliau susikūrusiai Jungtinių Tautų organizacijai.
- 1947 metais iš JAV ir Jungtinės Karalystės valdomų okupuotų Vokietijos teritorijų susidarė tokia nauja pseudovalstybė, pavadinta keistu pavadinimu - Bizonija. Vėliau prie jos prisijungė ir Prancūzijos okupacinė zona, o dar paskui iš to jau gavosi reali valstybė - Vakarų Vokietija.
- 1956 metais Sudanas tapo nepriklausoma valstybe.
- 1958 metais šią dieną atsirado Europos Ekonominė Bendrija - ekonominė sąjunga, į kurią įėjo Belgija, Prancūzija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai ir Vakarų Vokietija. Vėliau šita sąjunga pavirto į Europos Sąjungą.
- 1959 metais buvo nuverstas tuometis Kubos diktatorius Fulgencio Batista. Jį nuvertęs Fidelis Kastras tuo metu aiškino, kad čia viskas už laisvę, taiką, demokratiją ir panašiai, tad daugelyje pasaulio valstybių visai susilaukė palaikymo. Tik paskui paaiškėjo, kad visas šitas perversmas buvo finansuotas iš Maskvos.
- 1960 metais Kamerūnas tapo nepriklausoma valstybe.
- 1961 metais SSRS buvo surengta pinigų reforma. Jos formalus tikslas buvo tiesiog sumažinti rublio nominalą 10 kartų, bet realiai tuo pačiu buvo keičiami tik žmonių pinigai, buvę taupomosiose kasose, o ir tai ribotai. Taigi, realiai tiesiog buvo visiškai panaikintos žmonių santaupos. O kartu panaikintas ir visų juodojoje rinkoje veikusių pinigų galiojimas.
- 1962 metais Vakarų Samoa tapo nepriklausoma valstybe.
- 1964 metais tokia nelabai ilgai gyvavusi pusvalstybė, Rodezijos ir Niasalando Federacija subyrėjo į gabalus. Taip gavosi Zambija, Malavis ir Rodezija.
- 1970 metais šią dieną nuo 0 valandų ir 0 minučių prasidėjo UNIX laikas, kuris dabar faktiškai yra pasaulinis IT laikas viso pasaulio IT sistemoms.
- 1979 metais JAV galų gale pasidavė komunistinio bloko spaudimui ir užmezgė pilnus diplomatinius santykius su Komunistine Kinija.
- 1983 metais ARPANET tinklas persijungė į 4 TCP/IP protokolų versiją, dar žinoma, kaip IPv4. Šita versija jau buvo ta pati, kokia Internete naudojama ir šiomis dienomis (tiesa, dabar jau kartu su IPv6), tad kai kurie šitą dieną laiko dabartinio Interneto atsiradimo diena. Realiai tai jau Internetas tuo metu veikė daug daug metų, tiesiog su senesniais, NCP tinklo protokolais. Iš to NCP protokolo vis dar liko paveldėjimų, pvz., keistas FTP protokolo veikimas.
- 1984 metais Brunėjus tapo nepriklausoma valstybe.
- 1984 metais AT&T kompanija buvo suskaldyta gabalais, nes taip baigėsi JAV teismų sprendimai dėl jos vykdytos monopolinės veiklos. Po suskaldymo gavosi 22 skirtingos ryšių kompanijos. Tai buvo vienas iš didžiausių monopolistinių kompanijų suskaldymų žmonijos istorijoje.
- 1989 metais įsigaliojo Monrealio protokolas, pagal kurį buvo labai apribotas, o daugeliu atvejų ir uždraustas freonų naudojimas. To dėka pavyko sustabdyti Ozono skylės augimą, o vėliau tą skylę ir panaikinti.
- 1991 metais buvo įkurtas Klaipėdos universitetas.
- 1993 metais nustojo egzistuoti Čekoslovakija. Vietoje jos atsirado Čekija ir Slovakija. Tai buvo gana retas atvejis, kai dvi valstybės išsiskaidė ir išsiskyrė visai draugiškai ir maloniai, be kažkokių konfliktų.
- 1995 metais buvo pirmą kartą griežtais įrodymais mokslo patvirtintas superbangų egzistavimas jūrose. Norvegijai priklausančioje Draupner dujų gavybos platformoje, Šiaurės jūroje, buvo užfiksuota banga, kurios lygis buvo 18,5 metro virš vidutinio jūros lygio, o amplitudė (aukščių skirtumas tarp aukščiausios ir žemiausios bangos vietų) buvo 25,6 metro (maždaug kaip 8 aukštų namas). Bangą tiksliai išmatavo dujų platformoje esantys automatiniai prietaisai. Iki tol šitokio dydžio bangos dažniausiai buvo laikomos gražiomis jūrininkų pasakomis, nors ir buvo siejamos su kai kuriais laivų dingimais ar Bermudų trikampio keistenybėmis.
- 1999 metais vietoje krūvos įvairių Europos valstybių valiutų ėme kursuoti euras - nauja, bendra valiuta. Šalių, kurios sutartinai šią valiutą įvedė, buvo visa krūva: Vokietija, Prancūzija, Suomija, Austrija, Belgija, Nyderlandai, Airija, Italija, Liuksemburgas, Portugalija ir Ispanija. Tiesa, tuo metu euras buvo įvestas tik elektroniniams atsiskaitymams.
- 2002 metais eurą įsivedusios šalys pradėjo naudoti jau ir tikrus pinigus - eurų banknotus ir monetas.
- 2007 metais nuo šios dienos visuose Lietuvos restoranuose, kavinėse ir šiaip visokiuose kabokuose buvo uždrausta rūkyti. Tai pirmomis savaitėmis labai daugelis vis dar užsikurdavo cigaretę, o personalas kaip kada dar ir peleninę duodavo. Bet ilgainiui, per keletą mėnesių rūkymas kabokusoe išties visai ir galutinai išnyko. Užtat atsirado šalančių rūkalių susibūrimai palei kabokų duris.
- 2015 metais jau ir Lietuvoje vietoje visiems įprastų litų įsigalėjo Kubiliaus išmonė - iš ES atėjusi nauja valiuta, euras. Tai anuomet daug kas spėliojo, kaip tenai kas keisis ir aiškino apie kažkokį keistą kursą - "1:3,45", bet galų gale gavosi taip, kaip sakė pagarsėjusi Monika Šalčiūtė - vienas prie vieno. Tai nors daugelis juokėsi, po kiek laiko paaiškėjo, kad Šalčiūtės vertinimai buvo tikslūs, o vat visokie ekonomistai gėdingai apsijuokė.
- 2021 metais Šiaulių universitetas, iki tol pagarsėjęs absurdiškais mokymais apie chiromantiją ir panašų pseudomokslą, buvo prijungtas prie Vilniaus universiteto.
Dar apie Sausio 1
Yra ir kitų mėnesių su dienomis, turinčiomis tą patį numerį, kaip ir Sausio 1: