Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Opel Kapitan
Opel Kapitan, o jei tiksliau tai su umliautu - Kapitän - viena iš sėkmingiausių visų laikų Opel mašinų, sukurta dar 1938 metais, tuomet tapdama viena iš moderniausių mašinų pasaulyje. To meto Opel Kapitan turėjo nešantį kėbulą, buvo gana didelė ir visai greita. Nors greitai prasidėjo II Pasaulinis karas ir mašinos gamyba buvo pristabdyta, tačiau po karo pradėta vėl ir ilgą laiką tai buvo viena iš populiariausių Europoje aukštos klasės mašinų.
Iš visų Opel modelių beveik visą laiką prabangesne mašina buvo tiktai Opel Admiral ir tik jau visai pabaigoje atsirado dar viena mašina - Opel Diplomat.
Opel Kapitan buvo sukurta kaip pakaitalas labai populiariai, bet nepakankamai prabangiai ir gana netechnologiškai Opel Super 6 mašinai. Šioji buvo senos rėminės konstrukcijos, tad nors ir buvo gaminama dešimtimis tūkstančių, nepasižymėjo kažkokiomis išskirtinėmis savybėmis - buvo kiek per sunki ir kiek per maža.
Opel Kapitan 1938
Pirmas Opel Kapitan buvo pradėtas gaminti 1938, tada tai buvo viena iš moderniausių mašinų pasaulyje - ir gana didelė, erdvi, ir visai neblogą greitį turinti, ir puikiai galinti konkuruoti su bet kokiomis aukštesnės klasės mašinomis. Esminiai tokie išlošimai gauti dėl perėjimo prie nešančio kėbulo - konstrukcija gavosi lengva, mašina svėrė tik truputį daugiau, nei Opel Super 6 (kurios variklį ir perėmė), bet buvo ir gerokai ilgesnė, ir platesnė, ir aukštesnė - trumpai tariant, visai kitos klasės mašina.
Mašinos greitis tuo metu siekė 118 km/h.
Deja, kadangi nuo 1939 metų Vokietija įsivėlė į karus, tai greitai gamyba krito ir jau 1940 buvo sustabdyta visai. Buvo pagaminta virš 25 tūkstančių mašinų, kaip tokios klasės modeliui tai buvo labai daug.
Opel Kapitan 1948
Po karo sovietai išsivežė daugybę Opel įrangos, štampų ir taip toliau, tad išsyk pokario metais Opel turėjo problemų, atstatant gamybą. Panašių problemų turėjo ir visi kiti gamintojai - ką išgrobstė sovietai, o ką tiesiog išbombardavo. Tačiau čia Opel pasisekė daug labiau, nei kitiems - kadangi firma priklausė General Motors, tai gavo daug pinigų, paramos ir taip toliau, tad atsigavo ypatingai greitai.
Taigi, praėjus vos trejetui metų nuo karo pabaigos, jau 1948 Opel Kapitan gamyba buvo pradėta vėl. Tik jau kiek atnaujinto modelio, su pagerintais amortizatoriais ir kiek kitokiomis lempomis. Savo išvaizda šis Opel Kapitan beveik nesiskyrė nuo prieškarinio, bet nebuvo kabrioleto varianto.
Pirmų mašinų greitis buvo kaip ir prieškarinių, tačiau gamybos pabaigoje, apie 1950, atsirado ir paturbinti modeliai, kurie jau pasiekdavo 126 km/h greitį.
Kadangi konkurencijos Opel kompanijai faktiškai nebuvo, nes kiti vokiškų mašinų gamintojai buvo užsilenkę, tai pardavimai ėjo labai gerai - 1948-1951 metais pagaminta virš 30 tūkstančių mašinų. Pokario Vokietijai, kuri buvo nusiaubta ir skurdi, beveik nieko neįperkanti, tai buvo didžiuliai kiekiai.
Opel Kapitan 1951
Savo esme šios mašinos vis dar buvo tas pats senas Opel Kapitan, bet turėjo paturbintą variklį, kuris buvo dar keliomis arklio galiomis stipresnis. Nors maksimalus greitis nuo to praktiškai nepasikeitė, bet mašina pasidarė dar kiek dinamiškesnė.
Labiausiai pasikeitė mašinos dizainas - atsirado amerikietiško stiliaus priekinės grotos, mašina gavosi moderniausia iš visų didelės klasės sedanų, kokie tik buvo gaminami Europoje. Į šituos Opel Kapitan žiūrėdami, Mercedes Benz vadai springo ašaromis, nes matė, kad nebeturi jokių šansų. Tik 1953 metais atsirado Mercedes Ponton, kuris jau galėjo konkuruoti su Opel Kapitan, bet tuo tarpu Opel nelaukė ir taip pat išleido naują modelį, nuo kurio Mercedes vėl pasiliko atsilikusi dešimtmečiu.
1951-1953 metais Opel pagamino 49 tūkstančius šitokių mašinų, tai buvo baisiai dideli skaičiai.
Opel Kapitan 1953
Kadangi konkurentai nelaukė ir viską modernizavo, tai ir Opel nelaukė ir modernizavo viską dar greičiau. Taigi, 1953 buvo pradėtas gaminti tiesiog radikaliai atnaujintas, visiškai kitas Opel Kapitan modelis. Perdirbta buvo viskas - ir variklis, ir važiuoklė, ir kėbulo konstrukcija, ir išvis viskas. Mašina gavosi ilgesnė, platesnė ir greitesnė - pasiekianti 140 km/h greitį.
Opel Kapitan buvo retas atvejis, kai Europoje buvo gaminamos visiškai amerikietiško stiliaus mašinos - didelės, galingos ir labai patogios. Tais pat metais išleidę savo aukščiausios klasės Mercedes Ponton, didžiausi Opelio konkurentai tyliai verkė kamputyje ir galvojo apie tai, kad jų gyvenimas žlugęs, nes jie tesugebėjo pasivyti tą lygį mašinų, kurį Opel jau apstojo gaminti. Tiesa, reikia pasakyti, kad galų gale Mercedes pontonai ėjo visai neblogai ir buvo geriau pritaikyti Europai, tad opeliams galų gale teko pasispausti.
Opel Kapitan buvo dar kartą atnaujintas 1956, kai buvo pakeistos radiatoriaus grotelės (į tankų smulkų vertikalų grilį) ir dar kažkiek kitų apdailų ir dar truputį padidinta variklio galia.
Iš viso nuo 1953 iki 1958 Opel pagamino 154 tūkstančius Opel Kapitan.
Opel Kapitan P1
Opel Kapitan P1 pradėti gaminti 1958 ir gaminti kiek daugiau, nei vienus metus. Mašinos buvo truputį ilgesnės ir platesnės, bet žemesnės, nei iki tol buvusios, turėjo panoraminius langus ir buvo visiškai amerikoniško stiliaus. Deja, čia jau Opel kiek primiršo patogumus, tad mašinoje grožio buvo daugiau nei gerumo - pvz., prasta vairuotojo apžvalga, pernelyg plačios durys, kurioms atidaryti trūkdavo vietos, negana to, galinė sėdynė per daug paslinkta atgal, todėl trūko vietos keleivių galvoms.
Nuo 1958 iki 1959 buvo pagaminta 34 tūkstančiai tokių mašinų, kas buvo mažiau, nei įprasti Opel Kapitan pardavimai. Dėl skundų šios mašinos gamyba ir buvo pristabdyta, o į jos vietą paleistas atnaujintas modelis.
Opel Kapitan P2
Opel Kapitan P2 buvo dar truputį paplatinta ir joje buvo pataisytos ankstesnės bėdos, bet panoraminiai langai išliko. Variklis buvo galingesnis, mašina jau siekė 150 km/h.
Nuo 1959 iki 1963 metų Opel pagamino 146 tūkstančius Opel Kapitan, tai išvis visų Kapitan modelių rekordas. Tai buvo geriausias aukštesnės ir aukštos klasės Opel mašinų periodas bendrai - tuo metu Opel firma Europai asociavosi su pačiomis prabangiausiomis, moderniausiomis ir geriausiomis mašinomis.
Nors Merceedes Benz su savo geriau Europai pritaikytomis mašinomis ir atsigavo, pasiekė kelis kartus didesnius pardavimus, bet Opel mašinos tuo metu vis dar atrodė modernesnės.
Kapitan A
Viskas vyko gražiai, kol neatėjo 1964 metai. Ir šiais metais pasaulis pamatė garsiosios Opel optimizacijos pradžią.
Šiais metais Opel, vietoje to, kad toliau tobulintų savo Opel Kapitan ir vėl gamintų Opel Admiral paskirai, nutarė viską suoptimizuoti, apjungti ir tada padaryti dar gudriau - įvesti dar vieną modelį - Opel Diplomat. Taip gavosi Kapitan, Admiral, Diplomat serija, sutrumpintai dar žinoma kaip KAD.
Trumpai tariant, Opel ėmė gaminti tris "skirtingas" mašinas, kurios skyrėsi daugiau pavadinimais, nei savybėmis, o išties turėjo tuos pačius kėbulus, variklius ir taip toliau.
Rezultatas gavosi tragiškas:
- Tie, kas norėjo Opel Admiral, piktinosi, kad Opel jiems vietoje to siūlo pervadintą Opel Kapitan
- Tie, kas norėjo Opel Kapitan, piktinosi, kad tas Kapitan pervadintas į Admiral ir duoda tą patį, bet už brangiau
- Tie, kas gal ir būtų pirkę superliuksinį Opel Diplomat, piktinosi, kad čia visvien žemesnės klasės mašina
Rezultatas tapo tragišku: nuo 1964 iki 1968 firma pardavė vos 24 tūkstančius Opel Kapitan. Opel Admiral pardavimai buvo kiek geresni, nes parduota 56 tūkstančiai, bet tai irgi buvo labai mažai, lyginant su ankstesniais Opel Kapitan pardavimais.
Gavosi taip, kad visais atžvilgiais geresnė mašina parduodama buvo keleriopai prasčiau, nesvarbu, kaip beskaičiuosi.
Kapitan B
1969 metais Opel pabandė pataisyti situaciją ir paleido dar atnaujintą KAD seriją. Bet tragedija čia tęsėsi ir stiprėjo - per pirmus pusantrų metų pavyko parduoti vos 5 tūkstančius Opel Kapitan. Taigi, su šia tragedija susidūrę, Opel vadai šios mašinos gamybą nutraukė 1970.
Kurį laiką dar buvo gaminami Opel Admiral ir Opel Diplomat, bet kai užėjo naftos krizė, tai ir šių mašinų pardavimai užsilenkė, o galų gale jas vėl pribaigė Opel vadovybė, nutarusi įvykdyti kitą Opel optimizavimo etapą - kai KAD mašinų grupę nukonvertavo į Opel Senator.
Štai taip ir baigėsi garsiųjų Opel Kapitan mašinų epocha.