Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Sąmokslo teorija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Konspiracijos teorija)
Jump to navigation Jump to search

Sąmokslo teorija arba konspiracijos teorija - čia kai atskleista visa teisybė, kurią visi slėpė ir niekas nežinojo, o kalta dažniausiai valdžia, vertelgos, bažnyčia, iliuminačiai ir dar kokie nors veikėjai, kurie viską padarė taip, kad būtų kuo blogiau žmonėms, todėl viską slepia ir neduoda sužinoti. Žodžiu, valdžia slepia, o išties tai visur sąmokslas.

Kalbant psichiatrijos terminais, jei žmogų intensyviai kamuoja sąmokslo teorijos, ir tos teorijos sąlygoja to žmogaus elgseną - tai jau matyt yra apofenija, kitaip tariant, tam tikri mąstymą iškraipantys kliedesiai.

Realybėje sąmokslo teorijos - dauguma atvejų ne kas kita, o tiesiog indukuoti kliedesiai, kurie plinta nuo vieno žmogaus prie kito. Pagal klinikinę klasifikaciją - dažniausiai priklauso paranojiniams kliedesiams, nes pati paranojinio kliedėjimo esmė tokia ir yra, kad kuo daugiau prisigalvoti nesąmonių.

Daugeliu atvejų, netgi jei žmogus aktyviai skleidžia sąmokslo teorijas, tai nebūtinai reiškia, kad pas jį kokia nors šizofrenija, bet kad bent jau kokia nors indukuotoji psichozė yra - tai jau abejoti matyt nereikia. Na, tiesa, dar būna visokiarūšės demencijos, tos irgi su įvairiais kliedesiais, tik kad tie gana primityvūs. Sąmokslo teorijas labai mėgsta visokie alt-right veikėjai, kurie paprastai būna tiesiog manipuliantai, per tas teorijas gaunantys sau garbinimo iš visokių tomis teorijomis patikėjusių durnių.


Sąmokslo teorijų požymiai

Konspiracijos teorijos paprastai turi kelis esminius bruožus, kurie vienaip ar kitaip visada pasireiškia. Penki požymiai yra tipiškiausi, dauguma sąmokslo teorijų užkabina visus juos:

  1. Apgaulingas suvokimas - viskas išties yra ne taip, kaip atrodo. Ir pats sąmokslo teoretikas taip mano, ir kas nors kitas tokiam teoretikui irgi taip norėtų pasakyti. Žmonės gi nesupranta, nes visur smegenų plovimas, todėl jie ir nežino teisibės.
  2. Sąmokslai viską valdo - nesvarbu, ar tai būtų istorija, ar politika, ar ekonomika, ar mokslas. Viską valdo sąmokslai, nes už visko slypi konspiracija.
  3. Niekas nevyksta atsitiktinai - jei jau kažkas įvyko, reiškia, kad kažkas tai suplanavo ir suorganizavo. Kažkas, kam naudinga. Čia jums maginis mąstymas visame gražume.
  4. Visada iš sąmokslų išlošia kažkokia priešiška jėga, kuri tuos sąmokslus ir organizuoja. Ir kaip ten kas bepasisuktų, paaiškėja, kad ta priešiška jėga tyčia kažką darė, nes išlošė.
  5. Viskas vyksta dėl turto, valdžios, pinigų, sekso, šlovės irba pasaulinio dominavimo. Kitaip tariant, visada yra priežastys, dėl kurių kažkas kažką daro.

Labai dažnai (nors ir ne visais atvejais) sąmokslo teorijos siejasi dar ir su pseudomokslu, kuriame randa pagrindimus įvairioms nesąmonėms.

Reikia pasakyti, kad bendrai sąmokslo teorijų fone itin dažnai būna pastebimi įvairiarūšiai antagonistiniai kliedesiai, kur viską organizuoja blogoji pusė. O pats konspiracinių teorijų skleidėjas dažniausiai susitapatina su gerąja puse. Taipogi būdinga, kad pacientas su savo sąmokslo teorijomis pasijunta kiek ramiau, nes gali paaiškinti tuos dalykus, kurių nesupranta.


Sąmokslo teorijų klasifikacija

Pagal savo siužetus sąmokslo teorijos yra skirstomos į kelis tipus, tai čia labai patogu susigaudyti juose visiems, kas kapstosi po kokią nors semiotiką, nes taip bet koks konspiracijos siužetas gali būti padarytas:

  1. Priešas išorėje - jis kažkur šalia mūsų bendruomenės, nori padaryti kažką blogo mums visiems (pvz., NATO nori užpulti Rusiją)
  2. Priešas viduje - jis slepiasi tarp paprastų žmonių, nori padaryti visiems kažką blogo (pvz., kokie nors liaudies priešai, kosmopolitai ar pan.)
  3. Priešas viršuje - kokie nors valdžiažmogiai bando manipuliuoti visuomene (pvz., iliuminačiai)
  4. Priešas apačioje - kokie nors marginalai ruošia revoliuciją ar kokį perversmą (pvz., mafija)
  5. Gelbėtojai kur nors - kokia nors slapta geroji jėga bando išgelbėti pasaulį (pvz., SSRS 2.0)

Šie gi sąmokslo teorijų tipai yra skirstomi dar ir pagal sudėtingumą į tris lygius:

  1. Įvykių konspiracijos - kai nagrinėjamas tik koks nors įvykis ar šiaip ribotas dalykas, pvz., išsilaipinimas Mėnulyje.
  2. Sisteminės konspirecijos - kai viskas pajungta kokiai nors organizuotai sąmokslo sistemai ir ta sistema viską paaiškina, nes viskas yra visuma, nes pvz., iliuminačiai viską organizuoja.
  3. Supersisteminės konspiracijos - kai į vieną visumą apjungiamos kelios konspiracijos teorijos. Čia jau pvz., apsijungia ir Vidinė Žemė, ir driežažmogiai, ir iliuminačiai, ir savi šaudė savus, ir išviso viskas. Tipiškas atvejis - QAnon, kurie į sąmokslų teorijas sumetė visiškai viską, ką tik galėjo sugalvoti.

Reikia pasakyti, kad šita klasifikacija puikiai tinka įvairiarūšių sistematizuotų kliedesių nagrinėjimui, nes visi tie kliedesiai kuo gražiausiai į šitus tipus išsiskirsto.

Pipedijai žinomos sąmokslo teorijos

Pipedija neabejotinai žino ir skleidžia visokias sąmokslo teorijas, nes tokia jau mūsų prigimtis - rankioti ir skleisti kliedesius. Pati Pipedija yra pilna kliedesių, taip kad bet kokios sąmokslo teorijos čia puikiai atitinka.

Įdomu yra tai, kad kai kurios iš tų sąmokslo teorijų visai gali būti ir tikros, o jau tai dar labiau paskatina visokius paranojinius kliedesius, nes juk įrodymai, o kaip gi.

Užtat nesigilindami jums pateikiame toli gražu nepilną sąrašą visko, kas čia aprašyta jau nuo seno arba kas dar bus aprašyta, jei kas nors nepatingės tuo užsiimti:

Konspiracinių teorijų psichopatologija

Jau senokai pastebėta, kad visokios sąmokslo teorijos labai jau susieina su keliomis diagnozėmis, kaip kad schizotipinis sutrikimas, isterija ir indukuotoji psichozė, o sunkiausiais atvejais - dar ir paranojinė šizofrenija ar tiesiog paranoidinė šizofrenija. Per šituos sutrikimus kyla visokie kliedesiai, o tie kliedesiai ir skleidžiami kaip kažkokios konspiracinės teorijos.

Itin būdinga, kad įvairūs sistematizuoti kliedesiai pasireiškia kaip gana aiškus sindromas, t.y., tiesiog banali apofenija, kuri leidžia įtarti, jog matome ne ką kitą, o bent jau latentinę schizofreniją.

Su visomis tomis nesąmonėmis variantų čia daug, neretai vienoje sąmokslo teorijoje susipina kelios kliedesių rūšys, taip sukurdamos kokią nors nuostabią konspiraciją. Tačiau šį bei tą žinoti apie esminius klinikinių kliedesių variantus visgi vertėtų, jei jau norime išsiaiškinti:

Pagal patogenezę reikia išskirti matyt kelis sąmokslo teorijų atvejus:

  • Schizoidiniai - kur schizofrenija ar schizotipinis sutrikimas, atsirandantis dėl greito ar lėto asmenybės byrėjimo:
    • Paranojiniai - su išvystytomis ir sistematizuotomis sąmokslo teorijomis, būdinga prie paranojinės schizofrenijos
    • Paranoidiniai - sąmokslo teorijos dažniau fragmentuotos, nelabai rišlios, būdinga prie paranoidinės schizofrenijos
    • Schizotipiniai - sąmokslo teorijos gali būti išvystytos, tačiau pacientas dar neperėjęs į konfliktą su aplinka, būdinga prie schizotipinio sutrikimo
  • Isteriniai - kur pacientas visokius veiksmus daro dėl to, kad taip gauna daug aplinkinių dėmesio, būdinga prie isterijos
  • Indukuotieji - kur pacientui gal būtų ir tvarkoje, bet jis patiria indukuotą psichozę, todėl ir kliedi
  • Demenciniai arba paralitiniai - kur pacientas toksai jau nupušęs, kad tiesiog nupušusiai kliedi, nes jam demencija


Pipedijai žinomi sąmokslo teorijų skleidėjai

Yra nemažai visokių sąmokslo teorijų kūrėjų beigi platintojų, įskaitant ir visokias propagandos organizacijas. Visgi ir tarp tų yra tam tikrų ryškių talentų, kurie verti išskirtinio paminėjimo: