Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Galios stiprintuvas
Galios stiprintuvas - tai tas stiprintuvas, kuris skirtas garsui stiprinti ir yra būtina bet kokios audio sistemos dalis, jei nori klausyti garso per kolonėles. Galios stiprintuvas būna arba toje pačioje dėžėje, kaip ir koks nors garso šaltinis, pvz., magnetofonas ar patefonas, bet gali būti ir kaip atskiras aparatas.
Kai galios stiprintuvas būna atskiras aparatas, neretai į jį dėl kokių nors patogumų ir dar kas nors būna įmontuojama - pvz., ekvalaizeris ar tiuneris. Visai įprasta, kai į galios stiprintuvą tuo pačiu įtaisomas ir pradinis stiprintuvas, ir fonokorektorius.
Esminė galios stiprintuvo savybė - kiek jis stiprinimo išėjimo kanalų turi - gali būti monofoninis (1 kanalo), stereofoninis (2 kanalų), kvadrofoninis (4 kanalų), o taip pat ir, pvz., 4+1 ar dar kokioje nors kombinacijoje. Kiek kanalų stiprintuvas turi - tiek kolonėlių galima ir pajungti. Jei jungiamas namų kinas su erdviniu garsu, tai reikia 4 ar daugiau kanalų.
HiFi aparatūrai, senoviniuose muzikos centruose dažniausiai naudojami būdavo stereofoniniai (2 kanalų) galios stiprintuvai, nes visa aparatūra tik du kanalus ir turėdavo. Šiais laikais, kai stiprintuvai naudojami ir namų kinui pajungti, kanalų jie dažnai turi daug daugiau. Tai į tą labai verta atsižvelgti.
Kita stiprintuvo savybė - kiek įėjimų (lizdų aparatūros prijungimui) stiprintuvas turi. Iš esmės, kuo daugiau, tuo geriau, nors persistengti gal ir neverta. Skaičiuokite taip: jei jūsų muzikinis centras paskirais daiktais turi patefoną, tiunerį, magnetofoną ir CD grotuvą, tai jiems visiems pajungti jau reiks keturių komplektų stereo jungčių, kur vienas toks komplektas bus sudarytas iš 4 skylių (po 2 kiekvienam stereo kanalui) - viso 16 skylių. Tai bus daugoka. Jei norėsite pajungti dar ir namų kiną su 6 (5+1) kanalais - tai skylių prisidės dar 12 ir bus išvis labai daug.
Čia, aišku, skaičiuojant tas skyles bananų jungtims, kur viena skylė atitinka vieną laidą. Todėl tas bananines jungtis rasite ne pas visus gamintojus, o naudojamos jos būna paprastai tik kolonėlėms pajungti. O įprastai pas daugelį bus dvilaidžiai RCA audio kištukai, kur vienas laidas eina vidury, o kitas - iš išorės. Tada skylių gausis du kartus mažiau. Bet tai visvien bus daug. Praktiškai bet kuris padorus stereo galios stiprintuvas turi turėti kokias 16 RCA skylių, o jei norite namų kino - tai dar daugiau.
Dar viena stiprintuvo savybė - tai jo išėjimo varža. Ji kaip ir nieko gal nereikštų, bet reikalas tas, kad pigesni stiptintuvai palaiko tik 8 omų varžą, tad prijungus kolonėles, kurių varža yra 4 omai, stiprintuvas gali perdegti. Tai reiškia, kad 8 omų stiprintuvui tinka tik 8 omų kolonėlės, bet netinka 4 omų. Bet jei stiprintuvas turės 4 omų varžą, tai tai 8 omų kolonėlės jam visiškai tiks. Tai svarbu, nes 4 omų kolonėlės gali duoti daugiau galingumo ir kai kuriais atvejais dar ir kiek geresnę garso kokybę.
Paskutinė stiprintuvo savybė - tai jo galia. Praktikoje, norint netgi labai garsiai klausytis muzikos normaliame daugiabučio kambaryje, pilnai pakanka maždaug 2 kanalų po 1W galios, nes 1W išties tai jau yra labai daug. Jei galia bus kokie nors 2x10W, tai bus sunku netgi rėkte perrėkti tą garsumą. Problema čia tokia, kad muzikos dinaminis diapazonas yra labai didelis, tad klausant muzikos netgi visai tyliai, pvz., 2x0,05W galingumu, kai kurie mikroskopinės trukmės garsai (pvz., milisekundės trukmės) gali siekti ir 100W galios. Taigi, jei stiprintuvas tos galios nepalaikys, tai tų subtilesnių aukšto dinaminio diapazono garsų negirdėsite. Todėl stiprintuvui reikia perteklinės galios.
Praktika sako, kad nelabai garsiai klausant muzikos, daugmaž iš bėdos padorus garsas gaunamas su 2x25W tikros galios stiprintuvais, tačiau norint gero garso ir tais atvejais, kai klausomasi garsiau, reikia bent jau 2x75W, o geriau ir dar daugiau.
Ant daugelio stiprintuvų būna rašoma fake galia - taip vadinamas PMPQ (Peak Modulation Power Quality) arba PMPO (Peak Modulation Power Output), bet šitas skaičius paprastai nieko nereiškia. Teoriškai, aišku, jis reiškia, kad stiprintuvas trumpą laiką, pvz., 1/100 dalį sekundės, gali išvystyti tokį galingumą, bet tai nereiškia tikro galingumo. Realiai neretai būna taip, kad tikras galingumas pas kinietišką fufelį yra koks nors 2x0,5W, o parašyta koks nors 5000W PMPQ. Tai nieko nereiškia, nes tai netikras skaičius netgi vertinant jį kaip PMPO.
Bet kuris stiprintuvas, kuris yra vienos galios, gali trumpam momentui išvystyti daug didesnę galią. Kadangi tas PMPO galios lygis priklauso tik nuo to, ar stiprintuvas neperdegs, o šitai priklauso tik nuo to, kiek šilumos jis gali išsklaidyti per savo radiatorius, tai faktiškai stiprintuvo realiai galiai padidėjus 100 kartų, tasai tikras PMPO padidėti gali kartais net 100 kartų. Realiai tiesiog pirkit stiprintuvą, kurio galingumas būtų bent keliasdešimt vatų kanalui ir bus gerai.