Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Dell UNIX

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Dell UNIX - visiškai užmirštas, bet vienas iš sėkmingiausių UNIX, kokie tik buvo sukurti PC tipo, t.y., x86 architektūroms. Gyvavo gana neilgai, nes Dell kompanija orientavosi tik į aparatūros pardavimus ir stengėsi softu neužsiimti. UNIX projektas įmonėje atsirado tik dėl to, kad įmonė vėlyvais 198x bandė išsiplėsti į serverių bei darbo stočių rinkas, kur visiškai dominavo UNIX, o tų stočių gamintojai gamindavosi nuosavas UNIX versijas.

Bendrai tai buvo toksai projektas - Dell Olympic, kur šita firma labai daug investavo, bandydama sukurti naujos kartos architektūrą, kuri pakeistų buvusias PC sistemas, bet kaip tai tas projektas nepaėjo jiems. Tačiau viena iš to projekto temų buvo klausimas apie tai, kokia operacinė sistema turės veikti su ta nauja architektūra, ir kadangi to nebuvo, tai teko kurti kažką naujo. Šiuo atžvilgiu Dell pasielgė visai protingai ir nebandė kurti kažkokių visai naujo tipo operacinių sistemų, kaip darė IBM, kurdama OS/2, o tiesiog nusprendė sukurti gerai veikiančią UNIX versiją.

Pradžioje buvo paimta oficialus System V SVR3 tipo relyzas ir prisikviesta nemažai programuotojų, kurie su UNIX sistemų kūrimu dirbo jau anksčiau (ypač iš IBM, kūrusių PC/IX ir AIX), ir šiaip kitose kompanijose turėjo geros UNIX patirties. Tai jų darbo rezultatu ir tapo 1989 išleistas pirmas Dell UNIX relyzas. Paskui sistema buvo smarkiai patobulinta ir išleistos ir naujesnės versijos, 1990 buvo išleista jau ant SVR4 pastatyta sistema. Buvo įvestas suderinamumas su Xenix, kas buvo svarbu PC tipo mašinoms, o taip pat ištaisyta apie 1200 skirtingų bugų, kurie buvo atrasti oficialiame UNIX relyze. Tuo tarpu kernelyje buvo įvestas plug and play palaikymas su automatiniu visokio hardwaro atpažinimu. Kadangi Dell vartotojai labai dažnai pirkdavo kompiuterius iš Dell, o visokius išplėtimus kitur arba atvirkščiai - kompiuterius kitur, o išplėtimus iš Dell, tai buvo įvestas ir įvairių kitų gamintojų aparatūros palaikymas.

Paskui pridėtas X-Window ir Motif, kad būtų kaip priklauso modernioms to meto sistemoms, o dar vėliau - buvo atsiradusi ir X.desktop aplinka, dėl kurios šitas UNIX buvo pasidaręs tikrai patogus naudoti.

Sistemos vystymas tęsėsi maždaug iki 1992 metų (paskutinis bugfiksinis relyzas buvo 1993), po ko kažkaip Dell kompanijai visas šitas biznis nusibodo, kaip neduodantis greito pelno. Itin smarkiai Dell vadovybę nervino tai, kad nors už Dell UNIX buvo imami labai dideli pinigai, tai buvo viena iš brangiausių UNIX sistemų rinkoje, bet absoliuti dauguma instaliacijų ėjo ant konkurentų kompiuterių. Žodžiu, tik konkurentams geriau.

Kaip galima įvertinti, iš visų ant PC tipo kompiuterių dirbusių UNIX, Dell UNIX gavosi ir labiausiai su viskuo suderinamas, ir kartu modernus, ir belenkiek greitesnis. Skirtingai nuo visokių ant PC kompiterių dirbusių SCO UNIX variantų, čia nebuvo to nesveiko kiekio neprognozuojamai išlendančių bugų ir keistų aparatinių nesuderinamumų.

Vėlesniais laikais Dell visgi atsisakė UNIX kūrimo ir projektas tiesiog nugeso. Didelė dalis programuotojų ir viso įdirbio buvo perduota į Sun Microsystems, kuri sumąstė portinti savo Solaris į x86 platformas, bet tai jau buvo vėlesniais laikais. Liūdna, bet viena iš geriausių UNIX versijų kaip tai neišgyveno.

Šiais laikais Dell UNIX prisimena tik vienas kitas senas perdyla, kad buvo toksai labai keistas nesusipratimas, kai geriausia UNIX versija buvo tiesiog pusiau netyčinis ir trumpai gyvavęs Dell kompanijos produktas.