Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Convair B-58 Hustler
Convair B-58 Hustler - vienas iš legendinių bombonešių, sukurtas ankstyvais Šaltojo karo metais, skirtas tam, kad nuneštų branduolines bombas į pačią SSRS teritorijų gilumą, aplenkdamas sovietų naikintuvus, ir taip sunaikintų viską, kas papuola. Žodžiu, vienas iš pirmųjų branduolinio susinaikinimo ginklų.
Bombonešis galėjo pasiekti daugiau kaip 2 Machų greitį ir šitaip skristi galėjo ilgai, taip tiesiog palikdamas priešo naikintuvus už savęs, nes šie negalėdavo ilgesnį laiką jo vytis. Nešdavo iki 4 branduolinių bombų - tai reiškia, kad vienu masyviu šių bombonešių antskrydžiu JAV buvo pajėgi sunaikinti daugiau kaip 400 įvairių strateginių taikinių. Kitaip tariant, vienu masyviu puolimu JAV galėjo sunaikinti didžiąją dalį SSRS europinėje dalyje buvusių didesnių karinių bazių bei stambesnių miestų.
Nuo pat savo oficialaus priėmimo į ginkluotę 1960 metais, B-58 Hustler tapo sovietų siaubu, nes šieji tiesiog neturėjo naikintuvų, kurie galėtų su šiuo lėktuvu susidoroti. Net jei kuris naikintuvas ir skrisdavo panašiu greičiu, tokio greičio skrydis galėdavo trukti labai trumpai. O dėl didelio greičio, kol sovietai būtų pakėlę savo ano meto naikintuvus, Hustler jau būtų atskridęs, praskridęs ir nuskridęs. Taigi, ano meto sovietų priešlėktuvinė gynyba prieš šiuos bombonešius buvo tiesiog bejėgė.
Bombonešis turėjo inercinę navigacijos sistemą, kurios dėka galėjo skristi visiškai aklu režimu, esant didžiuliams elektromagnetiniams triukšmams, kurie gali būti branduolinio karo atveju ar naudojant tiesiog įvairias antiradarines triukšmą skleidžiančias sparnuotąsias raketas. Inercinė navigacija buvo pakankamai tiksli, kad visą kelią bombonešis galėjo nuskristi iki pat taikinio, numesti atominę bombą kelių šimtų metrų tikslumu ir grįžti atgal.
Be jokio papildymo ore lėktuvas galėjo nuskristi 7600 kilometrų ir turėjo 3220 kilometrų kovinio veikimo spindulį. Pagal šiuos laikus tai neatrodo labai daug, bet anuomet šitie skaičiai buvo dideli, o dar tokiu greičiu skraidančiam lėktuvui - tai išvis gerai.
Buvo pagaminta 116 lėktuvų, iš kurių 30 pirmų buvo bandomieji, o vėlesni 80 - jau koviniai. Bandomųjų prireikė labai daug, nes tuo metu patirties su tokiais lėktuvais tiesiog niekas neturėjo, tai daug kas buvo keičiama ir keičiama, vis perkonstruojant.
Deja, Convair B-58 Hustler buvo naudojamas labai neilgai - vos iki 1970 metų. Iš ginkluotės buvo pašalintas daugiausiai dėl to, kad turėdavo kraštutinai daug gedimų, net 24 iš pastatytų lėktuvų per dešimtmetį eksploatacijos tiesiog sudužo. Kadangi tuo metu JAV ir SSRS pilnai pereidinėjo prie balistinių raketų, tai ir tiesioginio pakaitalo šiems bombonešiams neatsirado.
Kas dar įdomu - Convair B-58 Hustler pasiekė visą krūvą ano meto rekordų, iš kurių kai kurie nesumušti iki šiolei. Pvz., 1963 metais jis vidutiniu viršgarsiniu greičiu nuskrido iš Japonijos į Jungtinę Karalystę, virš Aliaskos ir Kanados, tam sugaišdamas 8 valandas, 35 minutes ir 20 sekundžių ir nuskrisdamas 12920 kilometrų. Tiesa, tam prireikė penkių kuro papildymų ore. Tiesa, skrydžio metu sugedo vienas iš jo variklių (kas buvo labai tipiška), tad paskutinį tūkstantį kilometrų jis skrido ikigarsiniu greičiu. Bet visvien vidutinis greitis gavosi apie pusantro Macho, o didžiąją dalį kelio jis nuskrido 2 Machų greičiu.
Iš esmės, tik keletas serijinių lėktuvų, kaip kad Concorde ar SR-71 buvo pajėgūs skraidyti panašiais greičiais taip ilgai ir taip toli, kaip B-58 Hustler.