Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Šiltinė

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Šiltinė - tokia infekcinė liga, savo išplitimu skurdžiuose kraštuose kiek primena dizenteriją, tik kad plinta šiek tiek kitais būdais - per utėles dažniausiai. Šiais laikais šita liga yra labai reta, viena iš pamirštų ligų. Visgi trečiojo pasaulio šalyse įvairių rūšių šiltinė vis dar pasitaiko.

Daugelyje kalbų šiltinė vadinama iš lotynų kalbos atėjusiu žodžiu - typhus, kuris, savo ruožtu, kilęs iš graikų kalbos žodžio τῦφος, reiškiančio karščiavimą.

Griežtai mediciniškai žvelgiant, "šiltinė" yra liaudiškas kelių visiškai skirtingų infekcinių ligų grupių pavadinimas. Tačiau dėl gana panašios simptomatikos apibrėžimas visai tinka medicinai - esminiai simptomai čia būna labai stiprus ligonių karščiavimas, aukšta temperatūra. Tipiškais atvejais karščiavimas būna virš 39 laipsnių, o neretai viršija ir 40 laipsnių, kas reiškia, kad dėl tokio karščiavimo pacientui prasideda juntami mąstymo sutrikimai, jis ima prarasti orientaciją, o temperatūrai kylant dar aukščiau - prasideda ir visokie kliedesiai, sunkiais atvejais netgi ir haliucinacijos.

Yra kelių rūšių šiltinės, ir visos tos rūšys neretai gana panašios ligos pobūdžiu, nes yra daug skirtingų sukėlėjų, duodančių gana panašią ligos eigą. Pagrindinės šiltinės rūšys yra trys:

Visoms šiltinės rūšims būdinga aukšta ir ilgai trunkanti temperatūra, t.y., smarkus karščiavimas, todėl šita ligų grupė ir vadinama šiltine. Kitaip tariant, šiluma, karštis kamuoja žmones. Visos šiltinės rūšys būna gydomos antibiotikais. Visų šitų šiltinių eiga nemaloni, sekinanti, o be antibiotikų gana neretai baigiasi mirtimi.