Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
UKB
UKB arba UKV - nuo tokios santrumpos, užrašomos rusų kalba - "УКВ", kuri reiškė UTB, t.y., ultratrumpąsias bangas. Sovietmečiu tai buvo apie 70 MHz ruože veikęs diapazonas, panašus į vakarietišką FM, tik pastarasis buvo apie 100 MHz. Žodžiu toksai kaip ir FM, tik komunistinis.
Sovietinis diapazonas buvo žemesnių dažnių, nes sovietai tiesiog nesugebėjo gaminti pakankamai aukštais dažniais dirbančių tranzistorių, bet netgi ir toksai diapazonas jiems buvo sunkiai įkandamas, tad kai Vakarai dar apie 1970 visur masiškai naudojo FM, absoliuti dauguma sovietinių radijo imtuvų UKB tiesiog nei neturėjo.
Buvo tokia bėda sovietmečiu, kad koks nors padorus japoniškas ar vokiškas radijo imtuvas, turėjęs FM diapazoną, negalėdavo priimti radijo laidų, nes dirbdavo tame diapazone, kuris vakarietiškas. Tai būdavo, kad daugelis perdarinėdavo tuos imtuvus į sovietinį diapazoną. Tik naudos iš to beveik nebuvo, nes čia tebūdavo tos pat radijo transliacijos, kurios eidavo ir AM diapazonais, vidurinėmis bangomis. O kadangi geros muzikos sovietinės stotys neleisdavo, tai ir dėl kokybės tas diapazonas nebuvo reikalingas.
Bene pirma padori FM radijo stotis, grojusi padorią muziką, buvo tokia M-1, tačiau šioji nuo pirmųjų dienų negrojo UKB diapazonu, o grojo vakarietišku FM. Greitai po to ėmusios rastis naujos stotys irgi pasirinkdavo vakarietišką FM.
Kažkiek stočių visgi dar grodavo ir senais sovietiniais diapazonais - tarp tokių buvo Pūkas, taip pat Visagine dirbusi FM stotis "European radio for Belarus", o Alytuje antrą dažnį UKB diapazone turėjo FM99 stotis. Šioji apie gal kokius 2020 dar buvo paskutine ES teritorijoje radijo stotis, dar transliavusi sovietiniu UKB dažniu.