Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Michelin gidas
Mišelino gidas arba kaip kiti sako tai Mišleno žinynas (prancūzų kalba - Guide Michelin, tariasi maždaug kaip gid mišlė) - toksai kadaise dar 1900 metais pradėtas leisti restoranų žinynas skirtas vairuotojams. Žinyną leidžia tokia Michelin kompanija, kuri šiaip tai pasaulyje žinoma iš to, kad gamina padangas.
Senais laikais būdavo tokia garsi Michelin skelbiama frazė - Nunc est bibendum, bet štai dabar jau alkoholis pripažintas negerove, tai ir šitos frazės nebeišgirsite...
Kartą seniai seniai Michelin kompanija, kuri gamino padangas, sumąstė, kad vairuotojams labai svarbu žinoti, kur kokie geresni restoranai yra, nes jiems ponai visokie pasako - "vežk mane į gerą restoraną" ir tada vairuotojui baisi bėda, nes jis gi paprastas darbuolis, iš kur jam žinot apie kokius tai gerus restoranus. Tai kompanija sugalvojo, kad jei vairuotojai taip nuolat naudosis Michelin restoranų žinynais, tai paskui jie ir Michelin padangas pirks. O be to, jei jie daug po kabokus važinės, tai daug padangų sudroš, tai irgi pirks daugiau.
Na, dar teisybės dėlei, čia turim pasakyti, kad ir šiaip visokiems turčiams, kurie patys vairuoja, taip pat knyga buvo tinkama, nes tuo metu ėmė plisti visoksai turizmas. Tai taip ir būdavo skelbiama, kad čia gidas vairuotojams ir dviratininkams, nes dviračiai irgi tuo metu gerokai išpopuliarėjo.
Gavosi neblogas žinynas, tai paskui pagal jį visa Europa pradėjo kabokus vertinti, tai dabar labai visi nori į tą Michelino gidą pakliūti.
Taip jau gavosi, kad nors pradžioje žinynas buvo apie tai, kur kokie kabokai, o taip pat - dar ir auto taisyklos, ir buvo platinamas už dyką, jau kokiais 1920 metais žinynas buvo pradėtas pardavinėti po 7 Prancūzijos frankus, o paskui ir dar brangiau. Paaiškėjo, kad labai mėgstamas žmonių ir vertinamas, nes labai padeda, kai nuvažiuoji į kokią nors neaiškią vietą ir nori skaniai paėst ir neužsiraut ant kokio nors šūdo, kur apsinuodytum. Tai šitai labai logiška, nes visi skaniai, maloniai ir saugiai pavalgyti mėgsta, todėl Michelin žinynas ir gavo labai daug populiarumo. Savaime aišku, kad kadangi gidas buvo leidžiamas Prancūzijoje, tai ėjo prancūzų kalba.
Nuo 1904 metų chebra pradėjo leisti panašius gidus jau ir kitoms prancūzų labiausiai lankomoms šalims, o ne tik Prancūzijai. Taip pirmiausiai pasirodė Michelin gidas Belgijai (1904), paskui Alžyrui ir Tunisui (1907), paskui atskiras Alpių ir Reino regiono gidas, kur buvo įtraukta šiaurinė Italija, Šveicarija, Bavarija ir Nyderlandai (1908), paskui dar ir gidai apie Vokietiją, Ispaniją ir Portugaliją (1910), o paskui ir Didžiąją Britaniją ir atskiras gidas apie "Saulėtas šalis", tipo "Les Pays du Soleil", kur buvo Šiaurės Afrika, pietinė Italija ir Korsika (1911). O negana to, kadangi britai irgi buvo gera rinka, tai nuo 1909 metų gidas pradėtas spausdinti dar ir anglų kalba.
Žvaigždutės Michelin vertinimuose atsirado tiktai nuo 1926 metų, kai Michelin nusižiūrėjo į kelis kitus to meto populiariausius katalogus. Tai itin geriems kabokams paskirdavo vieną žvaigždutę, kad pažymėtų, jog jie yra vertesni už kitus. Bet jau paskui, 1936 metais buvo įvesta trijų žvaigždučių vertinimo sistema - nuo šiaip tinkamos pietavimui vietos (žvaigždučių nėra) iki tokios, kur vien dėl tos vietos verta surengti atskirą kelionę (trys žvaigždutės).
Michelin gidas restoranams skiria nuo vienos iki trijų žvaigždučių, o dalimi atvejų žvaigždutės išvis neskiria. Taigi vertinimai tokie:
- 0 žvaigždučių - nėra žvaigždutės, o tiktai paminėjimas - reiškia, kad kabokas yra toksai geras, kad Michelin jį rekomenduoja
- 1 žvaigždutė - labai geras kabokas savo kategorijoje - Une très bonne table dans sa catégorie
- 2 žvaigždutės - puikus maisto paruošimas, dėl kurio verta nusukti nuo kelio - Table excellente, mérite un détour
- 3 žvaigždutės - išskirtinė virtuvė, dėl kurios verta surengti atskirą kelionę - Une des meilleures tables, vaut le voyage
Dar turim pasakyti, kad šitais laikais Michelin gidas taip išaugo, kad kai valstybės būna kokios nors prastesnės, tai Michelin taip išsikalinėja, kad laukia, pakolei jiems pinigus sumokės, o kitaip nevažiuoja ir į jokius gidus netraukia. Ale kai Lietuva kartą sumokėjo, tai gavosi, kad visokių restoranų ir netgi žvaigždučių mes gavom daugiau, negu Latvija ir Estija kartu sudėjus. Lietuvos Michelin gidas buvo paskelbtas 2024 metų birželio 13 dieną ir tapo didžiausiu to momento įvykiu, kuris nustelbė netgi tą pačią dieną vykusius politinius skandalus.
Michelin gidas Lietuvoje
Kai atėjo Michelin gidas į Lietuvą, tai už tai buvo sumokėta daug eurų - ar tai milijonas, ar tai netgi du. Tai labai daug buvo kvykimo ir mekenimo, kad galėtų tuos pinigus atiduoti kokiems tai vargšams (matomai tiems mekenantiems ir kvykiantiems), nes esą žmonės čia ir taip blogai gyvena, o čia štai užsieniečius atvažiavusius už milijonus primaitino vien tam, kad gerai apie Lietuvą parašytų.
Čia mes nesiaiškinsim, kad tokie klykėjai ir mekentojai net nesuprato, kad tie užsieniečiai patys maitinosi už savo pinigus, o pinigai buvo sumokėti už leidinį - Lietuvos Michelin gidą.
Kiti gi cypė, kad galėtų ir vietinė kokia nors firma išleisti panašų leidinį, ir dar geresnį, nes galėtų surašyti ne kelias dešimtis, o šimtus visokių valgyklų, įskaitant ir pačias prasčiausias, nes taip tada būtų geriau, nes visi į gidą pakliūtų, taip pat ir visokios šiknamaistinės arklidės.
- "Kuo kaltos tos kavinės, kurios blogą maistą gamina, yra gi visokių, o jos niekuo nenusikalto. Kodėl viskas tik turčiams ir išrinktiesiems, kurie gali už pietus sumokėti 100 ar daugiau eurų?" - taip klausė daugelis mekentojų.
Paskui gi, susitaikę su tuo, kad jų kokie nors šūdkabokiai nepakliuvo į Michelin gidą, o jie patys nepaklius į tuos Michelin gido restoranus, visokie komentuotojai paskui visokiais žodžiais vadino Michelin, bandydami sukelti kokias tai patyčias. Tipo "Myželinas", "Myžlenas", "Mičelinas", "Myčelinas", "Myčelingas", "Myželingas", "Myželenas" ir panašiai. Žodžiu, visokia pagieža pradėjo lietis ištisais srautais.
Tai žinokit, brangūs atsilikėliai, kad jei Rolex vadinsite "šūdoleksu", Mercedes vadinsite "biberdesu", o Levis vadinsit "šūdevis" - tai nuo to jūsų atliekinis Vostok nepavirs į šveicarišką laikrodį, ir jūsų supuvęs triperis nepavirs į limuziną, ir jūsų neaiškaus noname tipo brendo kažkur tai kokioje tai Kinijoje siūti džinsai nepavirs į padorius. Tiesiog jūs taip ir liksite su savo šūdais, bet dar ir visiems pasidemonstruosite, kad esate taip atsilikę, kad niekada net ir nesitikite kažko gero gauti, todėl ant gerų dalykų ir varote, nes jums jie niekada nebus pasiekiami.