Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Dassault Mirage IV

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Priekyje - įprastas Mirage III, o toliau - visai kito dydžio Mirage IV

Dassault Mirage IV - oficialiai tai buvo toksai Prancūzijos sukurtas naikintuvas, skirtass daugiausiai jūros teritorijų patruliavimui, priešo bombonešių perėmimui ir panašiai. Vienok gi kai buvo prigamintas ir pakliuvo į Prancūzijos ginkluotę, paaiškėjo, kad visa tai tebuvo kažkokia dezinformacija, skirta realių tikslų pridengimui, tad lėktuvas greitai buvo pervadintas į naikintuvą-bombonešį, o paskui ir į strateginį bombonešį.

Neabejotinai, Mirage IV yra vienas iš garsių Dassault Mirage lėktuvų serijos, ką sako jau ir pats jo pavadinimas.

Savo forma Mirage IV lėktuvas labai priminė anksčiau išleistą Mirage III naikintuvą, atrodė kaip padidinta šio versija. Tačiau sugebėjo skristi dideliu nuotoliu, o svarbiausia - virš pusės valandos skristi daugiau kaip 2 machų greičiu. Tai reiškė, kad gaudavos praktiškai nepavejemas priešo naikintuvams. O jei anie ir pavytų - dėl savo labai didelio manevringumo, paveldėto iš ankstesnių Mirage lėktuvų, šis bombonešis galėtų nesunkiai išsisukti nuo daugelio atakų. Bent jau anuo metu vienintelis bombonešis, galėjęs taip ilgai skristi tokiu greičiu, buvo Convair B-58 Hustler.

Kitaip tariant, čia gavosi vienas iš pirmų pasaulyje bombonešių, skritų naudojimui kaip viršgarsiniai penetratoriai, prasiveržiantys giliai į priešo teritoriją ir tenai numetantys branduolines bombas.

Pradžioje skelbtos galimybės naudoti šitą lėktuvą kaip naikintuvą, bent dalinai buvo išlaikytos, nors visi suprato, kad pagrindinis šio lėktuvo tikslas yra gabenti branduolinį ginklą kažkur į SSRS gilumą.

Lyginant su kitais panašios paskirties bombonešiais, Dassault Mirage IV turėjo nepaprastai mažą įgulą - vos 2 lakūnus. Tai anuomet atrodė neįmanoma, tačiau prancūzai pasiskaičiavo, kad gali prikišti į lėktuvą daugybę elektronikos, kuri svers daug mažiau, negu žmonės su jų gyvybės palaikymo sistemomis, o kartu dirbs greičiau ir patikimiau. Tai irgi tapo viena iš priežasčių, dėl kurių prancūzams pavyko sukurti strateginį bombonešį, kuris būtų ir nedidelis, ir baisiai greitas.