Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Boxer

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Štai toksai Vilkas-Boxer visame gražume, tiesa, tik nelabai suprantam, kur tenai tame bokštelyje Spyke-LR raketos slepiasi ir pro kur jos iššaunamos, nors tai labai įdomu.
Kaip priklauso geram šarvuočiui, išlipimo-įlipimo rampa yra gale ir yra pakankamai didelė, kad galima būtų ir greit išbėgti, ir greit sušokti, ir pakrauti ar iškrauti didelius daiktus. O įprastiems atvejams yra dar ir durys rampos viduryje, kurios greičiau ir paprasčiau atsidaro.
Štai toksai patogus Boxer šarvuočių vidus, čia kažkoksai vokiškas variantas, bet lietuviškuose irgi yra panašiai. Tai kaip matome, yra netgi ir TV, kad būtų galima pažiūrėti kokių nors serialų ar dar kokiomis nors pramogomis užsiimti.
Boxer šarvuočiai turi belenkiek variantų jau dabar, o ateityje tų variantų tiktai daugės, nes labai jau patogiai jie gaminasi.

Boxer - taigi tie šarvuočiai, kuriuos nusipirko Lietuvos kariuomenė ir kažkodėl pervadino į "Vilkas", nes matyt originalus pavadinimas pasirodė per prastas, tai nutarė pavadinti kitaip, nei visi kiti. Tai gal ir nieko tokio iš tų pervadinimų, tik kad painiavos daugėja, o aiškumo biškį mažėja. Nors gal ir nelabai mažėja, nes gal ir geras šitas šarvuotis, net nepaisant papildomo pavadinimo.

Boxer yra vienas iš naujausių pasaulyje šarvuočių, nuo pat pagrindų kurtas kaip kažkoksai visai konceptualiai naujas daiktas. Taigi, daugelis plūstasi, kad neišbandytas rimtuose mūšiuose, bet kiti sako, kad būtent mūšių patirtimi ir paremtas. Kai kurie lygina Boxer su rusišku BTR-80, bet lyginti sunku, nes labai jau skirtingo lygio šios mašinos.

Lietuvai be proto reikia dar krūvos kitų Boxer bazėje sukurtų specializuotos paskirties mašinų, kurios jau siūlomos rinkoje: artimo nuotolio priešlėktuvinės gynybos, minosvaidžių, prieštankinių savaeigių pabūklų, evakuacinių mašinų, tiltų klojimo mašinų ir haubicų. O papildomai - ir dar bent šimtuko papildomų Vilkas tipo šarvuočių ar bent jau pigesnių, šiaip paprastų transporterių.


Geros ir blogos Boxer šarvuočių savybės

Tarp esminių gerų Boxer savybių yra tokios:

  • Visai dar naujas, taigi, galimybės tobulinimui neišsemtos ir labai plačios
  • Gaminamas serijiniu būdu ir tiekiamas į daugelį pasaulio valstybių
  • Modulinė konstrukcija, kuri leidžia gerokai keisti mašiną, tiesiog pakeičiant atskirą modulį, kurį nusipirkti galima atskirai
  • Įvairaus lygio šarvavimas - nuo bazinio galima šarvus priauginti iki labai gerų
  • Vis daugiau įvairių Boxer bazėje sukurtų kitų mašinų, pvz., haubicų, priešlėktuvinės gynybos ir pan.

Tarp blogų savybių - gal tiktai vienintelė - kaina, kuri nemaža. Bet vienok ta nemaža kaina sako, kad mašina bus irgi geresnė už kitas.

Trūkumai, kurie gali kelti problemų, kovojant su rusiška technika:

  • Neatsparumas RPG (todėl gali būti numuštas užsislėpusių pėstininkų grupių)
  • Neatsparumas prieštankiniams sviediniams (negali tiesiogiai kovoti prieš tankus)
  • Negalėjimas plaukioti ar įveikti itin gilių purvynų (apribotas judėjimas, lyginant su MT-LB ar netgi BTR)


Lietuviškas Boxer - Vilkas

Lietuva užsisakė vieną iš pirmų, smarkiai išplėstus reikalavimus turinčių konstrukcijų. Užsakymo metu tokia mašina faktiškai dar neegzistavo ir buvo kuriama specialiai Lietuvai. Vėliau ta pati konstrukcija pradėta siūlyti ir kitoms valstybėms. Lietuva yra trečioji pasaulio šalis, ginkluota Boxer šarvuočiais, ir pirmoji ne iš tų, kurios šį šarvuotį kūrė.

Lietuva dabar turi 89 Vilkas tipo šarvuočius ir dar porą mokomųjų mašinų, kur kovinio modulio vietoje yra instruktoriaus kabina, turinti dubliuotą valdymą ir labai gerą apžvalgą.

Lietuviški Boxer-Vilkai turi nuotoliniu būdu, iš kovinio skyriaus valdomą bokštelį, gaminamą Rafael Advanced Defense Systems firmoje, Izraelyje. Tame bokštelyje yra pilnai stabilizuota Northrop Grumman / Orbital ATK Mk 44 - Bushmaster II 30mm patrankėlė, kurios galia yra gana nenormali. Faktiškai tokiu pabūklu galima numušinėti bet kokias šarvuotas priešo mašinas, įskaitant ir BMP, išskyrus tankus. Efektyvus tokio pabūklo šaudymo nuotolis - apie 2-3km.

Beje, Gatling tipo to paties kalibro, tokiais pat šoviniais šaudanti patrankėlė yra esminis A-10 lėktuvo ginklas, kuriuo tasai tiesiog šienauja tankus iš viršaus, kaldamas į ploną ir silpną viršutinį šarvą.

Kovai su tankais Boxer-Vilkas turi Spike-LR raketas. Šios gali numušti bet kokį rusišką tanką, o jų šaudymo nuotolis - maždaug 4-5km.

Papildomai, lengviems taikiniams bokštelyje įrengtas 7,62mm kulkosvaidis. Čia tiems atvejams, kai reikia pašaudyti į nelabai toli esančius pėstininkus.


Boxer šarvuočio konstrukcija

Boxer yra gana sudėtinga mašina, skirtingai nuo kokių nors rusiškų šarvuočių, kurie tėra tiesiog storos šarvinės skardos skarbonkės su varikliu ir ratais. Boxer tuo tarpu susideda iš modulių, iš modulinių šarvų, iš dalies gali būti surenkamas vos ne kaip didelis konstruktorius. Taigi, dėl to atsiranda ir įvairūs variantai: tiesiog šarvuotis, pėstininkų kovos mašina (kaip Vilkas), vadovavimo mašina, mokomoji mašina, evakuacinė mašina, priešlėktuvinės gynybos mašina, haubica, didelio kalibro minosvaidis, tankų naikintojas, sanitarinė mašina ir t.t.

Maždaug taip kaitaliojasi Boxer moduliai. Taigi, galima nusipirkti ir patį pigiausią, o paskui pasikeisti modulį į kokį nors geresnį.

Modulinė konstrukcija

Boxer yra modulinis šarvuotis, turintis dvi dalis: važiuoklę su valdymo kabina, kuri yra unifikuota įprastoms mašinoms ir kovinę dalį, kuri gali būti keičiama. Nors tas keitimas labai buvo reklamuojamas kaip kažkokia mistinė savybė, kuri leis sukonstruoti vis kitokį Boxerį priklausomai nuo to, su kuo jis važiuos kariauti, išties tai greičiau reklaminis makaronas, nes visi supranta, kad niekas tų modulių niekada nekaitalios ir jei jau bus kažkuri mašina šarvuotis, o kita mašina bus koks nors minosvaidis, tai taip ir liks viskas. Gal dėl to niekas tų atskirų modulių be važiuoklės ir neužsakinėja.

Kitą vertus, ta modulinė konstrukcija turi vieną labai gerą savybę, kuri jau dabar ima reikštis: įvairūs gamintojai gali tiesiog konstruoti to tipo modulius, skirtus tam, kad jie būtų uždėti ant važiuoklės su kabina ir viskas - jau ir gavosi normali kito tipo mašina. Dar viena gera modulinė savybė - šarvuotį galima padalinti į dvi sulyginamo dydžio ir masės dalis, kurių kiekviena gali būti pervežama dideliu krovininiu lėktuvu, pvz., Airbus A400M. T.y., kad ir kažkiek ribotai, bet šarvuotis tampa tinkamas transportavimui oru.

Dar vienas geras modulinės konstrukcijos privalumas - kad netgi, pvz., priešui sėkmingai numušus tokį šarvuotį, jo taisymas gali susivesti į tiesiog modulio pakeitimą, o tą galima padaryti maždaug per valandą karo lauko sąlygomis - sunkvežimis tiesiog atveža naują modulį, su kranu nukelia seną, įdeda naują - ir vėl šarvuotis gali kariauti. Panašiai gali būti ir kitu atveju - pvz., jei šarvuočiui sunaikinama vairuotojo kabina ar važiuoklė, lieka sveikas kovinis modulis, kurį galima panaudoti.

Galų gale, jei trūksta pinigų, galima pradžioje prisipirkti mašinų su pigiausiais koviniais moduliais, o vėliau juos modifikuoti ar keisti kitais. Pvz., Nyderlandai taip prisipirko tiesiog krovininių Boxer sunkvežimių, kurie gavosi daug pigesni, tačiau visvien kaip šarvuočiai - turintys labai neblogas savybes.

Šarvai ir apsaugos priemonės

Kadangi mašina modulinė, šarvų konfigūracija čia irgi gali būti skirtinga.

Bazinis šarvavimas yra duodamas šarvuoto korpuso, kuris padarytas iš šarvinio plieno. Papildomas šarvas daromas iš kombinuoto šarvo modulių, vadinamų AMAP (Advanced Modular Armor Protection). Tokie šarvai kabinami ant bazinio šarvo per specialios gumos elementus, kurie paskirsto smūgį į didelį paviršių ir apsaugo nuo bazinį šarvą nuo modulinio šarvo skeveldrų. Jei pažeistas tiktai paskiras šarvo elementas - jį nesunkiai galima pakeisti. Šarviniai elementai sukonstruoti taip, kad atlaikytų ne vieną pataikymą.

Daugiasluoksnis šarvas smarkiai sumažina ir infraraudonąjį šarvuočio matomumą, nes šiluma iš vidaus į išorę ar atvirkščiai nėra perduodama, šarvuočio išorinio šarvo temperatūra būna labai artima aplinkos temperatūrai.

Vidiniai kovinių modulių paviršiai yra papildomai šarvuojami šarvinio audinio (kevlaro ar pan.) sluoksniu. Šis suoksnis plastmasinio audinio sulaiko skeveldras, jei jos susidaro, suardžius išorinį bazinį šarvą. Taigi, netgi tuo atveju, jei Boxer būtų numuštas, naudojant prieštankinį pabūklą ar pan., viduje susidarytų daug kartų mažesnis kiekis skeveldrų, todėl įgulos tikimybė išgyventi ir likti nesužeistais irgi daug kartų padidėja.

Šarvuočio dugno forma ir viduje esančių kareivių sėdynių konstrukcija yra sukurta taip, kad apsaugotų nuo minų. Dugno forma išsklaido sprogimo smūgį į šonus, o ta sprogimo dalis, kuri persiduoda į viršų, yra amortizuojama sėdynių konstrukcijos.

Palyginimui, visuose rusiškuose BTR vietoje tokių sėdynių yra tiesiog privirintos metalinės dėžės, ant kurių užklotas paminkštinimas. Įvykus sprogimui po rusiško BTR korpusu, jame esantys kareiviai gauna tokį smūgį per stuburą, kad daugeliu atvejų stuburas tiesiog sulūžta ir kareiviai žūsta ar lieka sunkiai sužaloti.

Taigi, Boxer turi apsaugas nuo minų - įgula lieka sveika netgi po mašinos dugnu sprogus 8 kilogramų trotilo užtaisui. Tokio užtaiso atlaikyti neįstengia, pvz., jokie rusiški tankai.

Įprasti baziniai Boxer šarvai yra visiškai nepaimami Rusijos plačiausiai visur naudojamiems 14,5 stambiakalibriams kulkosvaidžiams, kurie šiaip jau visai neblogai prakiurdo senesnių M113 ar šiaip įvairių BTR šarvus. Papildomi šarviniai moduliai apsaugo daug smarkiau, bet kiek smarkiai - informacija yra įslaptinta.