Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
BTR
Jump to navigation
Jump to search
BTR - rusiškai "Brone-TransporteR", kitaip tariant - tiesiog rusiškas šarvuotis. Yra kelios rusiškų šarvuočių grupės, kurios vadinamos BTR santrumpa. Dažniausiai visgi taip vadinami keturių ašių, aštuonių ratų šarvuočiai, gaminami jau dešimtis metų - tai yra BTR-60, BTR-70 ir BTR-80 serijos bei jų modernizacijos.
Kitą vertus, yra ir kitų rusiškų šarvuočių, dalis iš jų yra netgi vikšriniai, bet visvien vadinasi BTR.
Kadangi tų BTR variantų labai labai daug, tai čia pateikiam sąrašą. Visos šios mašinos arba yra iki šiol naudojamos Rusijos kariuomenėje, arba yra jos rezervuose:
- BTR-152 - vienas iš didžiausiais kiekiais gamintų sovietinių šarvuočių, gamintas nuo 1947 metų. Be bokšto, buvo sukurtas tiesiog ZIS-151 triašio sunkvežimio pagrindu, kuris, savo ruožtu, buvo nelabai tikslus Studebaker US6 klonas.
- BTR-40 - vienas iš ankstyvų sovietinių šarvuočių, gamintas dar nuo 1950 metų. Buvo sukurtas GAZ-63 sunkvežimio pagrindu, o tas sunkvežimis, savo ruožtu, irgi buvo padarytas klonuojant kažkokį mažesnį amerikietišką sunkvežimį.
- BTR-50 - lengvojo plaukiojančio tanko PT-76 pagrindu sukurtas vikšrinis šarvuotis, pradėtas gaminti 1954. Vienas iš sėkmingiausių rusiškų šarvuočių iki šiolei. Didelės talpos (iki 20 žmonių), turėjo daug įvairių modifikacijų, ir su bokšteliais, ir be. Naudojamas iki šiol, vertinamas už gerą pravažumą ir didelį keliamą svorį.
- MT-LB - pats masiškiausias iš sovietinių šarvuočių, kuris buvo toksai masinis, kad net nevadinamas BTR. Vikšrinis, plaukiojantis, gamintas nuo 1964 metų, pagaminta apie 40-50 tūkstančių. Ginkluotas gerokai prasčiau, nei BTR-60 ar kiti, tačiau dėl vikšrinės važiuoklės daugiau naudojamas kartu su BMP ir tankais, taigi, vertinamas kaip mašina, kuri nelabai vykusi pagal savo paskirtį.
- BTR-60 - pirmas sovietinis keturių ašių šarvuotis. Teoriškai turėjo tapti labai gera mašina, tačiau praktiškai turėjo tiek daug nesąmonių, kad taip ir netapo geru šarvuočiu. Labai apsigėdino Afganistane, pasiteisino daug prasčiau, nei MT-LB, nors turėjo daug geresnę ginkluotę.
- BTR-70 - niekaip nepasisekęs bandymas kažkaip pataisyti BTR-60, o nepasisekęs dėl to, kad nebuvo pataisyta nei viena problema. Irgi apsigėdino Afganistane.
- BTR-80 - galų gale po ketvirčio amžiaus tobulinimo, pirma normali keturašio šarvuočio versija, kuri tinkama naudojimui ir išties galinti kelti problemas tiems, prieš ką naudojama.