Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Asmenybės tipas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Asmenybės tipai)
Jump to navigation Jump to search

Asmenybės tipas arba charakterio tipas - tai dominuojančių simptomų kompleksas, nustatantis latentinį asmens polinkį į vienos ar kitos rūšies psichopatiją. Atitinkamai, pagal asmenybės sutrikimo pobūdį, asmenys yra klasifikuojami, išskirstant juos į paskiras grupes.

Pagal klasifikaciją suskirsčius asmenis, galima prognozuoti tolimesnę paciento ligos eigą ir diagnozuoti būsimus sutrikimus, imantis išankstinių terapinių priemonių.

Akivaizdu, kad asmens charakteris susideda iš daugelio bruožų. Tačiau jei vieni bruožai yra išvystyti pernelyg smarkiai, o kiti per silpni, tai reiškia, kad yra charakterio akcentuacija. Kitaip tariant, nuokrypis nuo normos. Tuo pat metu, jei charakterio bruožai yra neišvystyti, tai reiškia, kad asmenybė neišsivysčiusi. Abiem atvejais akivaizdu, kad tai yra latentinis (užslėptas) asmenybės sutrikimas, kuris yra gydytinas, nes ilgainiui išsivysto į asmenybės patologiją.

Todėl čia išsyk siūlome pasitikrinti, kokiam asmenybių tipui priklausote ir kokia labiausiai tikėtina jūsų patologija. Negana to, kad charakterio bruožai rodo latentinę asmenybės patologiją, jie tuo pat metu rodo ir aukštą riziką susirgti kitomis psichikos ligomis.


Asmenybės tipai

Žemiau pateikiame asmenybių tipų klasifikaciją visame gražume. Jei kažkuriame tipe atpažinsite save, tai reikš, kad turite mažų mažiausiai pirminius patologijos požymius.


Hipertiminis asmenybės tipas

Hipertiminis arba hiperaktyvus asmenybės tipas pagal savo pobūdį atitinka lengvai išreikštą hipertimiją.

Tokie asmenys pasižymi stabiliai pagerinta nuotaika, dideliu aktyvumu, polinkiu bendrauti, yra komunikabilus ir energingas. Tačiau tuo pat metu toksai charakteris neleidžia žmogui užbaigti pradėtų darbų, monotoniški darbai jam neįdomūs, didele kankyne tampa vienodas, stabilus gyvenimas.

Hipertimikams yra labai sudėtinga ilgesnį laiką pabūti vieniems, nieko neveikimas jiems yra didelė kančia, dėl to jie vis susigalvoja naujus užsiėmimus, keičia savo hobį, užsiima naujomis veiklomis, naujais darbais, linkę į verslą ir riziką. Dėl negebėjimo fokusuotis į vieną veiklos rūšį, ilgainiui nesugeba pasiekti didesnių gyvenimo tikslų.

Asmenys, linkę į hipertimiją turi padidintą riziką maniakalinio pobūdžio sutrikimams.


Hipotiminis asmenybės tipas

Hipotiminis arba subdepresinis asmenybės tipas pasižymi pablogintu savęs vertinimu, nuovargiu, primena asteninį tipą, tačiau paprastai nelinkę į pasipriešinimą įvykiams.

Nuotaika pas hipotimikus stabiliai prasta, asmenys linkę graužti ir kaltinti save dėl įvairių bėdų. Savo pasisekimų neįvertina, savo nepasisekimus pergyvena pernelyg sunkiai. Kita vertus, gali gana ilgai dirbti monotoniškus darbus, pernelyg nesidomi įvairiomis naujovėmis, nelinkę į dideles rizikas.

Daugeliu atvejų hipotiminis asmenybės tipas nagrinėjamas tik kaip sąlyginis, priešingas variantas hipertiminiam, nes hipotiminėmis savybėmis pasižymi ir asteninis-neurotinis bei psichasteninis tipai.

Asmenys, linkę į hipotimiją, turi padidintą riziką depresijos pobūdžio sutrikimams.


Cikloidinis asmenybės tipas

Ciklodinis asmenybės tipas atitinka lengvą ciklotimiją, kitaip tariant, besikaitaliojančias hipertimijos ir hipotimijos (subdepresijos) fazes.

Būdinga, kad pagerintos ir pablogintos nuotaikos periodai yra nelabai ryškūs, trukmė gana neilga - 1-2 savaitės. Tarp vienos ir kitos fazės būna gana ilgi tarpai su normalia nuotaika - šių periodų trukmė gali tęstis nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Kai kuriais atvejais gali kartotis tik hipotiminė fazė pakaitom su normalia būsena, kitais atvejais - tik hipertiminė fazė su normalia būsena. Retesniais atvejais stabilios būsenos gali nebūti, o tik kaitaliotis pablogintos ir pagerintos nuotaikos fazės.

Hipotiminės fazės metu cikloidų nuotaika būna prasta, jie jautriai reaguoja į kritiką, linkę į ašaras, meta įvairius pradėtus darbus.

Hipertiminės fazės metu cikloidai imasi naujų projektų, perteklinės veiklos, eugalvoja keisti gyvenimo būdą ir panašiai.

Asmenys, pasižymintys cikloidine nuotaikų kaita, turi riziką bipoliniam sutrikimui.

Labilus asmenybės tipas

Labilus asmenybės tipas pasižymi nuotaikų kaita, ryškiais ir nestabiliais afektais. Asmenys yra emociškai turtingi, jausmingi, vertina aplinkinių dėmesį, o ir patys vertina aplinkinius.

Būdingas emocinis nestabilumas, sunkesniais atvejais galintis pereiti į emocinę krizę, ypač jei įvyksta didesnės gyvenimo permainos, susijusios su artimų žmonių netektimis, skyrybomis, konfliktais ir pan..

Labilus tipas linkęs į bendravimą, yra socialiai atsakingi, empatiški, tačiau turi ribotesnius loginio mąstymo gebėjimus. Nesunkiai prisitaiko prie įvairių situacijų, lengviau linkę į pavaldumą kitiems asmenims, priima aplinkinių rūpestį, tačiau sunkiau daro savarankiškus projektus, nelinkę į vadovavimą.

Labilus asmenybės tipas turi padidintą riziką įvairioms, dažniausiai epizodinėms psichozėms.


Asteninis-neurotinis asmenybės tipas

Būdingi astenijos bruožai, kitaip tariant, polinkis į nuovargį ir irzlumas. Paprastai pastebima hipochondrinė simptomatika, skundai dėl visokių ligų, pervargsta jei tenka varžytis su kitais asmenimis.

Kai kuriais atvejais pastebimas perteklinis irzlumas gali virsti į afektyvius emocinius priepuolius. Labai didelis jautrumas stresui, emocinė krizė jei nepavyksta įgyvendinti kokių nors suplanuotų veiksmų.

Kita vertus asteniniam-neurotiniam tipui priklausantys asmenys yra gana disciplinuoti, kruopštūs, nuoseklūs, tampa gerais darbuotojais.

Asteniniam-neurotiniam tipui yra padidinta rizika susirgti depresija ar įvairiomis neurozėmis.


Sensityvinis asmenybės tipas

Sensityviniai tipai pasižymi lengvu afektu, jautriai reaguoja į visokius įvykius. Pasižymi drovumu, nedrąsumu. Paauglystėje neretai tampa patyčių aukomis. Kita vertus, pasižymi ir sustiprinta empatija, nėra konfliktiški, linkę padėti kitiems.

Interesai paprastai susiję su intelektualiniais, meniniais, estetiniais dalykais, svarbus aplinkinių, visuomenės pripažinimas.

Sensityviniam asmenybės tipui yra padidinta rizika susirgti neurozėmis, psichozėmis.


Psichasteninis asmenybės tipas

Psichasteninis tipas atitinka psichasteninę simptomatiką. Aiškūs polinkiai į savianalizę, įvykių refleksiją ir autorefleksiją. Sunkiai priima sprendimus, negeba imtis atsakomybės už kitus asmenis ar bent kiek aukštesnius reikalavimus, netgi jei jie įvykdomi.

Būdingas gebėjimas blaiviai ir nuosekliai mąstyti, savikritiškumas, siekis įvykdyti įsipareigojimus. Nelinkę į didelę nuotaikų kaitą. Kita vertus, turi daug nepasitikėjimo savimi, linkę jautriai reaguoti į aplinkinių pastabas.

Psichasteniniams asmenims yra padidinta rizika susirgti neurozėmis, psichozėmis, šizofrenija.


Šizoidinis asmenybės tipas

Šizoidiniam tipui būdingi pirminiai vangiosios šizofrenijos arba šizotipinio sutrikimo požymiai, uždarumas, atsiskyrimas nuo kitų žmonių, nenoras bendrauti.

Būdinga, kad šizoidai neturi intuicijos ir empatijos, nesupranta kitų žmonių. Sunkiai užmezga emocinius ryšius, sunkiai gyvena šeimyninį gyvenimą. Kai kuriais atvejais būna linkę į piktnaudžiavimą įvairiomis medžiagomis, tačiau potraukis paprastai nebūna stabilus, lyginant su kitais asmenybių tipais, daug sunkiau pajunta euforiją, piktnaudžiavimai paprastai būna susiję su įvairiomis dvasinėmis paieškomis.

Kita vertus, šizoidai susikuria sau stabilų interesų lauką, turi labai turtingą asmeninį pasaulį, kuriame daug visokių hobių, pomėgių, fantazijų. Paprastai savo fantazijomis, pomėgiais ir mintimis šizoidai nelinkę dalintis su aplinkiniais, o mėgaujasi tuo patys vieni.

Šizoidinėms asmenybėms yra padidinta rizika dėl šizofrenijos, ypač dėl katatoninės šizofrenijos.


Epileptoidinis asmenybės tipas

Epileptoidinis tipas pasižymi pertekliniu sužadinimu, ryškiais afektais, nuolatiniu įsitempimu, nervingumu, polinkiu vadovauti, kontroliuoti situaciją.

Epileptoidams būdingi gana ryškūs blogos, piktos nuotaikos periodai, stiprus susierzinimas, afektinio pykčio priepuoliai. Neretai pyktį išlieja ant niekuo dėtų žmonių.

Kita vertus, epileptoidai yra itin smulkmeniški, kruopštūs, nuoseklūs, stengiasi itin skrupulingai laikytis visų taisyklių, netgi kai jos durnos ir niekas jo nežiūri. Vardan taisyklių gali aukoti tikslus. Aplinkinius užveikia savo pedantiškumu ir negebėjimu persiorientuoti situacijoje.

Paprastai epileptoidai pasižymi itin dideliu punktualumu, niekur nevėluoja, rūpinasi savo sveikata, šeima, materialine gerove, ateities planais. Šeimoje linkę kelti neadekvačias pavydo scenas. Alkoholinio apgirtimo atveju linkę įsivelti į muštynes, neretai elgiasi agresyviai.

Epileptoidai itin jautriai reaguoja į aplinkinių nepaklusimą, ypač kai tampa vadovais, o nepaklūsta pavaldiniai. Kai kuriais atvejais ginčas su adekvačiai argumentuojančiu pavaldiniu gali sukelti pykčio priepuolį, su neadekvačiais sprendimais vien dėl to, kad pavaldinys nesilaiko subordinacijos.

Epileptoidams yra padidinta rizika susirgti epilepsija, kartais epizodiniais sąmonės sutrikimais.


Isteroidinis asmenybės tipas

Isteroidinis asmenybės tipas pasižymi silpna isterijai būdinga simptomatika. Nuolatinis poreikis būti dėmesio centre, susilaukti aplinkinių pripažinimo, garbinimo, užuojautos ir kitų reakcijų, ryškus egocentrizmas.

Isteroidai labai jautriai reaguoja į bet kokius įvykius, kurie tik galėtų tapti grėsme egocentriškumui, bijo būti išjuokti ar apkaltinti apsimetinėjimu. Sunkiais atvejais linkę į suicidą, bet dažniausiai - į parasuicidą.

Būdingas atkaklumas, iniciatyva, gebėjimas gerai bendrauti, aktyvi pozicija, sugebėjimas viską organizuoti. Polinkis būti dėmesio centre ir nekompleksavimas tokius žmones paverčia labai gerais organizatoriais.

Pomėgius isteroidai renkasi pagal populiarumą - tuos, kurie madingi. Intelektualesniais atvejais - atvirkščiai: gali būti pasirenkamas kuo egzotiškesnis, keistesnis hobis.

Isteroidiniam asmenybės tipui yra padidintos rizikos dėl hebefrenijos, neurozių, psichozių.


Nestabilus asmenybės tipas

Nestabilus asmenybės tipas pasižymi vangumu, polinkiu veltėdžiauti, nenoru dirbti ir mokytis. Charakterio bruožai neryškūs, prisitaikėliški, intelektas gana ribotas.

Linkę būti nekontroliuojamais, nuolat linksminti, nesirūpina ateitimi, stengiasi maloniai leisti laiką. Labai šnekūs, tačiau pokalbiai nelabai gilūs. Malonūs bendravime, linkę padėti, atviri, nelinkę ką nors slėpti. Kartu nelinkę ir palaikyti stabilius santykius su kuo nors, negeba jausti gilių ilgalaikių jausmų, turi daug atsitiktinių lytinių santykių, linkę piktnaudžiauti alkoholiu ir narkotikais.

Darbe netvarkingi, tačiau pasiduoda stipriam spaudimui. Kombinacijoje su epileptoidinio tipo vadovu gali būti neblogais darbuotojais, tokiu atveju tampa paklusniais, tačiau pasyviais vykdytojais. Kitais atvejais linkę mesti darbą, ieškoti kitos darbovietės.

Padidinta rizika nestabiliam asmenybės tipui - psichozės, narkomanijos, alkoholizmas, venerinės ligos.


Konformistinis asmenybės tipas

Konformistinis tipas yra kontrastinis kitiems tipams - nepasižymi jokiais ryškiais bruožais, yra pseudonorminis. Linkęs galvoti kaip visi galvoja ir elgtis kaip visi elgiasi.

Konformistai nelinkę į jokias permainas, sunkiai pakelia visokius pasikeitimus, gali visą gyvenimą pradirbti tame pačiame darbe ir tose pačiose pareigose. Puikiai dirba tokius darbus, kur nereikia iniciatyvos, yra disciplinuoti, tampa itin gerais pavaldiniais epileptoidiniams vadovams.

Aplinkos ir pasaulio suvokimas pas konformistus rigidiškas, užkalkėjęs, paremtas jų tiesioginiais lūkesčiais. Elgsena paremta aplinkos modeliu - tas pats konformistas, gyvendamas su buduliais, elgsis kaip budulis, tačiau jei ilgesnį laiką pragyvens tarp kokių nors moksliukų, sugebės prisitaikyti ir atitikti jau ir moksliukų normas, tačiau pokyčius perneš labai sunkiai.

Padidintos rizikos konformistiniam asmenybės tipui - demencija, alkoholizmas.