Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Projektų valdymas
Projektų valdymas - tokia vadybos ir darbų organizavimo sritis, kurios esmė - mokėti suvaldyti unikalius, sudėtingus darbus, kurie skiriasi nuo įprastinių.
Projekto sąvoka yra tokia: tai seka veiksmų, kurie nėra anksčiau kartojęsi, todėl jiems įvykdyti reikia atskiros planavimo stadijos. Projektas nuo proceso tuo ir skiriasi, kad procesas kartojasi, todėl yra iš anksto žinomas ir todėl jau iš anksto suplanuotas. Todėl procesą vykdant, atskiras bendras planavimo etapas nereikalingas arba, jei ir reikalingas, tai tik antraeiliams dalykams - nes nereikia aiškintis, kokie darbai bus ir kokia eilės tvarka vyks.
Projektų atveju niekas nebūna iš anksto žinoma, todėl valdymas pasidaro labai komplikuotas, sudėtingas ir neapibrėžtas. Taigi, tenka labai daug analizuoti, aiškintis ir galvoti, kaip ką daryti ir ar tikrai ta tvarka ir ar tikrai būtent tą.
Paprastai, jei nėra projektų valdymo apimties, darbai vyksta taip, kad atsiranda kažkas, kas sako, kad viską padarys, bet nieko rimtai neplanuoja ir dar paaiškina, kad planavimas niekam nereikalingas, o planuoja tik lopai. Paskui darbai vyksta, pinigai švaistomi, laikas baigiasi ir paaiškėja, kad darbų niekas nepadarė, buvęs vadovas (jei ne per daug durnas) pasiplovė į kitą darbą ir niekas už nieką dabar neatsakingas, niekas neįvyko ir viskas žlugo.
Taigi, kad nevyktų taip, tai ir yra atsiradę projektų valdymo metodologijos ir užkietėję baisūs projektų vadovai, kurie yra ne tie projektų vadovai, kurie išties eiliniai vadibininkai, o tie projektų vadovai, kurie realiai vadovauti moka.
Paprastai tokie vadovai daro neįsivaizduojamo baisumo diagramas ir visus kankina, kol sudaro baisius planus su numatytomis atsakomybėmis, laiko skalėmis ir panašiai. Projektų valdymas tada virsta į pirmiausiai ilgus posėdžius, kur po 5 kartus pirmyn-atgal nuosekliai yra nagrinėjama, kas ką kaip darys, kodėl darys, ko tam reikia, kas turi būti padaryta iki tol, ar tikrai įmanoma kažką padaryti, kažko nepadarius ir panašiai. Taip pirma atsiranda šiaip darbų sąrašai, visokios projektų valdymo sistemos, o paskui PERT, o dar paskui Gantt grafikai, kurių kiti nesupranta ir nežino, kam to išvis reikia.
Tiktai paskui jau kai šitie baisieji projektų vadovai viską ima kontroliuoti, tai paaiškėja, kad darbai realiai vyksta taip, kaip reikia. Ir paskui tų baisiųjų vadovų visi nekenčia, nes šitie neduoda projekto visaip nesąmoningai modifikuoti, prigalvoti naujų darbų, ištaškyti pinigų ir daryti ne tai ką reikia. Tai dėl to, kad nei laikas, nei pinigai nešvaistomi, tai projektas galų gale ir įvyksta.
Aišku, dar paskui išlenda tie patys vadibininkai, kurie išsitraukia kokį nors Agile, kurio patys nesupranta, ir pradeda į visas puses spiegti, kad projektų valdymas niekam nereikalingas, išsigalvojimas, nesąmonė, o ypač nereikalingas planavimas. Tai tokie irgi būna, kad pradeda valdyti kokius nors projektus. Paskui, aišku, projektai baigiasi taip, kaip jau ten pasakojom - kur atsiranda kažkas, kas sako, kad viską padarys, o realiai viskas sužlunga.
Žodžiu, projektų valdymas nėra toksai jau paprastas.