Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Xerox Pilot

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Nors ir primityvokai atrodanti, tai buvo pirma operacinė sistema, kuri turėjo dabar įprastą darbastalį - t.y., desktopo tipo darbo aplinką.

Xerox Pilot - faktiškai pirma desktopo tipo grafinė aplinka, kokia tik yra buvusi. Sukurta apie 1977-1980, išleista į rinką 1981 metais. Buvo platinama su Xerox Star kompiuteriais. Neretai klaidingai laikoma išvis pirmąja grafine aplinka, tačiau tai klaidinga, nes buvo ir kitų kažkiek anksčiau išleista. Tiesiog Xerox Pilot tapo pirmąja išleista komerciškai ir pirmąja, kur buvo laikomasi būtent desktopo - t.y., darbo stalo su ikonėlėmis ir langais koncepto.

Xerox Pilot palaikė multitaskingą, turėjo įvairių rūšių ikonytes įvairių rūšių objektams, leido tas ikonytes visaip tampyti, o taip pat leido naudoti įvairius ekraninius fontus ir įvairias kalbas su įvairiomis skirtingomis koduotėmis vienu metu, kas buvo reta savybė - netgi praėjus dešimtmečiui, toli gražu ne kiekvienas kompiuteris ir ne kiekviena OS tai galėdavo. Negana to, kadangi būtent Xerox išrado Ethernet tinklus, tai čia buvo ir labai geras tinklų palaikymas, galimybės dalintis failais lokaliame tinkle.

Xerox Pilot buvo nespalvota, tačiau numatė gana aukštos rezoliucijos ekranų naudojimą, 1024×808 pikselių, kas 1981 buvo labai daug, nes įprasti kompiuteriai skaitėsi visai geri, jei turėdavo 320x240, o jei turėdavo 640x480, tai jau visiškai kieti buvo. Visgi buvo ir trūkumų - ekranas buvo nespalvotas. Tik gerokai vėliau, 1985 buvo išleista smarkiai patobulinta, naujos kartos OS - Xerox GlobalView, kuri daug kuo buvo panaši, tačiau turėjo ir spalvas.

Tiesiogiai ar netiesiogiai nuo Xerox Pilot nusižiūrėjo ir visų kitų grafinių aplinkų kūrėjai - pirmiausiai Apple su savo Apple Lisa ir Apple Macintosh, o per Apple - ir kiti, pvz., Digital Research su savo GEM ar Microsoft su savo Windows.

Kadangi Xerox Star tipo darbo stotys kainavo nežmoniškus pinigus, apie 16,5 tūkstančių dolerių už vieną kompiuterį, tai dabartiniais pinigais būtų netoli 60 tūkstančių baksų. Biškį daugokai, nes už tokią kainą galima buvo nusipirkti kokius 50 nelabai brangių asmeninių kompiuterių, kaip kad TRS-80 ar kokius 20 brangesnių, kaip kad Apple II.

Xerox kompanija pagamino apie 30 tūkstančių Xerox Star kompiuterių, kas buvo lyg ir nelabai mažai, tačiau tais asmeninių kompiuterių revoliucijos laikais jau buvo visgi labai mažytis kiekis, nes populiariausių kompiuterių tiražai siekė milijoninius skaičius per metus. Tai dėl to įprasti kompiuterių naudotojai nei nematė tos sistemos ir nieko apie ją nežinojo.


Xerox Pilot ir Apple

Kai vėlesniais laikais Apple bylinėjo įvairias firmas už tai, kad nuo jų kopijuoja grafines vartotojo aplinkas, tai pirma pavyko užbylinėti Digital Research, bet paskui jau Microsoft ėmė ir ištraukė tą Xerox Pilot ir duomenis apie tai, kad Apple vadovai lankėsi Xerox tyrimų centre PARC, kur ir nusižiūrėjo. Tai vat tada jau ir baigėsi Apple bylinėjimaisi, nes negali reikšti autorinių teisių į tai, ką sukūrei ne pats, o tik nusižiūrėjai.

Vienok čia reikia pasakyti, kad lyginant su Xerox Pilot, MacOS visgi labai smarkiai skyrėsi ir buvo daug daug geriau atidirbta sistema.