Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Sachara

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Be komentarų

Sachara arba dar kai kas rašo Sahara - didžiausia planetos dykuma, nors yra ir dar kelios, kurios savo plotu galėtų lygintis. Nors Lietuvoje dažnai atrodo, kad Sachara kažkur baisiai toli, tačiau dėl savo dydžio ji ir pas mus pasijunta - būna, kad po kokios audros ima ir atneša koksai tai pietų vėjas Sacharos dulkių debesis, tai tada kelias dienas laikosi toksai blankus, padūmijęs, tačiau stebėtinai šiltas oras, netgi kai metų laikas tam visai netinkamas.

Sacharos dykuma yra virš 9 milijonų kvadratinių kilometrų - tai maždaug kaip 150 Lietuvų. Tik vat visas tas plotas praktiškai negyvenamas ir nieko tenai nėra, tik saulės kaitinamos smėlio kopos.

Gal dar kitas palyginimas yra toksai, kad į Sacharą sutilptų daugiau, kaip pusė visos Rusijos, nes šios plotas yra apie 17 milijonų kilometrų, arba, pasirinktinai visa Kinija, nes šiosios plotas stebėtinai sutampa su Sacharos plotu.

Sacharoje telpa visa krūva Afrikos valstybių - Alžyras, Libija, Egiptas, Mauritanija, du trečdaliai Malio, beveik visas Nigeris, pusė Čado, pusė Sudano, du trečdaliai Tuniso, trečdalis Maroko, visa Vakarų Sachara ir koks ketvirtis Eritrėjos.

Yra daug visokių teorijų apie Sacharos atsiradimą, ale visokie tyrimai rodo, kad senovėje tenai buvo visokios džiunglės, drėgnos ir derlingos žemės, stepės ir daug žmonių, užsiimdinėjusių žemdirbyste. O paskui ėmė ir kažkaip pavirto į dykumą. Tai nors teorijų ir visokių buvo kelta, atrodo, kad esminė priežastis labai banali - vietiniai gyventojai tiesiog sugalvojo, kad ruošiant dirvą žemdirbystei, labai patogu išdeginti visą žolę ir augalus, nes kitaip sunku būna juos išnaikint. Tai ir degino. Kiti gi degino dėl to, kad taip medžioti irgi būdavo patogu - padegi žolę vienoje pusėje, kitoje pusėje kokius nors tinklus pastatai - ir laukiniai žvėrys patys tau subėga, nieko vaikytis nereikia. Tai žodžiu, degino, degino, pakolei išdegino, šitaip patys ir sukurdami Sacharos dykumą.

O dar įdomus reiškinys yra tai, kad kai Sacharos dykuma apšildo kokią pusę Europos - iš Sacharos atnešamas prikaitintas oras labai stabiliai apšildo Italiją, Ispaniją, Prancūziją, Vokietiją ir nemažai kitų valstybių. Kai kurias, kaip kad Italiją - taip smarkiai, kad jei Sachara atšaltų (o taip būtų, jei šioji būtų apželdinta), tai vietinis žemės ūkis tiesiog užsilenktų, nes pusė produktų nustotų augt.

Kokie tai mokslininkai, tyrę klimato atšilimą, kartą atrado keistą efektą: pasirodo, dėl atšilimo gali pasikeisti vėjų kryptys, į Sacharos zoną iš Atlanto vandenyno pradėtas nešti lietus sukeltų greitą augmenijos išbujojimą, kas sukeltų visos Sacahros dykumos staigų atvėsimą, o tuo pačiu - ir temperatūros kritimą Europoje. Visam tokiam procesui su kone pilnu Sacharos apžėlimu ir atvėsimu gali užtekti vos keliolikos metų. Kur nors Italijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje vidutinė metinė temperatūra dėl to gali nukristi maždaug dešimčia laipsnių ir prasidėti tikros žiemos su sniegu ir taip toliau - beveik kaip pas mus Lietuvoje, tik gal ne taip ilgai ir ne taip šaltai.

Tai žodžiu, gaunasi taip, kad dėl tos Sacharos klimeto atšilimas Europai gali pavirsti į klimato atšalimą. Nu tai štai jums ir prašom.