Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


RWX

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

RWX - tai tokia vartotojų teisių kontrolės sistema, reiškianti Read, Write, eXecute, t.y., tris kontroliuojamų veiksmų parametrus, kurie yra esminiai, kai reikia nustatyti, ką galima vartotojui, o ko negalima. Tai nuo šitų RWX raidžių ir yra šita santrumpa. Šiuo metu tai yra pagrindinė teisių apibrėžimo sistema, nors yra ir kitų, paprastesnių ar labiau komplikuotų.

RWX teisių sistema yra įprasta visokioms UNIX tipo operacinėms sistemoms, kaip kad Linux ar BSD, įskaitant ir MacOS-X, tačiau savo esme analogiška sistema yra numigravusi ir į WindowsNT serijos operacines sistemas, tad šiais laikais yra visiškai įprasta ir visur dominuojanti.

Labai senais laikais, kai dar egzistavo Multics, iš kurios ta RWX kilo, šita teisių sistema buvo vadinama "REW", nuo "Read, Execute, Write", tačiau ten ji buvo naudojama kartu su ACL, tai tuomet atrodė pernelyg komplikuota. Tai kai vėliau visokie hakeriai kūrė UNIX, tai sistema buvo supaprastinta, kad galėtų veikti be ACL, visas teises apibrėžiant failo savininkui, savininkų grupei ir visam likusiam pasauliui.

Anuomet buvo prigalvota visokių gudrybių, kad pvz., nereikia nustatyti, ar vartotojas gali kažką trinti, nes jei gali rašyti, tai gali ir trinti. O kad būtų sudėtingiau - tai failo turinį gali trinti, jei tik gali į jį rašyti, bet paties failo trinti negali, nes failas aprašomas kokiame tai kataloge, tai tada turi teisę trinti tik tada, jei gali rašyti į katalogą. O vykdymas išvis tampa įdomiu - pvz., katalogų atveju vykdymas reiškia, kad gali užeiti į katalogą, bet jei neturi teisės skaityti katalogo, tai negali sužinoti, kas ten yra, bet jei žinai, kas ten yra ir turi skaitymo teises failui, tai gali skaityti failą, nors ir negalėdamas būti tame kataloge, kur yra failas. Na, žodžiu, čia kad visiems sudėtingiau būtų, o suprogramavimui kad užtektų mažesnio kiekio bitų.


Dar žr.

  • RWED - nelabai normaliose sistemose naudojama teisių sistema