Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Pentium

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Pentium - vienas iš x86 tipo procesorių, kuris kadaise labai pataisė Intel reikalus, nes pagaliau šitie procesoriai galėjo konkuruoti su anuo metu plisti pradėjusiais RISC tipo procesoriais. Pirmi Pentium procesoriai pradėti pardavinėti 1993, o paskui apie dešimtmetį buvo dominuojantys asmeninių kompiuterių procesoriai visame pasaulyje. Būtent su Pentium tipo procesoriais Intel kompanija sugebėjo viršyti gigaherco ribą. Paskutiniai smarkiai paplitę 32 bitų procesoriai, tiesą sakant.

Savo esme Pentium yra apgreidintas 486 procesorius, kuriame yra keli pakeitimai: smarkiai didesnis kešas ir 64 bitų atminties magistralė, dėl kurios vienu taktu galėdavo pasikrauti dvigubai daugiau duomenų. Pastaroji tuo dar išsiskyrė, kad reikdavo dimus dėti poromis po du, nes jie būdavo 32 bitų.

Na, dar ten kažkiek naujų komandų, bet šiaip tai ne per daug tesiskyrė nuo ankstesnių procesorių. Tiesa, dar magistralė pas Pentium buvo ir šiaip greitesnė, nes daugiau megahercų turėjo, bet tai gal neesmė. Na, dar buvo kiek daugiau superskaliarinio vykdymo - tai reiškia, kad jei kelios komandos gali būti įvykdytos nepriklausomai, tai jos vykdomos paraleliai. Praktinis Pentium našumas prie tų pat megahercų būdavo nuo pusantro iki trijų kartų didesnis, lyginant su 486 procesoriais, priklausomai nuo to, kokios operacijos daromos. Tiesa, kai Pentium pasirodė, tai jie eidavo, pvz., ant 75 MHz, kai 486 tuo metu jau eidavo ant 133, kas reiškė padvigubintą greitį vien iš taktinio dažnio. Tai tada jau praktinis greitis skirdavosi labai nežymiai ir kartais gaudavosi, kad kitų gamintojų 486 (pvz., Cyrix ar AMD) galėdavo dirbti netgi kiek greičiau už Pentium.

Tiesa, dar Pentium turėjo smarkiai pagerintą slankaus kablelio koprocesorių, tai operacijų greitis čia išties ryškiai skirdavosi, jei reikdavo, pvz., su grafika ką nors daryti, pvz., kad ir kokį nors Doom ar Quake žaisti. Pastarasis ant Pentium eidavo kuo puikiausiai, tačiau ant 486 - tai jau nelabai, netgi ant geriausio stabdydavo. Tai prie panašių operacijų greičio skirtumas buvo didesnis gan gerokai.

Vėliau buvo išleistos įvairios Pentium procesorių versijos:

  • Pentium - tiesiog pirmas Pentium
  • Pentium Pro - su smarkiai pagerintu kešu, naudotas serveriuose ir darbo stotyse
  • Pentium MMX - su vektorinių komandų rinkiniu
  • Pentium II - dar naujesnė versija
  • Celeron - tas pats Pentium II, bet su atjungtu kešu (dėl kainos)
  • Pentium III - dar naujesni
  • Pentium 4 - dar naujesni
  • Pentium D - išties jau ne Pentium, nes 64 bitų procesoriai

Čia reikia pasakyti, kad išties tai Intel su šitais procesoriais pradėjo žaisti visokius marketinginius žaidimus, kur realiai pavadinimas būdavo vienas, o procesorius visai kitas, ir viena su kitais nelabai susisiedavo. Tai realiai būdavo visokie kodiniai pavadinimai, kurių Intel per reklamas neskelbdavo, tai apie anuos žinodavo nebent jau visiškai nupušę kompiuterastai.