Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Mosaic
NCSA Mosaic - tai buvo praktiškai pirma labiau išplitusi interneto naršyklė, nors buvo aišku ir iki tol bandymų. Vienok tiktai po to, kai JAV buvęs superkompiuterių tyrimų centras sukūrė šitą programą, išties jau WWW staiga ėmė gauti populiarumą fantastiniais tempais. Taigi, nuo 1993 metų WWW ištiko labai greitas, tiesiog eksponentinis augimas.
Skirtingai nuo daugelio kitų senų softų, NCSA Mosaic niekad nebuvo ir netapo open source softu, nors už pinigus tai tuos sorcus platindavo, o ir šiaip programą duodavo naudoti už dyką.
Mosaic programą sukūrė tokia NCSA - National Center for Supercomputing Applications, įstaiga, kuri apie 1990 metus užsiimdinėjo visokiomis naujomis IT naujovėmis, kokias tik anuomet buvo galima sugalvoti. Įprastos verslo kompanijos anais laikais vis dar mažokai investuodavo į visokius neaiškius tyrimus, tad daugelį gudresnių dalykų, kaip kad 3D, WWW, visokie kompiuterių tinklai ir kiti įvairūs reikalai, finansavo JAV valdžia.
Pirmų versijų NCSA Mosaic, pagal dabartinį supratimą, buvo gana primityvi naršyklė, palaikė nedaug HTML tegų ir išvis nežinojo tokių dalyių, kaip CSS ar JavaScript. Bene didžiausias Mosaic pliusas buvo tai, kad čia buvo palaikomi paveiksliukai.
Buvo vienas esminis NCSA Mosaic privalumas - šita programa dirbo visose bent kiek padoresnėse ano meto OS, kurios tik turėjo grafinę aplinką - t.y., MacOS, AmigaOS, Windows 3, OS/2, o taip pat ir X-Window aplinkoje, t.y., UNIX ir OpenVMS.
Dar viena svarbi istorinė detalė - Mosaic ne visiškai tiesiogiai, tačiau tapo pagrindu ir Netscape naršyklei, kuri, savo ruožtu, kažkiek metų buvo duominuojanti visame WWW.
Vėlyvesniais laikais originali NCSA Mosaic naršyklė pasižymėjo tuo, kad buvo nelabai greita, stabdanti ir neįtikėtinai smarkiai ir dažnai nulūžtanti. Užtat buvo ir vienas pliusas - būtent čia kurį laiką būdavo išbandomi kai kurie nauji HTML standartai, tačiau niekas taip ir nebuvo niekada dadirbta tiek, kad būtų įmanoma naudotis. Kaip pvz., atsirasdavo kažkokios naujienos apie tai, kad kokioje tai naujoje Mosaic versijoje atsirado ten koksai tai CSS stilių palaikymas ar dar kažkas, bet niekas net išbandyti negalėdavo, nes ta versija palūždavo net nepasileidusi. Žodžiu, taip galų gale projektas ir numirė.