Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Mafija (žaidimėlis)

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Žaidėjams su lakia vaizduote „Mafija“ gali atrodyti taip. Čia iš tikrųjų ne žaidimas, o – Agurkiniai, bet esmė ta pati.

„Mafija“ yra mažiausiai keturių žaidėjų RPG, o jei jau visai tiksliai tai paprastas LARP tipo gyvas geimas, kuriame reikia visus žudyti. Nuostabus užsiėmimas, kai yra kokia nors saikingai gerianti ar netgi blaivi kompanija. Kaip ir kiti RPG, „Mafija“ yra skirta intelekto turintiems žmonėms. Visa žaidimo esmė - kas naktį ir kas dieną žudyti žmones, kuo pakaitomis užsiima pagrindinės dvi komandos – mafija iš vienos pusės ir policija su gyventojais – iš kitos pusės.

Gyventojų bei mentų tikslas yra sužinoti, kas iš žaidėjų mafijozu esąs ir nenaudelį kalėjiman pasodint, arba, paprastesniu pavidalu – surengti jam Linčo teismą ir taip nudaigoti. Mafijos gi tikslas – išnaikinti įtariamus policininkus. Minimalus žmonių skaičius žaidimui – 6 žmonės (5 žaidėjai ir vedantysis).

Žaidime visi skirstomi į, įprastai, keturias roles, kur yra kelios esminės partijos (žaidėjų grupės):

  • Liudytojas arba moderatorius, kuris techniškai – ne žaidėjas, bet tiesiog pasakoja, kas vyksta,
  • Mafija,
  • Policija (ne visada būtina, jei žaidimas nedidelis, žaidėjų mažiau, nei 10 – gali ir nebūti),
  • Paprasti gyventojai,
  • Dar kitos rolės (apsimoka, kai yra daug žaidėjų).

Kad žaidimas vyktų lengvai, būtinai reikia, kad būtų pasklebta apie jo taisykles. Netgi jei dalis žaidėjų žaidė žaidimą, gali būti įvairių modifikacijų, tad taisykles reikia sutarti.

Bendros Mafijos žaidimo taisyklės

Žaidimas turi dvi fazes, kurios kaitaliojasi – dieną ir naktį. Apie fazių atėjimą garsiai skelbia liudytojas-moderatorius. Prieš žaidžiant, žaidėjams padalinami slapta juos identifikuojantys ženklai, kurių patys žaidėjai skelbti negali, bet jei žaidėjas priklauso specialiai rolei, turi parodyti ženklą moderatoriui.

Mafijai apsimoka priskirti iki trečdalio žaidėjų, jei grupė vidutinio dydžio ir tik labai mažoms grupėms (5 žaidėjai plius moderatorius) skirti 1 mafijozį. Dažniausiai, jei grupė yra apie 10-15 žmonių, mafijai apsimoka skirti 3 žmones. Jei žaidėjų grupė didelė, gerokai virš 10 žmonių – mafijos dalis gali būti ir mažesnė, pvz., prie 20 žaidėjų laisvai pakanka ir 4 mafijozių. Papildomos rolės reikalingos didesnėms grupėms, nes duoda žaidimui įdomumo. Papildomų rolių turi būti mažiau, nei mafijozių – pvz., įvedus policiją, pageidautina, kad policijos tebūtų 1-2 žmonės. Toksai disbalansas gerokai padidina žaidimo dinamiškumą.

Kortų naudojimas vietoje ženklų

Vietoje ženklų paprasčiausia yra naudoti atrinktas kortas, kurios išdalinamos žaidžiantiems. Kaip pvz., čirvai paprasti žmonės, kryžiai - mafija, vienas jokeris – moderatorius. Jei dalyvauja policija, jai galima skirti būgnus. Specialioms rolėms, kaip kad daktaras ar paleistuvė galima skirti vynų kortas, pvz., daktarui karalių, o paleistuvei - karalienę.

Slaptos grupės (mafijos ar policijos) vadas gauna tūzą - pvz., mafijos vadas bus tas, kas gavo kryžių tūzą. Vadas slaptai grupei reikalingas tiesiog tam, kad grupei būtų paprasčiau susikalbėti su moderatoriumi, kitų funkcijų čia nėra.

Kol žaidėjas nenužudytas - jo rolė yra slapta. Ar verta skelbti rolę po nužudymo – nustatoma atskira taisykle.

Mafijos žaidimo eiga

Žaidimas vyksta kaip besikartojantis dienos ir nakties kaitos ciklas. Paprasčiausiu atveju, kai yra tik dvi partijos (mafija ir gyventojai):

  • Moderatorius garsiai paskelbia: „Atėjo vakaras, visi užsimerkia (...pauzė...) atsimerkia mafija“ (neretai būna „Miestas užmiega... atsikelia mafija“)
    • Tada mafijai priklausantys žaidėjai ženklais susižino ir nusprendžia kažką nužudyti - parodo į nužudomą žmogų pirštais.
  • Moderatorius garsiai paskelbia: „Atėjo rytas, visi atsimerkia (...pauzė...) nužudytas tas ir tas!
    • Tada visi gyventojai pradeda apkalbinėti, kodėl gi tenai kažkas nužudytas ir ginčytis, ką reikia už tai pakarti. Po egzekucijos, kuri apsprendžiama balsavimu, gali būti pradėtas kitas ciklas.

Savaime aišku, nužudyti žaidėjai tolimesniame žaidime nebedalyvauja ir nebegali nieko komentuoti, tačiau gali viską stebėti ir būti atsimerkę tada, kai visi turi užsimerkti. Dėl tvarkos siūlome, kad jie nevaikščiotų, o ramiai sėdėtų kartu su kitais iki pat žaidimo galo.

Nužudytų rolių skelbimas

Žaidime galima neskelbti, kokia rolė buvo pas nužudytą žmogų. Bet paskelbus apie nužudyto žmogaus rolę būna daugiau dramos, todėl smagiau yra visgi skelbti. Itin smagu būna, kai gyventojai nubalsuoja nužudyti savo policininką, o tada sužino, kad nužudė savo gynėją. Tada prasideda masinės žudynės visų, ką įtardinėjo policininkas, bet jei šis dar nežinojo, kas yra kas (ankstyva žaidimo fazė), tai žudynės pavirsta į tolimesnius nepataikymus, sukeliančius dar daugiau dramatiškumo.

Kitą vertus, jei tarp žaidėjų yra pernelyg matematiškai mąstančių ir įsimenančių balsavimus, nužudytų rolių skelbimas pernelyg pablogina mafijos būklę (mafijoziai pasidaro lengvai atsekami), todėl gali trukdyti. Jei pamatysite, kad atsekamumas per didelis ir mafija visada pralaimi - nužudytųjų rolių neskelbkite.

Žaidimo pabaiga

Žaidimas baigiamas arba tada, kai visi mafijos žaidėjai išnaikinti, arba tada, kai gyventojų ir policijos bendrai pasidarė tiek pat, kiek ir mafijos (t.y., mafija ėmė dominuoti). Trečiųjų baigčių, kur žaidimas baigtųsi kaip nors taikiai, tiesiog nėra, taigi, ruoškitės žudynėms iki pat galo.

Papildomos Mafijos žaidimo rolės ir modifikacijos

Yra daugelis įvairių modifikacijų šiam žaidimui, kur atsiranda papildomos žaidėjų rolės, grupuotės, žaidimo etapai ar taisyklės, kurios padidina įdomumą. Pvz., vienas iš variantų numato naktį iš dviejų etapų, kur moderatorius sako: „atsimerkia mafija,“ paskui „užsimerkia mafija (...pauzė...), atsimerkia policija.“

Gali būti ir dar dvi rolės – daktaras ir paleistuvė. Pirmas gali išgelbėti žaidėją, kol antra blokuoja pasirinkto žaidėjo žingsnius. Bet, šiaip, čia galima prigalvoti iš vis daugiau rolių, atsižvelgiant į tai, kiek yra žaidėjų ir kiek nervų liuditojui užteks viską tai sekti.

Žaidimas su policija

Žaidimas su policija yra toksai geras, kad dažniausiai žaidžiama būtent šita modifikacija. Tiesiog ji yra gerokai įdomesnė, nei paprastas žaidimas, tai jei tik yra galimybė – rekomenduojame žaisti būtent šitą.

Žaidimas su policija turi du variantus: vienas iš variantų yra toksai, kur policija lygiai taip pat gali kažką nužudyti, kaip ir mafija. Šitas variantas nėra gražus, tad nerekomenduojame.

Kitas iš variantų yra gražesnis, kur policija (jos vadas) kas naktį turi teisę vieną kartą ženklais paklausti moderatoriaus apie kito žaidėjo priklausomybę mafijai – parodyti į jį pirštu, o moderatorius arba linkteli (tai reiškia, kad žaidėjas yra mafija), arba pakrato galvą (tai reiškia, kad žaidėjas nėra mafija). Tą žinodama, policija dienos metu gali kiek kryptingiau koordinuoti savo veiksmus, kai rengiamas eilinis Linčo teismas. Būtent pastarąjį variantą ir rekomenduojame, nes jis asimetrinis ir todėl smagesnis.

Kai žaidžiama su policija, žaidimo baigtis skaičiuojama visada pagal policijos+gyventojų sumą, priešpastatytą mafijai. T.y., mafijai norint laimėti, bendras policijos ir gyventojų skaičius turi pasidaryti mažesnis, nei mafijos.

Kitos papildomos rolės

Papildomos rolės, kaip kad daktaras ar paleistuvė, vertingos, kai žaidėjų yra gana daug, pvz., apie 15-20. Kiekvienai rolei naudojamas atskiras papildomas nakties etapas – su visu tuo pačiu „...visi užsimerkia (...pauzė...) atsimerkia tas ir tas.“

Daktaro rolė

Pvz., daktarui gali būti skiriamas paskutinis nakties etapas: atsimerkia daktaras ir jis parodo, kurį žaidėją išgelbsti. Daktaras gali ženklais parodyti ir kitą žaidėją, ir save, bet negali to paties žmogaus rodyti du kartus iš eilės. Jei mafija pasirinko tą žmogų nužudyti, daktaro nurodytas žmogus išlieka gyvas.

Jei daktarui pavyko išgelbėti žmogų, tai kai paskui visi atsibunda, moderatorius paskelbia, kad niekas nenumirė.

Paleistuvės rolė

Jei yra paleistuvė, tai jai gali būti skiriamas pats pirmas nakties etapas. Jame ji gali nurodyti kitą žaidėją ir, atėjus atitinkamam etapui, moderatorius parodo pirštu į žaidėją ir sukryžiuoja rankas, kas reiškia, kad žaidėjas negali rodyti jokių ženklų ir nieko negali veikti. Paskui viskas vyksta įprasta eiga.

Taigi, jei paleistuvės nurodytas žaidėjas yra mafijos vadas arba tėra likęs vienintelis gyvas iš mafijos, jis negalės ko nors nužudyti. Jei mafijozių yra daugiau – jis tiesiog negalės balsuoti su jais, rinkdamasis auką. Jei nurodytas žaidėjas yra daktaras – tai jam nepavyks išgelbėti žmogaus.

Jei paleistuvei pavyko kažką užblokuoti, tai kai visi atsibunda, moderatorius irgi paskelbia, kad niekas nenumirė.

Mafija ir psichologija

Mafijos žaidime yra viena labai gerai pamokanti psichologinė meta: nors gudraujantys ir manipuliuojantys žaidėjai pirmus kartus laimi, ilgainiui juos visi identifikuoja ir ima eliminuoti iš žaidimo jau pirmose fazėse. Statistiškai, kuo žaidėjas efektyviau manipuliavo pirmuose žaidimuose, tuo jis greičiau išmetamas vėlesniuose. Taigi, daugiau kartų žaidžiant, žaidime galų gale ima laimėti tie, kas elgiasi maksimaliai sąžiningai ir be manipuliacijų.