Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Žigulys
Žigulys arba Lada - toksai superstas sovietmečio grabukas ant ratukų, nors yra ir prastesnių - pvz. zazkė. Beto, žigulys laikytas beveik didžiausiu sovietžmogio galimu gaut pasiekimu, mažesnis tiktai už išsvajotą grabą ant ratų - Volgą, taip kad geriausia rusiška mašina. Kažkodėl kai kuriems pavadinimas "Žiguli" kelia keistas asociacijas su žiguliniu alumi, bet mes čia negalvojam, kad įmanoma tiek alaus prigert, kad tokią netikusią mašiną padaryt.
Anais laikais SSRS baisiai trūko mašinų, o žmonės tegalėjo nusipirkti arba Moskvičių, arba Zapuką, bet tik atstovėję eilėje 20-30 metų, o gi Volga atrodė kaip suvisam nepasiekiamybė. Tai Moskvičiai buvo šūdas, zapukai buvo išvis fufelis, o nei vienų nei kitų gauti visvien nebuvo įmanoma. Tai ilgai kentę, sovietiniai vadai galų gale išsirinko pigiausių mašinų gamintoją FIAT ir susitarė, kad šie pastatys kažkur Rusijoje gamyklą, kuri gamins patvariausią FIAT kompanijos modelį - FIAT 124. Tai dar prieš gaminant, teko tą modelį gerokai perkonstruot: supaprastinti variklį, nes jis sovietų inžinieriams atrodė pernelyg sudėtingas, nelyg koksai laikrodis ir sutvirtint kėbulą, kad mašina, važiuojant sovietiniais keliais, nuo duobių neperlūžtų perpus.
Tai galų gale gavosi mašina, kuri buvo pradėta gaminti be ne 1970, o nuo to laiko tapo viena masiškiausių mašinų pasaulyje, nes pagaminta jų buvo kažkiek milijonų: viskas tik todėl, kad kitokių mašinų niekas negalėjo nusipirkti, tai ir pirkdavo tokius trantus, ir džiaugdavosi, kad gavo tai, ko kiti neturi.
Ar gera mašina buvo LADA?
Čia kadaise tokie žydai, išvažiavę į JAV paskaičiavo, ar verta pirkti LADA arba žigulį. Ir paskui viską paskelbė. Tai viskas buvo paskaičiuota pagal oficialų to meto rublio kursą.
Štai Žigulys trečiukas, kuris ilgą laiką buvo laikomas geriausiu iš visų žigulių, 1980 metais oficialiai kainavo 8400 rublių. Aišku, tiems, kas atstovėjo eilę metų talono mašinai ir pasisekė gauti būtent tokiai mašinai taloną, o ne kokiam dar prastesniam trantui.
Tai va, mašina kainavo 8400 rublių. Pagal oficialų sovietmečio valiutų keitimo kursą tai reiškė maždaug 14000 dolerių (nes oficialiai doleris buvo tik truputį daugiau, nei pusė rublio). Anuo metu BMW trečiukas kainavo 11000 dolerių, t.y., žigulys buvo 3000 dolerių brangesnis už realiai daug daug aukštesnės klasės ir puikios kokybės vokišką mašiną, kuri JAV buvo pardavinėjama kaip prabangus luxury sport sedan tipo automobilis.
Lyginant su to meto japoniškomis mašinomis, ta kaina buvo išvis žvėriška - pvz., naujutėlė Toyota Corolla tais pačiais metais kainavo vos 4500 dolerių. Dolerio vertė anuomet buvo realiai didelė. Taigi, už oficialią žigulio kainą būtų buvę galima nusipirkti tris tokias tojotas. Arba tris Honda Civic mašinas. Ar dar kažką panašaus. Ir visos tos mašinos būtų kardinaliai kokybiškesnės, komfortiškesnės ir šiaip geresnės už tą žigulį.
Taip pat už tuos 14000 dolerių būtų buvę galima nusipirkti du Ford Mustang ir dar būtų likę pinigų viršaus. Tai šitai būtų visiškai kito lygio mašina, nei žigulys.
Tuo metu vidutinis atlyginimas SSRS buvo apie 100 rublių. Oficialiai didesnis, bet realiai - maždaug apie 100. Tuo tarpu JAV vidutinis atlyginimas tuo metu buvo truputį virš 1000 dolerių (12500 dolerių per metus).
Eilinis amerikietis, norintis nusipirkti Toyota Corolla ar panašią mašiną, būtų išleidęs vos 4-5 mėnesinius atlyginimus. Ir už tai būtų gavęs kuo geriausią japoniškos kokybės mašiną.
Tuo tarpu eilinis Sovietų Sąjungos gyventojas būtų turėjęs sukaupti 7 metų atlyginimą, t.y., tiek laiko išvis net nevalgyti ir negerti, kad susikauptų tiek pinigų. Ir už tuos pinigus gauti mašiną, kuri netgi nežinia, ar užsivestų. Ir paskui pirmas žingsnis su tokia mašina - tai ieškoti meistrų, kurie profilaktiškai tą naują mašiną pataisytų, kad ji išvis galėtų važiuoti bent kurį laiką negesdama.
Tiesa, jei kas pirkdavo iš valiutinės parduotuvės, tai bent jau nereikėdavo daug metų tos mašinos eilėje laukti.
Įvairūs klasikinių žigulių modeliai
Įvairūs žigulių modeliai būdavo leidžiami kažkodėl ne visai eilės tvarka pagal numerius, nes matyt skaičių susiskaičiuoti sovietai negalėdavo. Taigi, normalia tvarka - tik pirmi trys žiguliai, pakolei dar italai iš FIAT prižiūrėjo. O paskui ir parėjo keisti modelių numeriai. Kodėl taip buvo - niekas negali pasakyti. O ir dar kiti keistumai - kartais naujesni žigulių modeliai gaudavosi juntamai prastesni už senesnius, ir tai nepaisant to, kad visi jie buvo kuriami, tiesiog nelabai smarkiai perdarinėjant tą patį pirmuką.
Žiguli VAZ 2101 - pirmukas
Taip ir gavosi garsusis VAZ 2101 "Žiguli", liaudyje pramintas pirmuku, tuo tarpu Rusijoje - "kapeika" (tiesa, Lietuvoje niekada niekas pirmuko taip nevadino). Kodėl kapeika - niekas nesupranta, bet matyt todėl, kad šūdinas trantas. Betgi to meto sovietinių žmonių širdyse ši mašina tapo stebuklu, mat buvo dvigubai kokybiškesnė už moskvičių ir žymiai modernesnė. Kaip sakant, maksimalus pasididžiavimas, kokio tik koks nors sovietžmogis galėjo pasiekt.
Tai paskui dar pasirodė visos kitos, savo esme beveik vienodos mašinos, kur vis esą naujas modelis, bet išties tik kėbulo kampai kitaip palankstyti ir formos kampuotesnės, o realiai - tas pats susovietintas pirmukas.
Išleistas 1970 metais, gamintas iki 1983, o vietoje jo gamyboje liko tiktai tryliktukas.
Žiguli VAZ 2102 - antrukas
Taigi buvo ta pati pirmuko versija, tiktai kėbulas universalas. Tai buvo dar geidžiamesnė už pirmuką, nes daug daiktų buvo galima prisikraut, kas labai jau svarbu buvo, kai atsirado visokie kolektyviniai sodai. O šiaip tai tas pats trantas.
Išleistas 1971 ir gamintas iki 1986 metų.
Žiguli VAZ 2103 - trečiukas
O tai trečiukas čia ir vėl buvo pirmuko versija, bet jau pagerinta - kėbulas pagražintas, apkampuotas truputį, o ir variklis galingesnis, o ir apdaila salone galų gale atsirado, nes pirmukas tai buvo baisus, kaip koks unitazas. Tai šita mašina dar buvo vadinama liuksu, nes esą prestižinis modelis.
Dar buvo tokia įdomybė, kad pradžioj rusai bandė kopijuot FIAT 125 modelį, bet kaip paaiškėjo, tasai labai smarkiai skyrėsi ir turėjo pakabą pernelyg sudėtingą, tai baigėsi tuo, kad tą patį FIAT 124, tiksliau VAZ 2101 truputį pakeitė su italų dezainerių pagalba, kad atsirastų visokių chromuotų detalių viršuje, keturios lempos vietoje dviejų ir panašiai, taip kad išvaizda imtų kuo labiau skirtis, nors viduriai beveik tie patys.
Tai visai neblogas gavosi žigulys, kaip tiems laikams - mažiau, kaip dešimtmečiu nuo pasaulio atsilikęs, kitaip tariant, pats moderniausias kada nors gamintas rusiškos mašinos modelis.
Išleistas 1972 metais ir gamintas iki 1984, vietoje jo vėliau būdavo siūlomas silpnesnis šeštukas.
Žiguli VAZ 21011 - vienuoliktukas
Tai tas pats šūdas kaip pirmukas, tik forsuotu varikliu, bamperiai turėjo išilgines gumines juostas, o ne atsimušimo dantis. Užpakalyje lempos biškį kvadratiškesnės. Gal kiek ir galingesnis, bet variklis sako, greičiau pareidavo.
Išleistas buvo 1974 ir gamintas iki 1983, o vietoje jo gamyboje liko tik tryliktukas.
Žiguli VAZ 2106 - šeštukas
Trečiukas neilgai tebuvo vadinamas liuksu, nes buvo šūdina mašina, tad po kiek laiko tą trečiuką rusai nutarė paatnaujinti ir padaryti geresnę trečiuko versiją - šeštuką. Tai keistu būdu gavosi taip, kad atnaujinta versija nors ir turėjo daugiau pagerinimų, tačiau gavo mažesnės galios variklį ir tapo eiliniu fufeliu, kuris tik sovoke ir tebuvo liuksas.
Realiai gi esminiai pagerinimai susivedė į tai, kad daugelis chromuotų detalių buvo pakeistos plastmasinėmis, nes šios gerokai pigesnės.
Išleistas 1976 metais ir gamintas iki 2006, ką gana sunku suvokti, kas gaunasi, jog gamintas net 30 metų!!!
Žiguli VAZ 21013 - tryliktukas
Savo esme šitai buvo tas pats vienuoliktukas, bet su pirmuko varikliu, tiktai tiek ir tesiskyrė. Išleistas buvo todėl, kad vienuoliktuko varikliai per daug gesdavo, tai nutarė patobulinti - išleisti su silpnesniu ir užtat mažiau gendančiu pirmuko varikliu, juoba kad ir vienuoliktukas, ir pirmukas buvo beveik vienodos mašinos. Tai vat taip ir padarė.
Išleistas buvo 1977 ir gamintas iki 1988 metų.
Žiguli VAZ 2105 - penktukas
Penktukas buvo vėl tas pats pirmukas, bet sukurtas jau tada, kai pirmukas atrodė kaip iškastinė archeologija, nes visam pasaulyje mašinos buvo vien kampuotos, tad pirmukas išsyk matėsi, kad atgyvena. Tai skirtumas nuo pirmuko buvo tiktai truputį geresnė salono apdaila ir visas kėbulas pataisytas taip, kad viskas be išimties būtų stačiais kampais. Taip gavosi mašina, kuri yra labiausiai kampuota visų laikų mašina pasaulyje. Atrodo lygiai taip pat, kaip koks vaikas iš Lego kaladėlių mašiną sulipdytų, nes vienintelės apvalios dalys tai buvo ratai.
Savo esme mašina buvo greičiau jau tas pats pirmukas, tik smarkiai apkampuotas. Nei iki trečiuko, nei netgi iki vienuolikto žigulio savo techninėmis savybėmis jis visiškai netraukė.
Išleistas 1980 metais ir gamintas iki 2010, kai buvo tapęs visiška nesąmone.
Žiguli VAZ 2107 - septintukas
Vėlyvais sovietiniais laikais šitas grabukas tapo paskutiniu atseit prestižiniu fiatiniu trantu. Nes sovietams paaiškėjo, kad jau eksportuot jokių žigulių nesigauna net už pačią pigiausią kainą, nes visi, kas pasižiūri į kokį nors šeštuką, tai išsyk mato, kad mašina yra senovinis trantas, nors ir važiuojantis, o visi, kas pabando važiuoti penktuku, tai pamato, kad nors ir kampuotas trantas, bet važiuoja, kaip koksai statybininkų karutis, tempiamas mirti susiruošusios bobulės.
Tai rusai prie penktuko prikabino groteles, pamėgdžiojančias visokius VOLVO ir Mercedes, įkišo pagerintą trečiuko variklį ir ėmė pardavinėt užsieniuose. O Sovietų Sąjungoje tai ilgokai buvo prestižiškiausias žigulys iš visų.
Išleistas 1982 metais ir gamintas iki 2012, kas yra tiesiog nesąmonė.
Žiguli VAZ 2104 - ketvirtukas
Čia kažkaip su šituo modeliu rusams susisuko smegeninės ir jie kažkodėl taip pavadino penktuko (VAZ 2105) pagrindu sukurtą universalą. Išties tai viskas labai paprasta: norėjo tą universalą padaryti trečiuko pagrindu ir priskyrė numerį net, bet kol kūrė (o išties tik šūdą malė), praėjo krūva metų ir atsirado penktukas, tai tada ėmė jau daryti penktuko pagrindu. Taip ir gavosi, kad ketvirtukas pasirodė vėliau nei penktukas.
Išleistas 1984 metais ir gamintas iki pat 2012 metų, kas yra sunkiai suvokiamas užribis (28 metai), bet ne ant tiek užribis, kiek šeštukas.
Įvairūs naujesni žigulių modeliai
Žiguli VAZ 2108 - aštuntukas
O jau apie 1978 sovietai ėmė kurti mašiną priekiniais varančiaisiais ratais. Tai visą reikalą ėmė daryti, nusipirkę Nissan Sunny tų pačių metų modelį. Baigėsi tuo, kad važiuojančios mašinos nuo japonų nukopijuoti taip ir nesigavo, bet kažkokį baisų trantą padarė, tai tą trantą paskui prašė davesti užsieninių firmų: pas kažkokius italus - išvaizdą, o pas kažkokius vokiečius - variklį ir važiuoklę. Tai kai tie kažkaip tą gargarą davedė, kad pataisytų nesąmones, padarytas klonuojant, tai rusai vėl pataisė viską taip, kad mašina nelūžtų nuo košmariškų sovietinių kelių. Ir gavosi galų gale aštuntukas - baisus trantas, kuris vėlyvajame sovietmetyje atrodė, kaip tobuliausia mašina, nors turėjo tiktai dvi duris iš šonų ir vienas gale.
Išleistas 1984 metais ir gamintas iki 2004, paskui nežymiai pakeistos kelių skardų formos (kiek suapvalintas priekis) ir toliau gamintas iki 2013.
Žiguli VAZ 2109 - devintukas
Tai tas pats aštuntukas, tik jau durų skaičius padarytas normalus - keturios iš šonų ir viena gale. Tai buvo vertinamas dar labiau, nei aštuntukas, bet išties tai toksai patsai trantas buvo.
Pasakojama buvo tokia istorija, kad darė tą devintuką, tiesiog perdarydami durų angas, o kėbulo atsparumo perskaičiuoti nesugebėjo, nes buvo pernelyg sudėtinga, taip kad mašina gavosi klaikiai neatspari avarijose.
Kartą kokie tai mafukai Kaune uliavojo, o paskui nutarė pasivažinėt vieno iš jų devintuku. Bet kai buvo girti, tai kažkaip susipainiojo su saugos diržais (katrie rusiškose mašinose be įtempimo būdavo), tai iš mašinos išvirtęs keleivio diržo galas vilkosi žeme ir užsikabino už kanalizacijos šulinio dangčio. Staigiai timptelėjus diržui, mašina nuo to persitrėškė pusiau, nes iš kokybiško nailono pagamintas diržas paaiškėjo besąs tvirtesnis už visą mašiną. Pertrėkštas kėbulas mirtinai sužalojo keleivį, nes stogas keleivio pusėje netikėtai atsidūrė žemiau durų rankenos lygio, tuo tarpu vairuotojas tik šiaip sunkius sužalojimus gydėsi ligoninėje ilgai.
Išleistas 1986 metais ir gamintas iki 2004, o paskui, nesmarkiai pakeitus kelias skardas (suapvalintas priekis), gamintas iki 2013.
LADA Niva
Atskira tema - Lada Niva mašinos, kurios buvo visaip reklamuojamos, kaip kažkuo ypatingos ir vienu metu buvo bene labiausiai eksportuojamos iš visų rusiškų mašinų. Istorija tokia.
Tai kartą rusiškiems inžinieriams kilo mintis sukurti nuosavą modelį mašinos, kuris nebūtų tas pats FIAT 124, o koks nors grynai autorinis grynai rusiškas kūrinys. Nes nuolat problema būdavo tokia, kad visos rusiškos mašinos nuolatos strigdavo visokiuose purvynuose, duobėse, sniego pusnyse ir taip toliau, o kadangi netgi miestuose SSRS pusė gatvių buvo neasfaltuota (čia tiktai pribaltai gerus kelius turėjo), tai gaudavosi, kad joks žmogus niekur nuvažiuot su savo mašina negalėdavo - vis įklimpdavo ir įklimpdavo kažkur. Nes rusiški keliai - tai ne keliai, o tiesiog pelkės.
Tai baigėsi tuo, kad vėl nukopijavo nuo anokio International Harvester Scout - mažos amerikonų firmelės kompaktiško visureigio, tik tiek, kad bekopijuodami, viską, ką galėjo, keitė detalėmis iš kitų žigulių, tai gavos bent kažkiek originalumo, nors ir surogatinio.
Betgi gavosi netgi visai neprastas visureigis, ogi ir beveik nieko bendro neturintis su minėtuoju amerikonišku visureigiu, visi tiek kėbulo, tiek važiuoklės, bei agregatų parametrai neturi nieko bendro, vienintelis panašumas, tai dezainas, bendra konstrukcija, 2 durys ir visos detalės, kurios ne iš žigulių paimtos...
Tai vienareikšmiškai Niva vienintelis bent kiek padoresnis LADA modelis, o ypač, kai dabar yra modifikacijų visokių ir su 4 durim ir net pikapas, tai netgi mėgstamas elektrikų, bei telefonininkų, nes yra daug pigesnis už tikrų automobilių gamintijų tos pačios klasės automobilius(Mitsubishi L200, Mazda b serija ir kitus panašius), tik kad vat bėdos ir su tomis nivommis, kaip su visomis rusiškomis mašinomis - pagedęs jau iš gamyklos. Taip kad nors ir pigiausia mašina, bet kad ir dešimt nusipirktum, taip kaip su Hyundai nesigaus, kad kol vieną remontuoji, tol kita važinėji, nes nuolat sugedusios bus visos.
Išleistas 1977 metais ir su nelabai dideliais modernizavimais (vis labiau darkančiais išvaizdą) gaminamas iki šiol.
LADA Niva - pati geriausia
LADA Niva aiškiai parodė, kad tarybinė technika buvo žymiai pranašesnė nei kokių japonų, nes ji gavosi kur kas geresnė nei koks Nissan Patrol. Dar štai preliminarus sąrašas automobilių, už kuriuos Niva geresnė*:
* - sąrašas sudarytas pagal apklausos Rusijos kaimiškose vietovėse rezultatus