Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Kontekstas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Kontekstai)
Jump to navigation Jump to search

Kontekstas - tai tokia sąvoka iš literatūrologijos beigi semiotikos, kurios esmė - visa tai, kas yra aplinkui, tačiau nepasakyta. Žodžiu, būna koksai tai tekstas, kur viskas parašyta, o būna kontekstas, kuris yra aplinkui tekstą, tačiau neįvardintas. Būdinga, kad jei žmonės nežino konteksto, tai jiems atrodo dalykai nesuprantami, nors kai žmonės tą kontekstą žino, tai jie net nesusimąsto apie tai, kad koks nors kontekstas išvis egzistuoja.

Bendra konteksto savybė - "taigi savaime aišku", nes visiems ir taip suprantama. Būtent todėl teksto autorius konteksto ir neaprašinėja, nes jam atrodo, kad visi savaime supras. O paskui gi paaiškėja, kad ne visi ir ne visada supranta. Kai žmonės smarkiai nesigaudo kontekstuose, tai būna, kad aplinkiniai juos vadina neadekvatais, nors neretai tai būna tiesiog paprasti autistai, kuriems tereikia paaiškinti kažkuriuos dalykus, kurių jie nesuprato ir nepagavo.

Neretai išskiriamos keturios pagrindinės kontekstų rūšys - istorinis, fizinis, kultūrinis ir situacinis kontekstas. Nors neretai sunku nubrėžti aiškias ribas tarp šių keturių rūšių. O ir be jų išskiriamos kartais ir kitos kontekstų rūšys, pvz., geografinis kontekstas (siauresnė fizinio konteksto rūšis) ar politinis kontekstas, kuris yra kažkur tarpe tarp istorinio, geografinio ir kultūrinio kontekstų. Tačiau būna ir dar kitų kontekstų rūšių, čia jau nuo daugelio priklauso.


Istorinis kontekstas

Istorinio konteksto esmė - kad yra kažkoksai istorinis periodas ir jo įvykiai, žinios, situacijos, nuostatos ir t.t., kurie specifiniai tam tikram periodui. Todėl pvz., kai žmonės skaito senas knygas ar kokias nors knygas apie senovės istorinius įvykius, tai būna, kad nesupranta ką perskaitė ar kodėl kaip nors tenai personažai elgėsi.

Kaip pvz., kai kas nors skaito Raganų kūjį, tai nesupranta, kad knyga rašyta buvo tais laikais, kai niekas nieko nežinojo apie jokias bakterijas ar nuodus, todėl sąmoningus nuodytojus ir susirgimų platintojus laikė burtininkais, kurie ką nors nužudo antgamtiniais būdais. Tai todėl dabar kai kas nors tokią knygą skaito, tai galvoja, kad ją rašė kokie tai durniai, kurie persekiojo vargšes raganas, bet nepagalvoja, kad tos raganos ar raganiai buvo nusikaltėliai, tiesiog geriau kvalifikuoti, gudresni.

Kitas, paprastesnis pavyzdys: kai sovietmečiu kur nors būdavo parašomas žodis "draugas", tai tas žodis nereiškė jokio draugo anei iš tolo, nes tas žodis tebuvo kreipinys, naudotas kompartijoje.


Fizinis kontekstas

Fizinis kontekstas reiškia, kad skirtingose vietose, skirtingose aplinkose dalykai gali būti labai labai skirtingi. Tipiškas atvejis - kad ir geografinė aplinka (dėl ko fizinis kontekstas neretai vadinamas geografiniu kontekstu).

Įsivaizduokit, kad rašoma, jog žmogus apsirengęs paltu, sėdėjo ant suolo ir drebėjo. Jei kontekstas bus kokia nors Suomija - tai gal tenai buvo vidurys žiemos ir žmogus sėdėjo ir drebėjo nuo šalčio. Bet jei tai parašyta apie kokią nors Zimbabvę - tai matyt, kad žmogui kokia tai karštinė, galimai maliarija.

O irgi įsivaizduokit, kad žmogus sako viešai - "Putinas yra šūdas". Tai jei jis tą viešai sako Rusijoje, tai bus viena, o jei sako Lietuvoje - tai bus visai kita.


Kultūrinis kontekstas

Kultūrinis kontekstas būna itin keblus, nes skirtingose tautose ar šalyse papročiai gali skirtis neįtikėtinai smarkiai. Sunku net nusakyti, kiek smarkiai gali skirtis papročiai ir etika skirtingose valstybėse.

Pvz., jei kas nors pirtyje įkiš pirštą jums į šikną, tai Lietuvoje tikėtina, kad jūs duosit į snukį tam žmogui. Bet štai Japonijoje tai bus tiesiog geras ir juokingas bajeris, kurį vieni kitiems daro tik geri draugai.

Neretai, kai verčiamos knygos, vertėjai nežino daugybės tų aspektų, kurie buvo svarbūs, o skaitytojai apie tai neįtaria juo labiau. Tai paskui žmonės skaito vertimus ir nesupranta, ką ten perskaitė.

Tai geri vertimai dėl to neretai turi krūvas išnašų, kurios ir paaiškina tuos kultūrinius skirtumus ar kokių tai pasakymų ar įvykių prasmes beigi reikšmes.

Savo veikimu kultūrinis kontekstas gali būti pakankamai panašus į istorinį kontekstą, tačiau gali išsilaikyti labai ilgai ir likti tuo pačiu. Tuo tarpu istorinis kontekstas gali būti pasikeitęs. Taigi, kad ir panašus į istorinį, visgi kultūrinis kontekstas veikia ganėtinai paskirai.


Situacinis kontekstas

Situacinis kontekstas yra tas, kuris priklauso nuo kokių nors tik ką vykusių įvykių, dalyvaujančių personažų ar tipažų ir panašiai.

Kaip pvz., jeigu Jonas davė Petrui į snukį, tai klausimas, kokia visgi čia buvo situacija, ir ar buvo už ką?

Gal būt prieš tai Petras davė Jonui į snukį, tai Jonas tiesiog davė atgal. O gal jokios priežasties nebuvo ir Jonas tiesiog nutarė pasiautėti. O gal Petras buvo skolingas, o gal Petras bandė čiupinėti Jonui už kiaušinių, o gal jie tiesiog ringe mušėsi ir abu buvo boksininkai?

Kaip matot, visaip gali būti, tai situacinis kontekstas irgi labai svarbus.


Biografinis kontekstas

Biografinis kontekstas yra specifiškesnis - jis būna susijęs su autoriaus ar personažų biografijomis, ir su tuo susijusiais asmeniniais požiūriais. Kaip pvz., žmogus, kuris praėjo karą, smurtinėje situacijoje gali ką nors pritvoti ir tai gali būti visai natūralu dėl to, kad po karo daugelis turi PTSD. Tačiau kitas žmogus, turintis kitą biografiją ir neturintis karo patirčių, panašioje smurtinėje situacijoje gali reaguoti visiškai kitaip, kažką aiškintis, slopinti konfliktą ir taip toliau.

Panašiai ir autoriai - tie, kurie matę sovietmetį gyvai ir susidūrę su režimo smurtu, daugeliu atvejų linkę pakankamai radikaliai ruoštis karui su Rusija, kai tuo tarpu milenialsams toksai elgesys gali atrodyti visai nesuprantamu ir nepagrindžiamu.


Emocinis kontekstas

Emocinis kontekstas nusako vienus iš sunkiausiai apčiuopiamų tekstų aspektų - susijusių su emocinėmis reakcijomis, emociniu fonu ir panašiai. Tai kadangi tie emociniai reikalai itin sunkiai apibrėžiami, tai jų čia gal ir nenagrinėsim per daug, bet pasakysim tokį pastebėjimą: jei žmogui kyla tam tikra emocija, ji gali tęstis gana ilgai, ir kol ta emocija nepasikeis, visos reakcijos bus ganėtinai paveiktos tos emocijos. Tai reiškia, kad žmogus, kuriam kažkas pasisekė, į daugelį dalykų reaguos daug labiau teigiamai, o žmogus, kuriam nepasisekė - bus linkęs reaguoti labiau neigiamai, nu ir taip toliau.


Socialinis kontekstas

Socialinis kontekstas yra susijęs su socialine aplinka. Daugeliu atžvilgių socialinis kontekstas iš dalies apima kai kurias geografinio ir kultūrinio kontekstų dalis, tačiau taip pat juntamai persidengia ir su situaciniu kontekstu. Visa socialinio konteksto esmė - kad tam tikroje aplinkoje gyvenantys žmonės turi tam tikrą pajamų diapazoną, tam tikrą socialinį saugumą ir nesaugumą, tam tikrą kriminogeninę aplinką, tam tikras karjeros galimybes ir taip toliau, ir taip toliau.

Taigi, jei kažkas gyvena kur nors tabore, tai jo socialinis kontekstas bus labai labai smarkiai kitas, nei pas kažką, kas gyvena Laurų gatvėje.


Geografinis kontekstas

Geografinio konteksto esmė - kad skirtingose vietose daugelis dalykų būna labai skirtingi. Kažkur Islandijoje gali būti šalta, kažkur Šri Lankoje gali būti karšta, kažkur gali būti vilkai, o kažkur kitur gali veistis tigrai, kažkur gali būti demokratija, o kur tai kitur gali būti totalitarizmas.

Geografinis kontekstas savo esme labai panašus į fizinį kontekstą, papildytą kultūrinio konteksto elementais, tačiau čia nagrinėjame tik tuos aspektus, kurie pasikeičia, pasikeitus geografinei aplinkai.


Ekonominis kontekstas

Ekonominis kontekstas nusako ekonominę situaciją. Savo esme jis gali būti laikomas situacinio konteksto porūšiu, nors dalinai jis turi ir istorinio konteksto požymius, nes yra būdingas gana konkretiems laiko periodams, o taip pat neretai turi ir kažkiek geografinio ir socialinio kontekstų požymių.

Ekonominio konteksto esmė - tie ekonomikos mechanizmai, kurie veikia kaip nupasakojamų įvykių aplinka. Kadangi ekonomika veikia labai daugelį sričių, dėl ekonominio konteksto gali juntamai pasikeisti ir socialinis kontekstas.

Kaip pvz., jei ekonominis kontekstas bus Didžioji depresija - tai bus akivaizdu, kad visiems baisiai trūksta pinigų, gręsia bedarbystė ir bankrotai, o prošvaisčių nesimato. O jei ekonominis kontekstas bus laukiniai 90 - tai aišku bus, kad aplinkui pilna banditų, mokesčių slėpimo, visokių aferų, vagysčių ir lengvo uždarbio. Dar kitokią aplinką gali nusakyti kiti ekonominiai periodai.