Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Katatonija

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Katatoninis sindromas)
Jump to navigation Jump to search

Katatonija arba katatoninis sindromas - tokia būsena, kur visokie tenai judėjimo sutrikimai pasireiškia. Paprastai pasitaiko prie katatoninės schizofrenijos, bet ir prie kitų reikalų irgi pasitaiko, kaip kad organiniai smegenų pažeidimai dėl infekcijų ir panašiai. Sindromui, aišku, priskiriami visokie judėjimo sutrikimai, atsiradę iš smegenų, bet nepriskiriami šiaip kokie nors paralyžiai ar kokios nors sulaužytos galūnės, dėl kurių pacientui nesigauna judėti.

Paprastai išskiriamos dvi katatonijos formos: katatoninis sužadinimas ir katatoninis stuporas. Kai kuriais atvejais viena stuporo froma gali pereiti į kitą, kiek rečiau būna perėjimai iš vienos sužadinimo formos į kitą. Kartais būna ir perėjimai iš stuporo į sužadinimą ir atvirkščiai.

Dauguma atvejų kliedesiai ir haliucinacijos katatonijos atveju nepasitaiko. Išimtį sudaro kataleptinis stuporas, kurio atveju gali būti ir haliucinacijos, ir kliedesiai, ir pilnavertis oneiroidas - tokiu atveju kalbama apie atskirą, oneiroidinę katatoniją, kuri pasižymi tuo, kad vėliau, dingus simptomatikai, pacientą ištinka amnezija, t.y., jis nieko paskui neprisimena. Tiesa, kai kurie žinovai sako, kad oneiroidinė katatonija yra nepilnavertė, o tikra katatonija - tiktai lucidinė, kur pacientas viską prisimena ir sąmonės sutrikimų nepatiria.


Kataleptinis sužadinimas

Kataleptinis sužadinimas, kartais dar vadinamas neteisingai sujaudinimu - tai visokie tenai aktyvūs judesiai ir šnekos, medicinoje visa tai paprastai vadinama kaip katatoninis raptusas. Išskiriamos trys katatoninio sužadinimo formos:

  • Patetinis katatoninis sužadinimas - būsena pasižymi gana lėtu išsivystymu. Pradinėse stadijose pacientas labai iškilmingai šneka, neretai pastebima echolalija. Nuotaika pakili, egzaltuota, ligonis beprasmiškai juokiasi. Simptomatikai stiprėjant, pradeda rastis hebefrenijos požymiai - prasideda taip vadinamas hebefreninis-katatoninis sužadinimas. Pacientas gali imti elgtis impulsyviai, nelogiškai, tačiau sąmonės sutrikimai nekyla.
  • Impulsyvinis katatoninis sužadinimas - išsivysto staigiai, pacientas elgiasi labai netikėtai, dažnai su didele žala aplinkiniams, kartais tiesiog su žiaurumu, kelia atvirą pavojų visuomenei. Kalba susideda iš paskirų, tarpusavyje neretai nesusijusių frazių ir žodžių. Būdinga echolalija, echopraksija, įvairios perseveracijos. Itin ryškiais atvejais pacientas daro chaotiškus judesius, ima rastis chorėjos požymiai, pacientas gali save susižaloti.
  • Tylus arba nebylus sužadinimas - išsivysto įvairiai, pasižymi visišku chaotiškumu, beprasmiškumu ir netikslingumu. Pacientas nelinkęs šnekėtis, yra agresyvus, tačiau nesikoncentruojantis, aršiai priešinasi bandantiems padėti medikams, neretai gali sunkiai sužaloti ir save, ir aplinkinius.

Katatoninis stuporas

Katatoninis stuporas pasižymi judesių sulėtėjimu, susilpnėjusiomis reakcijomis, paciento tylėjimu, kartu su įsitempusiais raumenimis (hipertonija). Pacientai gali išlikti apimtais stuporo nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Visų rūšių veikla sutrinka, įskaitant netgi instinktyvią. Išskiriamos trys katatoninio stuporo formos:

  • Stuporas su vaškiniu lankstumu (katalepsinis stuporas) - pacientas ilgam laikui sustingsta tokioje pozoje, kokią jis pats priėmė arba tokioje pozoje, kokią jam suteikė kiti, įskaitant ir nepatogias pozas. Trumpai tariant - tiesiog tipiška katalepsija. Gana dažnai pasitaiko Pavlovo simptomas: pacientas gali nereaguoti į normalų kalbėjimąsi, tačiau atsakyti į klausimus, kurie jam tyliai sušnabždami. Nakties metu, kai aplinkui tyla ir sumažintas apšvietimas, katalepsinis stuporas gali kuriam laikui praeiti. Kai kuriais atvejais kartu su šia stuporo forma ligonis gali patirti ir haliucinacijas.
  • Negatyvistinis stuporas - pasižymi ne tik motoriniu sulėtinimu, bet ir nuolatiniu paciento pasipriešinimu bet kokiems bandymams pakeisti jo pozą. Nepaisant to, pacientas, priėmęs kokią nors pozą, joje ir pasilieka.
  • Stuporas su sustingimu - itin sulėtinti ir užstabdyti judesiai, pacientai gulasi į embriono pozą ir taip ilgą laiką guli. Neretai pastebima oro pagalvė.

Visokios nesusijusios katatonijos

  • Dar yra kažkokia Katalonija, tai čia toksai Ispanijos regionas, o bet tačiau jis visvien nieko bendro neturi su katatonija, nors ir pavadinimai panašūs.