Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Beneliuksas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Beneliuksas arba dar kartais vadinamas Beniliuksas - taigi ta trijų valstybių, Belgijos, Nyderlandų ir Liuksemburgo sandrauga, nuo kurios prasidėjo visokie europiniai aljansai. Angliškai dar vadinama Benelux, nes nuo Belgium, Netherlands ir Luxembourg.

Tai Beneliukso pradžia buvusi gi 1944 metų rugsėjo 5 dieną, kai trijų šalių vadovai pasirašė kažkokį susitarimą, kurio esmė buvo labai paprasta: visos šalys gali ir ekonomiškai, ir kitaip (matyt ir kariškai), ir finansiškai subendradarbiauti taip, kad nulemtų reikalus visur kitur.

Kadangi Prancūzija buvo neaiški, o Vokietija tuo metu vis dar buvo III Reichas, tai Beneliuksas gavosi labai nemenka jėga. Bendras gyventojų skaičius tenai apie 30 milijonų, Liuksemburgas pasižymi kraštutinai stipriais bankais ir politiniais ryšiais, Nyderlandai - prekyba, kolonijomis ir laivyba, o Belgija - ginklų gamyba ir keistomis karinėmis sąsajomis su anglakalbėmis šalimis. Žodžiu, gavosi lyg ir nedidelių valstybėlių sąjungėlė, kuri tapo įtakingumu didesnė už kokią nors Prancūziją ar dar ką nors panašaus.

O jau paskui, 1948 metų kovo 17 Beneliuksas sudarė sutartį su Jungtine Karalyste ir Prancūzija, ir taip gavosi Briuselio sutarties organizacija - galingiausia Europos karinė jėga. O tada 1949 metų balandžio 4 prie tos sutarties prisijungė JAV, Kanada, Portugalija, Italija, Norvegija, Danija ir Islandija - ir taip gavosi NATO.

O štai 1951 metų balandžio 18 Beneliuksas suinicijavo ir pagal savo modelį padarė išplėstą savęs variantą - taip gavosi Europos anglies ir plieno sąjunga, į kurią įėjo Belgija, Nyderlandai, Liuksemburgas, Vakarų Vokietija, Prancūzija ir Italija. Taip gavosi prekybinė sąjunga, nuo kurios prasidėjo tolimesnis bendros Europos augimas, kuris galų gale pavirto į Europos Sąjungą.

Žodžiu, tokia ta keista sąjunga, gavosi. Ir dabar, kai kam nors kyla klausimas, kodėl Briuselis yra NATO būstinė ir ES sostinė, tai čia jums atsakymas - todėl, kad ten buvo Beneliukso sostinė.

Beneliuksas ar Beniliuksas?

Kai kuriems kyla klausimas, kaip taisyklingiau vadinti - "Beneliuksas" ar "Beniliuksas"? Tai klausimas čia visiškai aiškus, ir atsakymas irgi visiškai aiškus: taisyklingiau sakyti yra "Beneliuksas", nes tai tiesioginė transkripcija iš "Benelux". Iš bėdos dar tiktų "Benyliuksas", bet niekas taip nesako.

Kaip žinia, sovietmečiu visus pavadinimus į lietuvių kalbą įvesdavo tik per rusų kalbą, todėl gaudavosi dviguba transkripcija. Taigi, į lietuvių kalbą būdavo transkribuojami žodžiai, kurie jau iškraipyti. Rusiškai Beneliuksas vadinosi "Belgija, Nyderlandy, Liuksemburg" - "Beniliuks" (rus. "Бельгия, Нидерланды, Люксембург - Бенилюкс"), tai iš šito kalbainiai ir išvertė į lietuvių kalbą. O kadangi rusų kalboje nėra nei ilgosios, nei trumposios "i" raidės (rusų "i" trumpoji yra "j" atitikmuo), tai kažkokie kalbainiai sugalvojo, kad žodyje Nyderlandai raidė "y" pavirsta į trumpąją "i".

Kalbainiai dar ir dabar temoka vien tiktai rusų kalbą, tad užsispyrusiai vis kliedi, kad kitose kalbose ilgosios "y" nėra, ir kad visur visos į "i" panašios raidės sutampa ir turi būti transkribuojamos į trumpąją "i".

Mes čia tik patariame taip: jei nenorite būti visiški beraščiai kaip kalbajobai iš kokios nors įstaigos, tai rašykite "Beneliuksas".