Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Šablonas:Lapkričio 17 dienos įvykiai
Jump to navigation
Jump to search
- 1831 metais nuo Didžiosios Kolumbijos atsiskyrė Ekvadoras ir Venesuela
- 1869 metais Egipte buvo atidarytas Sueco kanalas, jungiantis Viduržemio jūrą su Raudonąja jūra. Šis kanalas yra vienas iš dviejų svarbiausių dirbtinių laivybos kelių pasaulyje.
- 1903 metais Rusijos socialdemokratų partija suskilo į dvi dalis - menševikus ir bolševikus. Menševikai buvo kiek mažesnė ir nuosaikesnė partijos dalis, kuri skelbė, kad reikia ieškoti taikesnių visuomenės pertvarkymo būdų, nors visvien siekė revoliucijos. Tuo tarpu bolševikai skelbė, kad reikia vykdyti atvirą terorą prieš visus, kas oponuoja revoliucijai. Galų gale viskas baigėsi tuo, kad bolševikai išnaikino ir menševikus, ir visus kitus, kas tiek jiems neįtiko.
- 1904 metais šią dieną gimė žymi šliundra - Salomėja Nėris, katra paskui nešė Stalino saulę į Lietuvą. Gaila, kad gimė.
- 1939 metais šią dieną vokiečių povandeninis laivas U-57 be jokios priežasties torpedavo krovininį Lietuvos laivą SS Kaunas, kuris plaukė iš Belgijos uosto Gento į Jungtinės Karalystės uostą Hartlepūlą. Laivas nuskendo, vienas žmogus žuvo, likę 15 išsigelbėjo dviem gelbėjimosi valtimis. Šioje katastrofoje žuvęs jūreivis Antanas Kulikauskas - tai pirma Lietuvių auka, žuvusi II Pasauliniame kare.
- 1947 metais JAV mokslininkai John Bardeen ir Walter Houser Brattain, eksperimentuodami puslaidininkiais, pirmą kartą pamatė efektus, kur vienas prie puslaidininkio besiliečiantis elektrodas gali valdyti tarp kitų dviejų elektrodų per puslaidininkį diodą tekančią elektros srovę. Toks srovės valdymas leido sustiprinti elektrinį signalą, paduodamą per valdantį elektrodą. Taip buvo išrastas tranzistorius. Šitas atradimas tapo vienu iš svarbiausių puslaidininkių revoliucijos įvykių.
- 1950 metais toksai Lhamo Dondrub buvo oficialiai įvardintas kaip 14-asis Dalai Lama, vardu Gyalwa Rinpoche. Tai yra vienintelis tikras neteisėtai Kinijos okupuoto Tibeto vadovas, šiuo metu gyvenantis tremtyje. Kinijos vykdoma Tibeto okupacija ir aneksija yra neteisėta ir nusikalstama, o Kinijos režimas - tai nusikaltėlių komunistų režimas.
- 1959 metais šią dieną Pietų Afrikoje esantis De Beers kompanijos padalinys ėmė gaminti dirbtinius deimantus. Firma, kuri turėjo pasaulinę deimantų kasybos monopoliją, nutarė pati užimti potencialių konkurentų rinką. Bet paskui lygiai taip pat pati visiems demonstravo, kad dirbtiniai deimantai yra atskiriami ir prastesni, nei tikri deimantai. Toks ir buvo tikslas - išlaikyti aukštas deimantų kainas, kad jų nenukonkuruotų jokie sintetiniai. Toks žingsnis išties pavyko ir dar dešimtis metų De Beers kompanija liko milžiniškus pelnus gaunančia deimantų monopoliste.
- 1962 metais, visiškai neįtikėtinu būdu, po maždaug metus laiko trukusių tikrinimų, cenzūravimų, perdarinėjimų ir panašiai, paties Nikitos Chruščiovo nurodymu buvo išspausdintas Aleksandro Solženycino apsakymas "Viena Ivano Denisovičiaus diena". Apsakyme buvo detaliai aprašoma, kaip gyveno sovietinės koncentracijos stovyklos kalinys. Kad apsakymas praeitų Glavlitą, jame nebuvo praktiškai nieko apie politiką, vien ta kaliniškos buities dalis, kuri be jokių ypatingų baisybių, bet ir tai praėjo tik todėl, kad jį publikuoti norėjusio žurnalo "Novij Mir" redaktorius turėjo asmeninius ryšius su beveik visais Politbiuro nariais. Apsakymo publikavimas sukėlė milžiniškas kalbas apie sovietines represijas, tad vėliau sovietų spauda tokių apsakymų jau nebeleido. Šis įvykis žinomas, kaip bene pats demokratiškiausias ir atviriausias viso Chruščiovo atšilimo momentas, kai buvo leista daugiausiai laisvės. Vėliau už savo rašymus Aleksandras Solženicinas vėl buvo persekiojamas. Jau po 10 metų visi šį apsakymą turėjusio "Novij Mir" žurnalo numeriai buvo masiškai šalinami iš bibliotekų, nes apsakymas buvo uždraustas.
- 1966 metais mūsų planetą vėl užplūdo Leonidai, maždaug kas 33 metus ateinanti meteoritų audra. Tiesa, nors ir buvo labai didelė, rekordinių mastų visgi nepasiekė.
- 1978 metais SSRS paskelbė, kad sugebėjo sėkmingai išbandyti neutroninę bombą - tokią branduolinę bombą, kuri gali žmones naikinti neutronų spinduliuote didesniu atstumu, nei smūgine ir šilumine banga. Tais laikais buvo tikimasi, kad šitokios bombos gali tapti ginklu, kuris gali išnaikinti žmones, bet palikti turtą nepaliestą.
- 1989 metais Čekoslovakijoje komunistinio režimo policija išvaikė taikią demonstraciją. Dėl to sukilo dar didesni protestai - tai taip prasidėjo aksominė revoliucija, per kurią paskui galų gale buvo nuversta komunistų diktatūra.
- 2019 metais šią dieną Kinijoje buvo aptiktas pirmas kinišku virusu sergantis žmogus. Buvo identifikuota, kad tas žmogus prieš tai lankėsi didžiąjame Vuhano turguje, su kuriuo ir buvo susietas pirminis susirgimų protrūkis. Dėl tos priežasties atsirado ir kitas viruso pavadinimas - Vuhano virusas. Susirgimų atvejai kurį laiką buvo slepiami, o apie tai kalbėjusius ir rašiusius medikus į kalėjimus sodino Kinijos saugumiečiai. Dalis iš policijos sulaikytų asmenų liko dingę be žinios, o epidemiją Kinijos valdžia pripažino tik po to, kai šioji nevaldomai išplito. Vėliau dėl politkorekcinių priežasčių tasai virusas buvo pervadintas į COVID-19.