Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia durnapedija! Nusišnekėjimų šventovė!
Subskraibink Pipediją ant FB: |
Dezomorfinas
Dezomorfinas įvairių narkomanų ir juos pažįstančių tarpe dažniau vadinamas kaip krokodilas: šio vartotojai paprastai iš kitų išsiskiria įvairiais rankų ir kojų sužalojimais, atrodančiais taip, lyg mėsos gabalus ar netgi ištisas galūnes būtų nukandęs koksai žvėris. Nuo to, kaip sako, ir kilęs tasai liaudiškas dezomorfino pavadinimas.
Žurnalizdai dažnai pasakoja, kad narkomanai, ėmę vartoti krokodilą, miršta jau po kelių dienų ar savaičių, tačiau tai nėra tiesa, o greičiau - visokių sensacijų besivaikantys pezalai. Miršta narkomanai nuo dezomorfino gerokai vėliau - paprastai bent keletą mėnesių ištempę. Reikalas paprastas: kadangi mirties priežastis - įvairios gangrenozės ir sepsis, tai taip staigiai šis reikalas nesivysto. Pirma narkomanui tenka gerokai apipūti ir nupūliuoti, kol jis numirs. O tai gali užtrukti ir pusmetį, o sėkmingu atveju - net ir metus. Per tą laiką narkomanai vaikšto apipuvę, gumbuoti nuo furunkulų ir karbunkulų, o kai kada spėja patirti ir komplektėlį amputacijų ligoninėse.
Dezomorfino sintezė ir poveikio efektai
Pats chemikalas buvo susintetintas dar vos ne prieš šimtą metų, kaip galimas pakaitalas heroinui ir morfijui. Gavosi morfijų lenkiantis, vos kelis kartus nuo heroino teatsiliekantis junginys, keliantis būdingą euforiją ir sukeliantis tiesiog tipišką opiatinę priklausomybę. Tačiau ir nepaisant to gal šitas daiktas būtų paplitęs medicinoje (prisiminkime, kad net ir šiais laikais kai kurios šalys heroiną medicinoje naudoja nuskausminimui), jei ne faktas, kad dezomorfinas turi itin trumpą poveikio trukmę: nuskausminantys efektai tęsitesia vos porą valandų, o euforizuojantys - dar stipriau.
To trumpo efekto dėka gaunasi taip, kad euforiją sukeldamas panašią į heroiną, dezomorfinas sukelia keleriopai staigesnį abstinencijos sindromą, savo greičiu prilygstantį tam, kuris kyla nuo kokaino. Tačiau ne kokainiškai, o heroiniškai sunkų ir ilgą. Žodžiu, narkomanais žmonės nuo dezomorfino tampa gal net lengviau, nei nuo Heros.
O bet tačiau būtų buvęs tas dezomorfinas gal ir niekam nežinomu, jei ne bevardžiai Rusijos chemikai, kurie atado, kad dezomorfiną galima gaminti iš ten paplitusių berecepčių tablečių, kuriose yra kodeino. Anas tabletes visi narkologai laikydavo saugiomis, nes kodeinas euforiją kelia tik labai didelėmis dozėmis, tokiomis, kurios patikimai bent kelis kartus didesnės už mirtinas kitų tose pat tabletėse esančių medikamentų dozes. Kitaip tariant, netgi pradedantis, dar jokios tolerancijos opiatams neįgijęs narkomanas, nusipirkęs tablečių su kodeinu, negalėtų nuo jų patirti kaifo, nes norėdamas suryti tiek kodeino, turėtų suryti ir kelias mirtinas dozes kokio nors analgino pramaišiui su paracetamoliu ir kita chemija.
Vienok jei tokioje tabletėje kodeinas paverčiamas dezomorfinu, tai viskas pasikeičia: kaifą kelianti dezomorfino dozė jau būna kelis kartus didesnė, nei mirtį galinčios sukelti priemaišos. Kitaip tariant, tabletė jau pasidaro tinkama narkašinimuisi. Ir vat šitokią reakciją Rusijos chemikai atrado, dargi iš paprasčiausių medžiagų - pasirodo, kad tereikia jodo ir fosforo (taip vadinamos sieros) nuo degtukų dėžučių sienelių. Ir kažką ten teisingai padarius, gaunasi dezomorfino mišinys su visokiais kitais vaistais bei įvairiais chemikalais.
Kenksmingas dezomorfino poveikis
Aišku, narkomanų sintetinamas dezomorfinas pasižymi kraštutinai dideliu užterštumu: čia ir visi chemikalai, kokie tik yra tabletėse, ir raudonasis fosforas, ir jodas, ir krūva kito brudo. Ir kai narkomanas to viso mišinio susileidžia į veną, tas brudas kraujagysles ima ėsti nelyg akumuliatorinės rūgšties tirpalas. Kraujas koaguliuoja, kraujagyslių sienelės pažeidžiamos, prasideda daugybė trombozių, o viso to reikalo pasekmės - infarktai ir insultai, nuo kurių šitie narkomanai miršta, kaip lapai, o kartu - periferinių kraujagyslių blokavimas, dėl ko sutrinka kraujotaka ištisuose mėsos gabaluose, ypačiai - rankose ir kojose.
Būtent tie periferinės kraujotakos sutrikimai ir davė dezomorfinui krokodilo vardą: užblokavus kraujotaką, tenai prasideda flebitai, abscesai, o jų pasekoje - sepsis ir gangrena, kitaip tariant - atmiršta ištisi mėsos gabalai arba išsyk visas narkomano kūnas. Tie gabalai atpūliuoja, atpūna, nukrenta, bet nuolat besinarkašinantis narkomanas dažnai to nei nepastebi, o jei kur gatvėje išvirsta, tai pakliūna į ligoninę, kur jam tie gabalai ir nupjaunami. Kiek sunkesniais atvejais nupjaunamos ir ištisos kojos bei rankos. Taigi, jau po kelių mėnesių vartojimo neretas dezomorfinščikas ima atrodyti taip, lyg būtų kadais pakliuvęs į žmogieną mėgstančių krokodilų veisyklą, iš kurios tik vargais negalais ištrūko.
Dėl kraštutinai kenksmingo poveikio dezomorfiną vartojantys narkomanai išgyvena neilgai: ta dalis, kur jau ir taip būna labiau išsekusi, nudvesia neretai vos po kelių mėnesių, bet net ir pačiais sėkmingiausiais atvejais neišgyvena ilgiau, nei porą-trejetą metų.
Kiti panašius efektus sukeliantys preparatai
O šiaip dar teisybės dėlei dar papildomai reikia pridurti, kad ir įprasta šyrkė veikia panašiai, tik kadangi joje nėra tokių chemiškai agresyvių medžiagų, kaip raudonasis fosforas ir jodas, tai pakol į dezomorfiną panašius efektus ji sukelia, praeina kelis kartus daugiau laiko. Per tą laiką dauguma narkomanų spėja numirti nuo kitų priežasčių, todėl šitai ir neatrodo taip baisiai.
Čia dar teisybės dėlei turim pasakyti, kad visgi dezomorfinas nėra baisiausias iš visų šitų daiktų, sukeliančių gangrenas. Baisumu viską lenkia toksai nekaltas antidepresantas, vadinamas Koaksilu, kurį kai kurie visai nukvakę narkomanai ima vartoti visiškai ne pagal paskirtį ir visai nenumatytais būdais. Vienok liaudyje koaksilą su dezomorfinu dauguma painioja (daugelis netgi galvoja, kad tai viena ir ta pati medžiaga), nors procesai - kiek skirtingi: koaksilas gangrenozes kartais sukelia jau nuo vienos dozės, tačiau ne dėl užterštumo, o dėl kraujagyslių spazmų. Tad visokiuose filmukuose ir nuotraukose koaksilo vartotojus galima atskirti pagal žymiai kraupesnes žaizdas ir gyviems žmonėms nuo kūno literaliai krentančius supuvusios mėsos gabalus. Skirtingai nuo dezomorfinščikų, užgijusių žaizdų randai pas koaksilo mėgėjus retai tepastebimi, nes tiek ilgai, kad žaizdos spėtų užgyt, pastarieji paprastai neišgyvena.
Opioidai: | | |
Psichodelikai: | | |
Stimuliantai: | | |
Kiti visokie: | | |
Dar skaitinių: | |