Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Brauzerių karai
Brauzerių karai vyko keliais etapais, kur permainingai pergalė svyravo tarp Netscape, Microsoft ir Google, kolei galų gale pastaroji laimėjo, nors jau atrodė, kad prieš Microsoft niekas negali laimėti.
Prasidėjo gi viskas tais senoviniais laikais, kai interneto naršyklės dar buvo vadinamos brauzeriais, o jei kas pasakydavo tokį žodį kaip "naršyklė", tai visi išjuokdavo ir vadindavo durniumi, nes niekas tokio žodžio nesuprato.
Taigi, anais laikais buvo tokia naršyklė - Mosaic, sukurta dar 1993 metais. Bet ta naršyklė buvo kažkokia nelabai džiuginanti, tai atsirado tokia firma - Netscape ir sukūrė Netscape Navigator programą. Šioji ir išpopuliarėjo, nes turėjo daug daugiau HTML, netgi kažkokios lentelės tenai buvo. Paskui atsirado Netscape 2, paskui ir Netscape 3, su kuriuo pasaulyje išplito ir JavaScript.
Bet tuo tarpu į Internetą išlindo Microsoft, kurie nusprendė, kad nereikia jiems to Netscape, nes šis gali imti ir susiurbti visus lankytojus pas save, o tai reikštų ir didelius pinigus. Taigi, Windows atsirado kita naršyklė - Internet Explorer, dar vadinams kaip IE. Pradžioje tas IE buvo toksai gaidys, kad jį tenaudodavo tam, kad parsisiųst Netscape, bet kažkur Windows 98 paleidimo metu tasai IE buvo taip suintegruotas, kad jo išmesti jau nesigavo, o pakeisti į kažką kitą - irgi. Štai tada ir prasidėjo tų brauzerių karų kulminacija.
Netscape karo būdas buvo paprastas - prikurti tiek daug naujų HTML galimybių, kad niekas daugiau tiek neturėtų. Bet visas galimybes kurti netikėtai ir taip, kad niekas ir nespėtų. O Microsoft būdas buvo kitas - prikurti visokių standartizacijos komitetų ir su jais visokių standartų, kurie būtų nesuderinami su internetuose jau naudojamais dalykais, o tada viską prakišinėti per tą Microsoft Internet Explorer. Ir dar padaryti taip, kad tie naujai sugalvoti Netscape dalykai pagal standartus būtų rodomi taip, kad atrodytų blogai. O kartu dar pridėti į Internet Explorer kažkokių dalykų, kurių paskui Netscape išvis nemokėtų rodyti.
T.y., šitaip atsirasdavo interneto puslapiai, kurie pasidarydavo visiškai nesuderinami su abiem naršyklėm - gerai atrodydavo tik ant vienos arba ant kitos, bet ne ant abiejų. Galų gale gavosi tokie standartai, kad sudėtingesni puslapiai išvis tik ant vieno brauzerio ir matydavosi normaliai, o ant kito - būdavo išklaipyti. Tai tada visokie dezaineriai būdavo priversti kurti po du puslapius - vieną Netscape naršyklėms, o kitą - Microsoft.
Aišku, buvo dar ir bandymų išsilaikyti rinkoje ir iš kitų žaidėjų, pvz., kokia nors Opera irgi bandė čia atsikąsti savo dalį, bet tai buvo smulkmė ir niekam neįdomi.
Nors tuo tarpu prasidėjo visokios bylos ir teismai, o galų gale viskas baigėsi, kad kažkokie antimonopoliniai įstatymai privertė Microsoft tą savo integraciją pašalinti, per tuos kelerius metus Microsoft visą tą Netscape tiesiog sunaikino. Taigi, pastarieji, paėmę savo brauzerio kodinį pavadinimą, tuo pavadinimu tiesiog sukūrė kažkokią atviro kodo grupę - Mozilla. Tai ši toliau ir tęsė reikalus. Eilę metų nieko ta grupė nepasiekė, tačiau galų gale visgi pavyko - ir taip atsirado Firefox, kuris atsigavo.
Bet tuo tarpu gi atsirado ir Google, kurie irgi nutarė įlįsti į žaidimą ir padarė tiesiog nuostabiai gerą naršyklę - Chrome. Tai su ja nunešė ir Firefox, ir IE, ir išvis viską. Nors Microsoft dar eilę metų priešinosi ir bandė kažkaip padaryti IE bent jau taip, kad būtų ne visiška tragedija, jiems taip ir nepavyko. Tai galų gale jie pervadino savo IE į kažkokį naują pavadinimą (kurio niekas neatsimena) - Microsoft Edge, bandydami pavaizduoti, kad čia nauja naršyklė, bet nepadėjo netgi ir tai. Štai taip brauzerių karai ir pasibaigė.