Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Unics

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Unics - ankstyvas UNIX sistemų pavadinimas, naudotas apie 1969 metus, kai ši sistema buvo tik ką sukurta, remiantis Multics sistemos pavyzdžiu, tačiau viską supaprastinant iki to lygio, kad ji veiktų praktiškai kaip vieno naudotojo operacinė sistema.

Pagrindiniai Unics autoriai buvo toksai Ken Thompson ir Dennis Ritchie, kurie iki tol buvo vienais iš tų programuotojų, kurie kūrė Multics operacinę sistemą. Sistema buvo kuriama, tiesiogiai atkuriant kai kurį esminį Multics funkcionalumą ant kardinaliai paprastesnių, silpnesnių kompiuterių - pradžioje ant PDP-7, o paskui ant PDP-11. Tarp tokių funkcionalumo dalykų buvo šelas (komandų interpretatorius), kas vis dar buvo super modernu, o taip pat hierarchinė failų sistema, kas buvo išvis dar neįprasta (nors šiais laikais atrodytų, kad be to neįmanoma gyvent). Taip pat buvo perimti ir tam tikri duomenų srautų nukreipimo mechanizmai - kad pvz., duomenis gautųsi nukreipinėti iš vienų failų į kitus, ar iš vienų terminalų į kitus terminalus - taip vadinamos pypkės.

Pradžioje Unics buvo pavadinta tiesiog kaip prankas apie Multics - kad ne daugybinė ("Multi"), o vienatvinė ("Uni") - čia turimas buvo omeny tas reikalas, kad Multics buvo ir multiprocesinė, ir daugelio vartotojų paralelinį ir bendrą darbą palaikanti sistema su vartotojų teisių valdymo įrankiais. Gi tuo tarpu Unics pirmuose variantuose palaikė vieną procesą, vieną vartotoją ir jokių vartotojų teisių.

Vienas iš bajerių apie Unics buvo, kad šios sistemos pavadinimas anglų kalba tariamas taip pat, kaip žodis "eunuchs", tipo "eunuchas" arba "kastratas", kas reiškė "kastruotas Multics".

Tik jau paskui, kai Unics operacinė sistema buvo vystoma toliau, joje atsirado ir multiprocesiškumas, ir daugelis vartotojų, ir varotojų teisių valdymas - beveik viskas, kas buvo ir Multics.

Unics sistemos sėkmė istoriškai būtent ir siejama su tuo, kad turėdami patirtį su kaip tiems laikams monstriška Multics sistema, kuri turėjo milžiniškus kiekius galimybių ir buvo skirta labai galingiems mainfreimams, programuotojai nutarė viską peržiūrėti ir perkurti taip, kad gautųsi absoliučiai minimali sistema, galinti tik tai, kas realiai būtina, ir daranti visą tą taip, kaip išties reikia. O ir šiaip, niekas savo galimybėmis panašaus į Multics nebūtų galėję dirbti ant PDP-7 ar PDP-11 kompiuterių. Būtent dėl to nereikalingi funkcionalumai buvo nukarpomi ir paliekama tik tai, kas realiai būtina.

To dėka Unics išsivystė į UNIX, kuri jau atkartojo daugmaž pilną Multics funkcionalumą, tačiau daug protingiau padarytą ir šiaip būdama ir lengviau perkeliama, ir greitesne, ir taip toliau.


Dar žr.

  • Starunix - čia liekanos iš to originalaus Unics, kiek išlikę