Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Radio Shack

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
(Nukreipta iš Tandy RadioShack)
Jump to navigation Jump to search

Radio Shack, o vėlyvesniais laikais - RadioShack (kaip vienas žodis), vienu metu dar vadinosi kaip Tandy Radio Shack - tokia gana legendinė JAV kompanija, turėjusi daugybę smulkių radioelektronikos parduotuvių visur kur papuola JAV, o taip pat ir daugybėje kitų valstybių. Labiausiai pagarsėjo senais laikais, kai vyko asmeninių kompiuterių revoliucija ir ši firma tapo viena iš tos revoliucijos lyderių, nes dar 1974 pradėjo platinti MITS Altair kompiuterį, o paskui, jau 1977 metais išleido ir realiai legendiniu tapusį savos kūrybos TRS-80 kompiuterį.

Įvairių TRS-80 modelių buvo prigaminta milijonai, tad jis tapo vienu iš pirmųjų tų asmeninių kompiuterių, kurių dėka išvs kompiuteriai tapo įprasti žmonių buityje. Kai IBM kompanija 1981 metais išleido savo IBM PC, tai šis buvo kuriamas, kaip tiesioginis konkurentas TRS-80 kompiuteriui, tiktai galingesnis, geresnis ir brangesnis. IBM taikėsi į visiškai tą pačią nišą, kurią buvo užėmę TRS-80 kompiuteriai.

Maždaug iki 1980 pradžios Radio Shack kompanijai sekėsi net labai gerai, biznis ėjosi puikiai ir firma buvo viena iš lyderių IT inovacijose. Juo labiau padėdavo ir tai, kad firma nesibodėjo užsakinėti visokios įrangos ir pas konkurentus, jei tik tie ką nors gamindavo geriau. Kaip pvz., tokia dabar garsi japonų kompanija, kaip Kenwood - išaugo ant Radio Shack pardavimų. Tačiau apie 1980 vidurį prasidėjo ir rimtos problemos, pradžioje marketinginės, o paskui jau su taupymai ir kokybės kritimu susijusios.

Bene pirma rimta problema buvo tai, kad TRS-80 pavadinimu buvo leidžiami vis nauji kompiuteriai, nesirūpinant jų suderinamumu, tad vartotojai kartais būdavo tiesiog pasiutę, kad įsigijo taip pat besivadinantį naujesnį kompą, o tasai kažkodėl nesuderinamas su senesniu. O vėliau prasidėjo taupymai, firmai užsakinėjant visokias prekes pas kiniečius, pas pigesnius gamintojus ir jas parduodant brangiau, nei kokybiškos prekės.

Apie kokius 1987 metus toksai nekokybės platinimas pasidarė tiek įprastu, kad įvairūs vartotojų prekių apžvalgos leidiniai pradėjo iš firmos tyčiotis, atitinkamai pradėjo kristi jos pardavimai, firma ėmė dar labiau taupyti ir galų gale nusirito į šikną.

Radio Shack smukimas ir žlugimas

Nelabai gerai sekėsi ir savininkams. Nors Tandy Corporation, kuri buvo Radio Shack savininkė, apie 1990 metus buvo didžiausia pasaulyje asmeninių kompiuterių gamintoja, jos kompai daugiausiai ėjo kaip OEM kompiuteriai, o savu prekės ženklu prekiauti jau nebepavykdavo. Taigi, Tandy Corporation gamindavo kompiuterius Olivetti, GRiD, Panasonic, DEC ir kitoms IT kompanijoms, pati nesugebėdama išsukti savo prekybinio ženklo. O tuo metu prasidėjo gamybos kėlimasis į Taivaną, Hong Kongą, Kiniją ir panašiai, tad staiga ir Tandy Corporation prasidėjo bėdos. Tai ta pradėjo išsipardavinėti gabalais kam papuola, o tuo pačiu pradėjo ir Radio Shack restruktūravimą, bandydama iš radioelektronikos parduotuvių jas paversti buitinės technikos parduotuvėmis.

Visa šita optimizacija baigėsi tuo, kad prasidėjo rebrandingas iš "Radio Shack" į "RadioShack", kuris, kaip ir verta tikėtis, baigėsi niekuo, o tada parėjo nauji optimizacijų etapai, uždarinėjant parduotuves (vietoje to, kad didint jų apyvarutmą), o dėl parduotuvių uždarinėjimo prasidėjo bendras pardavimų kritimas, o tada dar kitos, vis naujos panašios optimizacijos, su vis spartėjančiu kritimu žemyn ir vis besikartojančiomis valdymo krizėmis.

Taigi, 2015 metais Radio Shack kompanijai buvo paskelbtas bankrotas, o firmos likučiai, įskaitant pavadinimą, buvo parduoti tokiai General Wireless kompanijai. Tačiau šiai irgi nesisekė - pirkinys buvo šūdinas, tad jau 2017 metais visa šita firma su visais nusipirktais Radio Shack padaliniais irgi pasiskelbė bankrotu. Tada jau jų likučius nusipirko kažkokia Retail Ecommerce Ventures firma, priklausanti kažkokiems neaišku kaip pinigų užsidirbusiems gal ir ne žulikams, bet gal ir žulikams. Tada jau šieji paskelbė, kad vystys elektroninę prekybą, bet visa ta jų prekyba baigėsi tuo, kad 2023 metais visa šita prekyba irgi pasiskelbė bankrotais ir likučius pardavė kokiems tai Salvadoro prekybininkams. Tai pastarieji krūvą metų gyveno, valdydami vis besiplečiantį Radio Shack frančizių tinklą Lotynų Amerikoje, ir jų tos frančyzės dirbo visai sėkmingai. Tai gal dabar galima tikėtis, kad kažkokiu būdu ta Radio Shack jei ir neatsigaus, tai gal ne iki galo nusibaigs.


Iš kur kilęs pavadinimas Radio Shack

Senoviniais laikais, kai radijas buvo visiška naujovė (o tai buvo XXa. pradžia), tai siųstuvai būdavo paremti kibirkštinėmis išlydžių schemomis, kurios be proto garsiai taukšėdavo, o bet to, dar ir smarkiai smirdėdavo ozonu, taip, kad nuo šio dusulys žmones apimdavo. Tai visus radistus anuo laiku išvarydavo lauk iš pastatų į atskiras toliau esančias būdeles, kad jie tenai sau būtų. Kai JAV karinis jūrų laivynas ėmė diegtis pas save radijo ryšį (o būtent laivai tapo pirmais aktyviais radijo ryšio naudotojais), tai ten oficialiai buvo nustatyta tvarka, kad ant denio turi būti pastatoma atskira būdelė, kuri būtų skirta radistams - ta būdelė ir vadinosi "radio shack".

Taip pavadinimas ir prigijo, ir radijo būdelėmis JAV pradėtos vadinti bet kokios patalpos, kur tik sėdi radistai ir stovi visokia jų įranga. Kai 1921 metais kūrėsi Radio Shack firma, tai ji ir pasirinko sau tokį pavadinimą, tipo suprask - įranga, skirta radijo stočių įrengimui.

Šiais laikais anglų kalba pasakymas "radio shack" reiškia bet kokią patalpą, kur stovi radijo ryšio įranga, įskaitant ir mobilaus ryšio sistemas, ir šiaip radijo mėgėjų kambariukus su imtuvais, ir panašiai, ir taip toliau. Žodžiu, panašiai, kaip pas kompiuterastus būna kokia nors serverinė, taip pas radistus būna tipo "radijo būdelė".