Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Sporė
Sporė yra žaidimas, įvertintas Pipedijos Gameland'o. Mes garantuojame kokybišką ir aiškų įvertinimą be jokių naxui ir makaronų kabinimų! |
Gamintojas: Maxis
|
Leidėjas: Electronic Arts
|
Platforma: PC
|
Išleidimo data: 2008 rugsėjo 4 d.
|
Žanras: Evoliucijos simuliatorius
|
Kalba: Anglų
|
Žaidėjai: Vienas žaidėjas
|
Tinklalapis: Steam
|
„Sporė“, arba „Sporos“ (angl. Spore), arba gal net „Ginčas“ (rus. Спор), yra žaidimukas vaikučiams, kur galima sukūrti savo kokį monstriuką ir evoliucijonuot jį nuo ląstelės iki kosminės dibilų rasės. Čia toksai darvinizmo simuliatorius. Geimas buvo sukūrtas „Maksiukų“ (angl. Maxis) ir išleistas „EA“ 2008-ais metais. Sporė buvo komerciškai sėkmingas žaidimukas, nes aišku, kad tėveliai pamatys tuos pimpačkiukus spalvotus ant disko ir nupirks savo vaikėzams, tačiau buvo labai kritikuojamas dėl biški (trūputi) gavnojančio žaidimo proceso.
Istorija
Tai va, gyveno kartą vienas toks protingas ir ambicingas čiuvelis vardu Vilius Raidas (angl. Will Wright). Viliukas yra žinomas kaip „Simsų“ tėtukas, nors gyvenime sukūręs milijardus simuliatorių visko, ką tik nori. Dirbo pirmuose dviejuose „Simsuose“, kol neužsinorėjo sukūrti dar vieną simulatorių. Sporės koncepcija ir kūrimas prasidėjo dar 2000-tais metais. Iš pradžių, tai turėjo būt simuliatorius apie absoliučiai viską – taip vadinamas SimEverything – bet kažkuriuo momentu pasikeitė į gyvybės raidos simuliatorių. Vietoj normalių programistų, primėmė į darbą kažin ką, kas turėjo daug ambicijų, bet mažai patirties. Tai iš dalies paaiškina, kodėl žaidimas atrodo ir žaidžiasi kaip bybienė, tačiau yra dar viena nemažiau rimta priežastis - „EA“, kaip visada, mėgsta visiems sušikti nuotaiką, nes jiems tai patinka. Tos dvi raidės liepė Viliui ir ko. baigt „Sporę“ iki 2008. Dėl to, buvo iš žaidiako iškirptas milijardas funkcijų ir keli grajaus etapai. Bet, vaikučiams patiko, tai ką čia dabar, pykti?
Žaidimo etapai/geimplėjus
Žaidiake yra išvis penki etapai (neįskaitant iškirptų): ląstelė, žvėris, gentis, civilizacija ir kosmoxas. Kekvieno iš šių etapų žaidimo procesai skiriasi, bet visi turi vieną tikslą – išsivystiti.
Ameba (ląstelė)
Pats pirmas etapas prasideda nuo ląstelės. Žaidėjas atsiranda iš meteorito, kuris nukrito ant pasirinktos planetos vandenyno. Tikslas labai paprastas – suėst kuo daugiau mėsytės, jei ląstelė mėsėdė, ar žolelių, jei – žolėdė, ir neleist būt suvalgyta kitų. Valdant savo ameba, žaidėjas gali judėti 2,5D erdvėje naudojant WASD klavišus arba pelyte. Kol žaidėjo ameba susirenka šūdus, aplink plaukioja kiti vienaląsčiai banditai. Suėdus pakankamai maistuko, ameba vis didėja ir didėja, kol vienu momentu neišsiaugina sau smegenis ir nenutaria išplaukti į paviršių, kur po to ir gyvent. Niekas nesako, kad negalima likti ląstelės etape, tačiau nuo šito momento ten jau nebėr ką veikt.
Tai, turbūt, paprasčiausias etapas, nes jo pagrindinis tikslas yra tiesiog valgyti ir valgyti. Be to, bežaidžiant geimeris atrakins daugiau kūno dalių savo ląstelei, kurios duos jai visokių bonusų, tokių kaip greitis, nuodai, spigliai ir kitka. Didžiausias iššukis yra labiau suvalgyt rastą maistą greičiau, nei kitos ląstelės.
Žvėris
Prieš išlipant į paviršių, savo nachalui galima duoti kojytes, kad begiotų. Žaidėjo žvėris išlipa ant kranto, susikūria čia savo gūžtą, nu ir gyvena sau. Dabar žaidimas veikia 3D erdvėje, reiškias galima bėgioti ir žiūrėti kur tik nori. Čia jau duotas ne kažkoks mažas plotas vandenyno, kur vystėsi žaidėjo ląstelė, o visas žemynas. Pagrindinis tikslas – susidraugauti, arba sunaikinti kuo daugiau kitų monstriukų apylinkėje. Tam, žaidėjui reikės ieškotis visokių kūno dalių, kad nevaikščiotų čia kaip lochas pirmuonis. Pvz. jei kokios žvėries dainavimo lygis trečias, tai žaidėjui reikia surasti kūno dalį su trečio lygio dainavimu, nes kitaip normaliai susidraugaut su tuo čiuvaku bus labai sunku. Kol žaidėjas tyrinės žemyną ir jo fauną, žaidime gali nutikti daug dalykų: Gali iš niekur nieko atvaryt kosminis laivas, pradėd lyt asteroidais, tiesiog lyt, žaidėjas gali pamatyti milžiniškus kaulus, pėdsakus ir taip toliau.
Šiaip, daugelis sako, kad žvėries etapas pats geriausias, nes jame yra daugiausiai ką veikt ir šiaip įdomiau lošt. Sunaikinus ar susidraugavus su pakankamu žvėrių kiekiu, žaidėjo mažas nachaliukas atranda pakankamai proto, kad pasiimti lazdą, sukurti laužą ir pagaliau varyt į sekantį etapą.
Vilnius (gentis)
Genties etape reikia sunaikint, arba susidraugaut su kitomis gentimis. Nuo šioliai, žaidėjas nebegali keisti savo pabaisos, bet gali jai pridėt visokiausių aprangų, kad atrodytų dar baisiau. Žaidimas lošiasi kaip jūsų tipinė Sido Majerio „Cilivizacija“ – kamera dabar aukštyn, pelyte kontroliuoji kelis čiuvakus ir sakai jiems ką veikt. Genties etapas yra pats sunkiausias, nes jame reikia pasistengt, kad genties nariai nemirtų iš alkio, kad joksai padarėlis nevogtų maisto, o taip pat būtina apsisaugoti nuo idiotų iš kitų genčių, kurie norės užpult. Čia dar nekalbant apie tai, kad ir vaikų gymdimas, ir pastatų statymas kainuoja maistą – labai daug maisto.
Visas šitas perėjimas iš atviro pasaulio tyrinėjimo į strategiją labai mažai kam patiko, todėl, pasak daugelių, genties etapas gavnoja labiausiai. Susidorojus su kitomis gentimis galima jau pereit į biški geresnį etapą, ačiū Dievui.
Kaunas (civilizacija)
Civilizacijos etape, žaidėjas jau kontroliuoja ne kaimą kokį, o miestą. Žaidžias panašiai, kaip ir genties etapas ir net turi panašų tikslą. Pagrinde, geimerio miestas puola, perka, arba uzurpuoja kitus miestus, kol, galu gale, planetoje neliks viena vienintelė valstybė. Atsižvelgiant į tai, kaip žaidėjas elgės praeitame etape, jo miestas gali būti religiniu, kapitalistiniu, ar kariuomenišku. Taip pat žaidėjas turės tris transporto priemones, kurias gali naudoti kitiems miestams užkariauti, bene ir spaisų (pagrindinio Sporės pasaulio produkto) geizerių okupavimui, kad generuot pinigus. Su kitomis šalimis žaidėjas gali ir draugauti, tačiau neužkariavus visų miestų jis taip etapo ir ne pereis. Likus vienai valstybei, planetos gyventojai jau gali statyti savo kosminį edvėlaivį ir varyt kosmosan.
Kosmoxas
Kosmoxo etape žaidėjui reikės pereiti kelias misijas prieš tai, kai bus galima laisvai tyrinėti kosminę erdvę. Atsižvelgiant į tai, kaip žaidėjas elgėsi kekviename etape, jis gali gauti vieną iš daugelio filosofijų. Kekviena filosofija turi savo kažkokią tai galią bei įtaką kitoms kosminėms imperijoms. Šis etapas neturi vieno tikslo, jį sau renkasi pats žaidėjas. Duodama milžiniška galaktika su daugiau kaip 24 000 žvaigždžių sistemų. Geimeris gali rasti ir kitas cilivizacijas, kolonizuoti planetas, o su papildu pavadinimu „Galaktiniai nuotikiai“ (angl. Galactic Adventures) išvis gali sėst ant kokios planetos ir ten pereit misijas. Daugelias imperijas kamuoja kažkokie „groksai“ (angl. The Grox). Mat jie yra labai pikta impreija, galinti iškaršioti visiems sūbines. Jie randas galaktikos centre ir geriau jūms ten nelįst, nes jie gan rimti pacukai. Trumpai tariant, daug yra ką veikti tam jūsų kosmose.
Kai kuriems šis etapas yra geriausias, nes turi daugiausia kontento palyginus su kitais etapais. Tuo pat metu, yra tie, kuriems jis yra nuobodžiausias ir blogiausias, jug žaidėjo sukūrta būtybė jau nebeevoliucijonuoja, o tik skraido kosmose, todėl žaidimo pagrindinis tikslas – organizmo vystimasis – čia neegzistuoja.
Redagtoriai
Viena Sporės svarbiausių dalių yra redagtoriai. Jų žaidime yra liosiai. Yra ir vienaląsčio redagtorius, būtybės, transporto, pastatų... vajė tau. Kekvienas redagtorius turi savo limitą, kuris matosi pavaizduotame kairėje pusėje pavyzdyje (kairės pavyzdžio pusės viršuje). Mat, kuo daugiau pridedi šūdo, tuo mažiau tau lieka vietos, ir jei pridedi per daug šūdų, žaidiakas tau daugiau pridėt nieko neleis. Aišku, limitą galima išjungt, bet tai kad poto savo šedevrų žaidime nesutiksi. Žaidime popularu vietoj kažko normalaus kūrti bybius. Daugelis žaidėjų arba kūria vietoj būtybių bybiapabaisas, arba duoda joms milžiniškus falus. Tas pats liečia ir transportą. Kaip bebūtų, Sporės redaktoriai turi praktiškai beribį potencialą.
Pipedijos recenzija
Mūsų vertinimas:
- Grafika: - 15/25 - dėl savo multikinės grafikos, Sporė atrodo normaliai, nors dažni vizualūs glitčai ir animacijos gali neblogai taip sušikti imersiją.
- Muzika: - 20/25 - Sporė turi atmosferiškų takelių, kurie labai gerai aprašo žaidimo etapus. Pvz. ląstelės etapas skamba labai chaotiškai, o pastatų statybos redagtorius turi daug metalinių garsų.
- Playstory: - 15/25 - Sporė yra labai ambicingas žaidimas, turbūt net per daug ambicingas. Tai itin unikalus žaidimas, turintis labai daug kontento, tačiau dar daugiau kontento buvo iškirpta iš žaidimo. Daugelyje etapų geimas atrodo nedabaigtas, geimplėjus nepatogus ir sukeliantis nerimą, o pastovūs žaidimo lūžinėjimai absoliučiai nervina. Kaip bebūtų, Sporė gan mielas žaidimas, jeigu nežvelgti į daugelį jo minusų.
- HUD/Interfeisas - 15/25 - labai detalus, bet ne visada aiškus.
Galutinis vertinimas: 65/100