Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Bybienė
Bybienė - lietuvių liaudies sriuba, verdama iš bybių - kitaip tariant, toksai mėsiškas valgis.
Negalvokit, kad bybienė - tai čia pokštas: į keiksmažodį šitai tiktais XXa. pavirto. O iki tol gi būdavo kaip: jauną kokį nors veršį kastruoja, taigi atlieka nemažai mėsos. Negi išmesi - gaila juk... Štai ir virdavo sriubą. O paskui jau taip gavosi, kad pasidarė nepadoru tokią sriubą virt ir valgyt, tai kažkaip ir išvirto į kažkokius keiksmus.
Tradicinė lietuviška bybienė verdama įvairiai - tai gali būti ir sriuba su kopūstais, ir su pupelėmis, ir su kitomis daržovėmis. Priklausomai nuo regiono, ji būna ir tiršta, beveik kaip troškinys (žemaitiška bybienė), ir gerokai panašesnė į sultinį (aukštaitiška bybienė).
Bet kuriuo atveju bybienė verdama iš bybių: šie supjaustomi griežinėliais ir metami į sriubą. Siekiant gauti pikantiškesnį skonį, griežinėliai prieš tai gali būti apkepami keptuvėje.
Bybienės receptai
Aukštaitiška bybienė
Verdant aukštaitišką bybienę, vienam jaučio bybiui imami 5 litrai vandens, 4 didelės morkos, 4 dideli svogūnai. Daržovės smulkiai supjaustomos, nesmarkiai paskrudinamos su mažai taukų ant keptuvės, supilamos į verdantį vandenį. Plonais griežinėliais supjaustytas jaučio bybys yra irgi apkepamas su mažai riebalų ant keptuvės, o apskrudę griežinėliai pilami į vandenį, kuriame jau verda daržovės. Pasūdoma kaip įprastas sultinys. Jaučio pimpalo sultinys verdamas 3-4 valandas, likus pusvalandžiui iki virimo pabaigos, į puodą įmetama pora lauro lapų, šaukštas nesmulkintų juodųjų ir kvapiųjų pipirų.
Patiekiama lėkštėn pabarsčius smulkintų petražolių, ypatingai skanus šis sultinys su svieste apkepintu batonu.
Žemaitiška bybienė
Žemaitiška bybienė artimesnė tirštiems troškiniams, tai sodraus skonio ir įspūdingas valgis. Norint išvirti žemaitišką bybienę, jums reiks vieno veršio pimpalo, kuris supjaustomas plonais griežinėliais ir apkepamas, keleto didelių svogūnų, mažos (maždaug 300-400 gramų) kopūsto galvos, poros morkų, 2-3 rūgščių obuolių. Verdama maždaug 2-3 litruose vandens.
Pirmiausiai smulkiai supjaustomos daržovės, kurios paeiliui apkepamos keptuvėje, kol parus. Daržovės nusemiamos, o riebalai (kiaulienos taukai), kad troškinyje nebūtų per daug, nupilami kitam daržovių kepimui. Taip paeiliui iškepamos ir į puodą su verdančiu vandeniu pilamos visos daržovės: kopūstai, svogūnai, morkos, obuoliai. Ant pasilikusių riebalų kepamas smulkiai supjaustytas veršio pimpalas.
Pimpalo griežinėlius iškepus, šie irgi supilami puodan, kur jau troškinasi daržovės. Sriuba verdama 3-4 valandas, į pabaigą įberiama smulkių kvapiųjų pipirų, juodųjų pipirų, kmynų ar šviežių krapų. Valgoma su virtomis bulvėmis arba juoda duona, labai tinka į troškinį įsidėti grietinės.
Dar žr.
- Šis straipsnis dar žinomas tuo, kad tapo matomai pirmuoju Pipedijos straipsniu - sukurtas dar 2009 metų kovo 18 dieną.
- Pipedijos gimtadienis yra švenčiamas, vaišinantis šia iškilminga sriuba