Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Septynios seserys
Septynios seserys - tai kažkada buvusios 7 galingiausios pasaulyje naftos kompanijos, didele dalimi išaugusios Irane, nors ir ne Iranui priklausiusios. Maždaug tarp 1943 ir 1973 tos kompanijos valdė 85% viso pasaulio naftos telkinių, negana to, dar ir ieškodamos vis naujų ir naujų naftos gamybos vietų, ir jei kur nors kas nors su jomis nesutikdavo, tai imdavosi ir visokių veiksmų.
Tai čia tokios septynios seserys, kurios dar Tarpukaryje reikšdavo kartais daugiau, nei kokia nors didelės šalies valdžia galėdavo padaryti:
- Anglo-Persian Oil Company - vėliau pavirto į Anglo-Iranian Oil Company, o paskui į British Petroleum, o galų gale į tiesiog BP
- Gulf Oil - vėliau patapo Chevron dalimi
- Royal Dutch Shell - dabar tai tiesiog Shell
- Standard Oil Company of California - paskui pasidarė tokia SoCal, o paskui Chevron
- Standard Oil Company of New Jersey - pavirto į ESSO, o paskui į Exxon, o paskui po susijungimo į ExxonMobil
- Standard Oil Company of New York - pavirto į Socony, o paskui į Mobil, o paskui po susijungimo į ExxonMobil
- Texaco - paskui įsijungė į Chevron
Tai dar reikia čia pastebėti, kad iš šitų septynių seserų cielos trys buvo tokios į 34 gabalus suskaidytos Standard Oil padaliniai. O likę Standard Oil padaliniai irgi buvo dideli, taip kad galim suprast, kad išties tai čia ne taip jau paprastai viskas, nes būta kadaise ir didesnio monstriuko.
Dėl tų septynių seserų andai tais laikais buvusių siautėjimų dar iki šiol gyva sena mitologija apie tai, kad JAV ar kokia Didžioji Britanija visur dėl naftos viską daro, nes anuomet taip nemaža dalimi ir buvo.
Po 1973 metų naftos krizės, kai žiauriai šoktelėjo naftos kainos, o paskui dar ir po visokių karų ir taip toliau, visokios kompanijos gerokai persiskirstė. Štai buvusios tos septynios seserys didele dalim tarpusavy apsijungė, bet paskui kitos kompanijos atsirado, paskui dar su kitomis apsijungė, bet gavosi taip, kad visvien labai daug gavosi.
Po tų krizių kilo krūva karų, nacionalizacijų, pasidalinimų ir vaigėsi viskas tuo, kad naftą į savo rankas perėmė kažkiek skirtingų valstybių - didžiausia dalimi, aišku, visokios arabų šalys, kur naftos yra tiek daug, kad jie galėtų visą pasaulį ta nafta užlieti.
Tai dabar kai kurie ekonomistai aiškina, kad yra atsiradusios naujos septynios seserys, nes susikūrė OPEC kartelis, kuris kontroliuoja naftą. Tai dabar jau šitos kompanijos daugiausiai valdo:
- Saudi Aramco - Saudo Arabijos naftos kompanija
- Gazprom - didžiausia Rusijos naftos kompanija
- China National Petroleum Corporation - Kinijos kompanija
- National Iran Oil Company - viso Irano naftos kompanija
- Petroleos de Venezuela - tokia Venesuelos naftos kompanija
- Petrobras - Brazilijos naftos kompanija
- Petronas - Malaizijos naftos kompanija
Visos šitos naujos septynios seserys yra nacionalinės ir jau priklauso ne toms kitoms korporacijoms, o tos kitos gerokai persiorientavę - daro naftos ir dujų kasybos įrangą, turi naftos perdirbimo gamyklas ir panašiai, bet pagrindinis naftos kasybos biznis jau seniai nebe jų, nes priklauso visokiems valstybiniams režimams.