Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!


Saugus seksas

Iš Pipedijos - durniausios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Saugus seksas - tokia gana naujų laikų idėja, kad reikia pistis taip, kad neužsikrėstum kokiomis nors blogomis ligomis, o ypačiai tai AIDS. Žodžiu, seksas turi būti ne šiaip sau seksas, bet su sveiku protu, kad neprisidirbt nesąmonių.

Saugaus sekso kampaniją istoriškai pradėjo BBC kompanija, kai 1987 metų lapkričio 13 dieną pradėjo leisti per savo TV programas reklamas, kviečiančias naudoti prezervatyvus. Reklamose nebuvo nurodomi jokie prekių ženklai, o tiesiog siūloma naudotis prezervatyvais vardan saugaus sekso.

Vėlesniais laikais visokie medikai, ypač visokie venerologijos ir epidemiologijos specialistai išskyrė kažkiek saugaus sekso principų. Tai jie ne tokie jau ir sudėtingi, jei taip pagalvojus, bet ne visi jų sugeba laikytis. Aišku, kai žmogus išvis nesupranta, kas tas yra seksas, tai jau apie saugaus sekso supratimą išvis nebūna jokios kalbos. Taip kad reikia suprasti ir tai, kas tas seksas yra iš viso, ir kad tai yra apie tai, kada pimpalas kišamas ten.

Čia kažkiek saugaus sekso principų, kurie pravers kiekvienam:

  • Visada naudokite prezervatyvus, nesvarbu, ar galvojate, kad reikia, ar kad nereikia. Prezervatyvai nepakenks, bet štai be jų galima turėti daug problemų. Čia taisyklė nr. vienas.
  • Žinokite, kad nors prezervatyvai nuo 10 iki 100 kartų sumažina AIDS užsikrėtimo riziką, tai nėra pilna apsauga. Negana to, prezervatyvai labai silpnai saugo nuo tokių ligų, kaip gonorėja ar sifilis - todėl reikia ir daugiau apsisaugojimo priemonių. Žodžiu, prezervatyvai sumažina tikimybę, bet pilnai neapsaugo.
  • Jei turite lytinius santykius, venkite tuo metu alkoholio ar narkotikų. Tyrimai rodo, kad padidintos rizikos seksas ir užsikrėtimo atvejai itin ryškiai koreliuoja su apsvaigimu nuo alkoholio ar narkotikų.
  • Venkite sekso su padidintos rizikos asmenimis. Tipiškiausios padidintos rizikos grupės: dalyvaujantys grupiniame sekse, svingeriai, turintys homoseksualių santykių, užsiimantys prostitucija, turistaujantys (atvykę iš kitų miestų/valstybių), įvairūs judančių profesijų asmenys (tolimųjų reisų vairuotojai, lakūnai, jūreiviai ir pan.).
  • Venkite kaip maro visų, kas yra vartoję intraveninius narkotikus (heroinas) - tai yra superaukštos rizikos asmenys, kur užsikrėtimų tikimybė yra net ne tai kad aukšta, bet tiesiog patikima. Net jei asmuo narkotikų nevartoja šiuo metu, greičiausiai jis likęs užkrėstu lėtinėmis įvairių ligų formomis ir gali infekciją skleisti daugelį metų.
  • Venkite atsitiktinių lytinių santykių ar netgi pusiau atsitiktinių lytinių santykių - apie pusė visų užsikrėtimų būna susiję būtent su seksu, kur asmenys yra pažįstami mažiau, kaip savaitę laiko.
  • Laikas nuo laiko tikrinkitės dėl venerinių ligų pas daktarus. Šitais laikais niekas už tai nebaudžia, o daugelį tų ligų galima pagydyti, ir tuo lengviau, kuo anksčiau jos diagnozuotos. O vat negydomos tai jos turi baisių pasekmių. Turėkit omeny, kad kai kurios venerinės ligos, pvz., sifilis ar triperis kartais gali persiduoti nepastebimai, netgi per drabužius, ar pasičiupinėjus vienam kitą, o simptomai išsivystyti gali su geroku uždelsimu ar išvis likti užslėpti. Taigi, tikrinkitės ne vieną, o porą kartų, su mėnesio-dviejų tarpais.
  • Prieš pisantis ar dar ką nors darant, atkreipkit dėmesį į savo partnerio kūną ir ypač į lytinius organus. Jei yra žaizdelių, pūslelių ar opelių ant burnos, aplink burną ir ant liežuvio - tai yra labai blogas požymis. Jei ant lytinių organų ar aplink juos yra žaizdelių, opelių ar pūslių, bėrimų, šašų ar panašiai - tai jau čia stokitės ir bėkit kuo toliau, o paskui varykit pas daktarus, nes turit kontaktą su pavojingomis infekcijomis ir tikėtina, kad jau užsikrėtėt.
  • Žinokit bent minimaliai apie tai, kokie užkratai dažniausiai plinta lytiniu keliu: hepatitas, AIDS, gonorėja, sifilis, herpis, papilomos, chlamidijos, trichomonos, E.coli, stafilokokinės infekcijos, utėlės. Visos tos ligos labai skirtingos, tačiau visos ir labai įdomios, vertos dėmesio. Kai kurios iš šitų ligų yra nepaprastai įspūdingos.
  • Turėkit omeny, kad kai kurios iš lytiškai plintančių ligų puikiai persiduoda ir be sekso, nes pakanka pasilaižyti ar pasigrabalioti - pvz., taip gali persiduoti gonorėja, utėlės ar kai kurios kitos ligos.
  • Žinokit, kad joksai dušas ir maudymasis po sekso nepadeda apsisaugoti nuo infekcijos. Jei infekcija turėjo šansą prasiskverbti - ji jau prasiskverbė ir joksai maudymasis čia nepadės.

Jei norit saugaus sekso, tai nesvarbu, kaip bebūtų drovu ir atrodytų gėda, geriau ieškokit santykių su pažįstamais ir draugais, o ne su nepažįstamais ir neaišku kuo. Jei nenorit didelių meilių - bene idealiausias modelis yra taip vadinamas friends with benefits.


Istoriniai kontekstai

Gana plačiai žinoma, kad apie 1960 metus vyko seksualinė revoliucija, kuri po kiek laiko Vakaruose pavirto į šiais laikais nesuvokiamo patvirkimo papročius. Reikalas tas, kad anuo metu jau buvo atrasta visa krūva antibiotikų, kurie didžiąja dalimi išnaikino tokias ligas, kaip sifilis ar triperis (atsparios antibiotikams formos tuo metu dar nebuvo atsiradę), taigi venerinių ligų baimė buvo tiesiog dingusi. Kartu tuo metu su lytiniu elgesiu dar nebuvo susietas papiloma virusų ir herpio plitimas, o taip pat šitos dvi ligos dar nebuvo siejamos su gimdos kaklelio vėžiu pas moteris ir sėklidžių vėžiu pas vyrus. Taigi, nuo jų irgi niekas nesisaugojo. Ir kas svarbiausia - tuo metu dar nebuvo AIDS, tai irgi nebuvo kodėl saugotis.

Kai visi jautėsi taip saugiai, tai pradėjo labai smarkiai plisti belenkoks seksualiai palaidas elgesys, nes visi pisosi su visais belenkaip, ir tai atrodė kaip norma. Jei kas žiūrit senus filmus, tai verta pamatyti, pvz., Saturday Night Fever - tenai matosi, kad tas elgesys tiesiog net netikroviškai palaidas.

O paskui apie 1980 į Vakarų pasaulį atėjo AIDS ir staiga visi pamatė, kad per šitą elgesį virusu kaip užsikrečia kas nors, tai tą virusą ir išplatina belenkaip. Ir paskui ištisa kompanija iš kelių dešimčių žmonių pavirsta po truputį mirštančiais ligoniais. Ir paskui numiršta.

Štai tada ir atėjo supratimas, kad saugus seksas yra žiauriai svarbu, nes jei to nebus, tai bus AIDS ir mirtis. O dar paskui buvo nustatyta, kad papiloma ir herpio virusai yra viena iš pagrindinių moterų mirčių priežasčių dėl to, kad joms sukelia vėžį. O dar paskui paaiškėjo, kad ir vyrams tie virusai vėžį sukelia. O dar paskui sugrįžo sifilis ir triperis, tik jau sąlyginai atspariomis antibiotikams formomis. O dar paskui atsirado ir dar geresnių baketerijų, pvz., kaip superatsparūs stafilokokai.

Kaip paskui parodė sociologiniai tyrimai, seksualinis švietimas yra svarbiausias faktorius, kuris sugebėjo sustabdyti baisiausių infekcijų, ypač AIDS sukeliančio HIV viruso plitimą. Vienareikšmė koreliacija rodo, kad ten, kur buvo geras švietimas, ten netgi nepaisant didelio palaidumo, infekcijos plitimas buvo staigiai pristabdytas, tuo tarpu ten, kur švietimo trūko, pvz., Rusijoje ar Afrikos valstybėse - susidarė milžiniški AIDS židiniai.

Taip kad geriau turėkit saugų seksą ir supraskite, kaip tai veikia, nes nesaugus seksas ir nesupratimas gali labai blogai baigtis.