Pipedija - tautosaka, gandai, kliedesiai ir jokios tiesos! Durniausia wiki enciklopedija durnapedija!
Pasimetimas
Pasimetimas - afektas, itin būdingas įvairiems sąmonės sutrikimams. Pacientas jaučiasi pasimetęs, nesuprantantis kas vyksta, nežinantis kaip reaguoti ir kaip visą tą nesąmonę suprasti.
Kyla pasimetimas dėl paprastos priežasties: kai prasideda kokia nors parafrenija, amencija ar dar koks nors oneiroidas, visos tos iliuzijos, haliucinacijos ir balsai galvoje truputį perkreipia žmogaus realybę. Taigi, atsiveria nauja paralelinė visata, kuri ir užduoda klausimą: o kur gi tu, brangusis, čia pakliuvai ir kas gi dabar su tavimi vyksta? Pacientas į šitą klausimą atsakymo neranda, tad pasimeta.
Būdinga, kad pasimetimas turi nerimo ir baimės atspalvius, jame yra aiškūs hipermetamorfozės požymiai: dėmesys niekur nesifiksuoja, susikaupti nepavyksta, nes vis tai šen kokia haliucinacija, tai ten kokie nors balsai, o čia žiū - velniai sąmokslą rengia, o ten dar kažkur tarpgalaktinio tilto atidarymas, į kurį reikia suspėt. Nu ir kaip gi čia viską sužiūrėsi?
Pasimetimas atsiranda išties dėl to, kad kažkur labai giliai paciento vidinis Aš visgi supranta, kad čia kažkas nenormalaus vyksta. Ir tasai vidinis Aš nežino kaip reaguoti ir ką gi dabar daryti. Rezultatas - pacientas ima ieškoti išeities, pradeda kalbinti kokius nors praeivius, jiems užduodamas stebėtinai įdomius klausimus, pvz., kaip praeiti pas prezidentę į audienciją, nes kitaip ji nespės pasiruošti kosminės delegacijos iš Centauro Alfos atvykimui.
Tipiškiausi sutrikimai, kuriems esant, pasimetimas būna labai ryškus - tai visokios psichozės, ypač egzogeninės, išsivysčiusios ne dėl paciento prisigalvotų kliedesių. Tipiški atvejai - kokie nors tripai ar reaktyvinės psichozės, taip pat - infekcinės kilmės psichozės, kylančios dėl kokių nors encefalitų ar panašių ligų.
Pagal savo pobūdį kartais dar skiriamas ir pasimetimas, būdingas amencijai (pastebima dezorientacija), reaktyvinėms psichozėms (stiprios emocijos), paranojinis pasimetimas (persekiojimo kliedesiai) bei melancholinis (neviltis, beprasmiškumas) pasimetimas.
Pasimetimą visada reikia skirti nuo demencijai būdingų dezorientacinių reiškinių, apatijos ar šiaip paciento perkrovimo visokiais vaizdiniais.